XML w nowym Microsoft Office 2003

Strona główna Aktualności

O autorze

Niewątpliwie jednym z kluczy do sukcesów rynkowych Microsoftu jest pilnie chowany standard plików z dokumentami pakietu Office. Paradoksalnie, to właśnie kłopot z poprawną obsługą najpopularniejszego formatu jest główną przyczyną słabej konkurencyjności alternatywnych rozwiązań biurowych.

Kiedy więc jakiś czas temu Microsoft poinformował o zamiarze implementacji standardu XML w nadchodzącym Office System (co w prostych słowach sprowadzałoby się do uwolnienia monopolu w tej materii i pozwoliło łatwiej wymieniać dane pomiędzy platformami), wydawało się to zbyt piękne, by mogło być prawdziwe. Jak sugeruje serwis 7thGuard.net, na tym idyllicznym obrazku być może zaczynają pojawiać się oczekiwane pierwsze rysy w miarę, jak coraz więcej informacji o nowym produkcie przedostaje się do wiadomości publicznej.

Edycje nowego MS Office będą zróżnicowane znacznie bardziej, niż miało to miejsce do tej pory (pisaliśmy o tym 5 b.m. tutaj). Wersja Enterprise, którą do testów dostało przeszło pół miliona ludzi, według informacji prasowych będzie obsługiwać XML\'a w większym wymiarze, niż pakiety kierowane do przeciętnych użytkowników nie nazywających się Intel, Motorola czy DaimlerChrysler. Rzecz rozbija się jednak nie o samego XML\'a, ale o tzw. definiowalne schematy XML\'owe - opcję, której faktycznie pozbawione będą pakiety z niższej półki. Póki co zatem, bicie na alarm przed zamachem na nie uwolniony jeszcze w końcu standard wydaje się być mimo wszystko trochę przedwczesne. Z drugiej strony jednak, w stosunku do obwieszczanego uwolnienia formatu dokumentów biurowych nadal pozostaniemy sceptyczni.

Źródło: Jama Mastaha

© dobreprogramy
s