Miętowy Cynamon i dobre programy

O linuxach wszelkiej maści powstało już mnóstwo wpisów. Nie będę was przekonywać, że warto przesiąść się na linuxa. Każdy powinien zdecydować, jakiego systemu chce używać, jaki mu pasuje. Wpis jest w zasadzie małym uzupełnieniem świetnego wpisu Beriona Miętowy przewodnik.

Z krótkimi przerwami używam linuxa od 8-9 lat, a moim głównym systemem jest od ponad sześciu. Pierwszym była Mandriva z KDE. Od tamtego czasu wypróbowałam chyba wszystkie możliwe środowiska.

Moje ulubione kanały na YouTube #2

W dzisiejszym odcinku kilka propozycji zagranicznych, których możecie nie znać. Zapnij pasy, zaczynamy!

#1 Taylor Davis - kanał muzyczny bardzo utalentowanej skrzypaczki, która zna także naszego Wiedźmina.

#2 i 1/2 Alexander Zoomer - co powiecie na sympatycznego Ruska, gadającego po polsku? Ciekawe spojrzenie na radzec... rosyjską rzeczywistość widzianą oczami zwykłego obywatela tego państwa. Miałam okazję troszkę z nim pokorespondować, naprawdę miły człowiek :)

Wszystkie rzeczy, których... nie zawdzięczamy Apple cz III czyli Think different

W dwóch poprzednich odcinkach mogliście przeczytać o sporej liczbie rzeczy, których Apple nie wymyśliło. Dziś w ostatniej części cyklu przedstawię wam kilka pozostałych.

Smartphone

Dwa lata po śmierci Jobsa dziennikarz magazynu Wired Fred Vