XMPlay 3.8.3.4

Strona główna Windows Multimedia Odtwarzacze plików audio i wideo
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

XMPlay to bezpłatny odtwarzacz muzyczny, którego główną siłą jest bardzo wysoka jakość odtwarzania tzw. modułów muzycznych (formaty XM, S3M, MOD), stworzonych przy pomocy trackerów - specyficznych narzędzi do komponowania muzyki.

Naturalnie program umożliwia też odtwarzanie muzyki w najpopularniejszych formatach takich jak MP3, OGG, WMA, WAV itd., z obsługą playlist w różnych formatach. XMPlay oferuje wsparcie dla 32- i 24-bitowego wielokanałowego dźwięku, funkcje korekcji dźwięku (DSP), możliwość odtwarzania plików nadawanych strumieniowo (np. sygnał stacji radiowych), możliwość zmiany skórek i rozbudowywania możliwości przy pomocy wtyczek. Dodatkową zaletą programu jest mały rozmiar i niewielkie wymagania systemowe.

Pierwsza wersja XMPplay powstała jeszcze w 1998 roku i od tego czasu program posiada grono wiernych zwolenników.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

wystarczy rozpakować, lekki, wszystkootwierający
mało istotne drobiazgi
ocena użytkownika

Tak jak najważniejszymi urządzeniami biurowymi są czajnik i radio, tak najważniejszymi programami biurowymi są przeglądarka internetowa i odtwarzacz muzyczny. Podstawowymi cechami, jakie dla mnie musi posiadać ten ostatni program biurowy, są: lekkość, możliwość odtwarzania MODów i OGGów, obsługa globalnych skrótów klawiszowych i ew. możliwość uruchomienia z pendrive'a. XMPlay ma wszystkie te cechy, ale o jego jakości świadczy też wiele innych funkcji.

Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy, jest to, że XMPlay nie jest instalowany. Wystarczy wypakować i działa. Druga rzecz jaką widzimy to... wygląd. Po prawej playlista, albo kolejka, po lewej ustawienia dźwięku, na środku sterowanie, w osobnym oknie playlista albo biblioteka albo wizualizacja. Wystarczy zacząć używać tego odtwarzacza, aby się przekonać jak dobrze jest pomyślany. Interfejs nie jest specjalnie przeładowany. Lewoklik na przycisku wykonuje to, czego byśmy się po tym przycisku spodziewali, a prawoklik albo wykonuje akcję alternatywną (np. prawoklik na "Play" przerzuca do losowo wybranej ścieżki), albo otwiera menu podręczne przycisku (np. prawoklik na "?", zamiast włączyć losowe odtwarzanie, pokazuje menu, z którego możemy wybrać np. wymieszanie lub posortowanie playlisty). Po przyjrzeniu się zobaczymy opcje, obok których nie można przejść obojętnie.

Ustawienia dźwięku
Tu z jednej strony mamy korektor dźwięku, który, na moje ucho, zniekształca dźwięk (może trzeba przy tym podłubać, ale jak dla mnie to nie działa prawidłowo - swoją drogą, twórcy muzyki dobrali taki dźwięk, jaki uznali za odpowiedni, po co to psuć korektorem?). Z drugiej strony zaś podbicie dźwięku - coś dla mnie absolutnie rewelacyjnego. Po ustawieniu na "Dynamic", odtwarzacz dobiera poziom głośności do głośności odtwarzanego dźwięku. O tyle to dla mnie istotne, że słucham m. in. muzyki z gry Unreal, a ta jest cichsza niż muzyka zgrana z płyt - przy innym odtwarzaczu musiałbym tę muzykę z gry pogłaszać, a po zmianie na utwór płytowy dostawałbym mocno po uszach (inna sprawa to to, że w innym odtwarzaczy nie udało mi się otworzyć muzyki z Unreala). XMPlay dba o moje uszy i nie dopuszcza do gwałtownych zmian głośności. Ma to czasem wpływ na nagłe przejścia w muzyce rockowej, ale to na prawdę rzadkość i jest do przeżycia.

Playlista
Tutaj nie ma żadnej zaskakującej mnie funkcjonalności, za to jest parę minusów. Po pierwsze, gdy po kliknięciu "Track info" z menu kontekstowego, pojawi się okno informacji o pliku i zaznaczymy opcję edycji informacji o utworze, to wprowadzone przez nas zmiany nie wpłyną na znacznik pliku - możemy sobie zmienić tytuł, wykonawcę itp. piosenki, ale zapamięta to tylko XMPlay - znacznik będzie nie ruszony. Aby dobrać się do znacznika, trzeba zainstalować wtyczkę z Winampa. Po drugie, sprawa może i nie istotna, ale dla mnie zauważalna: algorytm działania losowej kolejności odtwarzania. Z Winampa pamiętam (czy dobrze pamiętam?), że w momencie startu odtwarzania, cała playlista była od razu niejawnie mieszana i pliki były odtwarzane według tej z góry ustalonej kolejności. Czyli losowanie było jedno. Plus był taki, że dana piosenka nie powtarzała się, zanim nie obiegło się całej playlisty, albo nie zatrzymało się odtwarzania. XMPlay nie ma takich zalet - losowanie jest chyba przeprowadzane przy każdej zmianie piosenki (ewentualnie blokowane są ostatnio grane), bo raz, że piosenka może się powtórzyć wcześniej, a dwa, że naciśnięcie "Previous track" i od razu "Next track" powoduje kolejne wylosowanie piosenki. Dla mnie to minusy, ale to też rzecz gustu. Rozwiązanie z Winampa siłą rzeczy wymaga większej zajętości pamięci (może nie dużo większej, ale zawsze).

"Options and stuff", czyli ustawienia
Noooooo! Tutaj to dopiero robi się ciekawie! Nie będę opisywał wszystkiego dokładnie, bo i bez tego wyszedł mi długi tekst. Program obsługuje skóry. Na stronie programu wisi ich sporo do ściągnięcia. Nie są jednak obsługiwane skóry Winampa, co wobec faktu, że XMPlay sporo rzeczy zassał od swojego sławnego konkurenta, jest dla mnie nieco zaskakujące.

Można dowolnie edytować skróty klawiszowe, można je też oznaczać jako skróty globalne - czyli odtwarzacz siedzi sobie grzecznie w tray'u, a sterowanie nim odbywa się przez skróty klawiszowe, bez względu na program, w którym pracujemy. Podpiąłem sobie skróty pod niedoceniony klawisz windows. Program obsługuje niektóre rodzaje wtyczek z Winampa. Poza tym, obsługuje, od razu lub przez wtyczki, chyba wszystkie znane mi, oraz kilka nieznanych mi, formatów plików. Ma też wtyczki do zapisu - może dokonywać konwersji do np. MP3 czy OGG.

Wreszcie moje ulubione: XMPlay w momencie wyłączania może zapamiętywać aktualnie odtwarzany plik i czas odtwarzania, a po ponownym włączeniu automatycznie wznowić odtwarzanie od tego miejsca. Działa to również w przypadku słuchania radia z internetu. Jak się doda XMPlay do autostartu, to wyjdzie z niego samograj. Trzeba jednak powiedzieć, że w przypadku zabicia procesu programu, albo nagłego resetu kompa lub odłączenia zasilania, ta funkcja nie zadziała. Dodam jeszcze do tego wszystkiego, że obsługiwane są informacje o samplach MOD i bardzo odpowiada mi wizualizacja spektrum 3D.

Podsumowując, XMPlay to bardzo dobrze pomyślany odtwarzacz, sprawdzający się szczególnie w zastosowaniach biurowych, dzięki m. in. temu, że nie trzeba go instalować. Ma wszystkie charakterystyczne dla tego typu programów opcje oraz wiele dobrych rozwiązań, których nigdzie indziej nie spotkałem.

14.02.2011 13:40 | Recenzja do wersji 3.6

Komentarze

0 nowych
WildChild   4 #123 17.07.2018 17:01

Stworzyłem paczkę z najpopularniejszymi wtyczkami, skórkami i wizualizacjami. Jest to zaktualizowana wersja XMPlay383 Mega Pack 2.3 z dnia 17.07.2018. Do pobrania tutaj -->> https://nofile.io/f/tY7gN4KkJo5/xmplay383+Mega+Pack+2.3.zip (link darmowy bez limitu pobierania)

bystryy   13 #122 28.09.2016 14:45

Szukałem małego, prostego programu do odtwarzania muzyki, który by się szybko uruchamiał, zjadał mało zasobów, nei sprawiał problemów, a równocześnie dawał dobry dźwięk. XMPlay po oskórkowaniu spisuje się na medal :)

WildChild   4 #121 16.08.2016 15:12

Stworzyłem paczkę z najpopularniejszymi wtyczkami, skórkami i wizualizacjami. XMPlay Mega Pack 2.1. Do pobrania tutaj https://drive.google.com/open?id=0BzAAoLy2eZyXYXA2YjV0TTBuZkU.

Autor edytował komentarz w dniu: 10.03.2017 08:04
  #120 12.08.2014 22:30

Ten odtwarzacz używam już kilkanaście lat i przez ten czas ani razu żadnego problemu, dźwięk bardzo dobry,
wymagania małe, czego więcej chcieć. W międzyczasie testowałem sporo innych jednakzawsze wracałem do XMPlay.
Ostatnio już chyba trzeci raz pojawia się kolejna wersja, skąd Redakcja je bierze? Zarówno pobierając ze strony programu jak i przez link bezpośredni (powinno być to samo ale sprawdzałem z ciekawości) jest nadal wersja 3.8.0.5.

Monte13   3 #119 07.02.2014 21:32

@Marianoo (niezalogowany): Gotowiec z dodanymi pluginami i skórką wzorowaną na AIMP2 oraz innymi poprawkami do pobrania: https://mega.co.nz/#!jZ5iVS4b!HqjRxvzG4YMSDYmARtF7KPEdIjBvIkkHyVOrG2zGfNk
Jakość dźwięku nie z tej ziemi ;-)

Autor edytował komentarz.
  #118 24.01.2014 23:09

jak mozna wgrac skiny lub dsp pluginy bo nie mam pojecia?

Monte13   3 #117 21.12.2013 20:27

XMPlay to najlepszy odtwarzacz audio z jakiego mam zaszczyt korzystać. Bije na głowę Aimpa, Winampa itp. szkoda tylko że tak mało osób wie o istnieniu tego programu i go nie testuje a jest przecież tyle skórek, przydatnych pluginów które można bez problemu pobrać z oficjalnej strony...ale może się to kiedyś zmieni . Moja ocena to 5/5 ;)

Autor edytował komentarz.
  #116 26.10.2013 10:45

@bitx (niezalogowany): widzisz bitx, są na świecie ludzie mądrzy i są przemądrzali, jak myślisz, do której grupy ty się zaliczasz?

Jany   12 #115 07.09.2013 12:36

@torello: NIeźle masz zrytą czaszkę, że słyszysz różnice między jednym a drugim.

torello   8 #114 14.06.2013 16:50

kapitalny! Leciutki! Nie trzeba instalować!
No i ten dźwięk (dla mnie) nie tyle doskonały, co pasujący jak ulał! Np. foobar ma być moze najlepszy dźwięk, ale dla moich uszu zbyt sterylny i sztuczny.
Tu stworzonio coś między perfekcyjną jakością odtwarzania a przyjemnością słuchania muzyki w naturalnym brzmieniu.

ryba1   2 #113 09.03.2013 12:17

wygryzl umnie mojego ulubienca tj.1by1 ktory nie poradzil sobie z duzymi (200MB)plikami mp3 ,jest swietny przynajmniej w odtwarzaniu lekki nie trzeba instalowac polecam

  #112 23.12.2012 16:26

Używam tego programu od kilku ładnych lat. Zdecydowanie najlepszy z najlepszych. Dźwięk bomba i wielki plus za minimalistyczny wygląd bez ohydnych wodotrysków.

  #111 08.07.2012 19:01

Program posiada możliwość wgrywania pluginów z winampa dzięki czemu możemy dodać plugin obsługi klawiszy multimedialnych

GForce   10 #110 30.06.2012 11:29

Bardzo dobry player, tylko ten wygląd... na szczęście na stronie producenta jest dużo fajnych skinów, polecam ! http://support.xmplay.com/

  #109 17.06.2012 17:50

a ja myślałem że aimp3 najlepszy (nie znaczy ze najgorszy aimp tez bardzo dobry i popularny)

ale zostaje przy xmplayerze

te echo swietnie sie slucha chodzi mi o te dwa suwaki gora-dol

  #108 25.10.2011 20:45

@Cut (niezalogowany)
Jeśli chodzi ci o zwykłe usunięcie wpisów z playlisty to prawym przyciskiem myszy na [-] i tam jest cała gama opcji.
Jeśli chcesz robić copy-paste, to nie znalazłem.

  #107 27.09.2011 20:25

Programik bardzo fajny, spodobał mi się. Jednak szkoda że nie obsługuje przycisków z panelu dotykowego laptopa

  #106 26.07.2011 09:15

Pytanie: Jest tu możliwość usunięcia całej Playlist'y poprzez zaznaczenie + Cut (Remove) ?

  #105 20.07.2011 20:04

Brak wersji 64bitowej :/

  #104 19.06.2011 12:50

Jeżeli potrzebujecie programu do SŁUCHANIA muzyki z dysku komputera, stacji radiowych w internecie czy płyt cd, to nie szukajcie innych - XMPlay jest bezwzględnie najlepszy.
Chyba, że ktoś lubi programy "wszystkomające", ale to już inna historia.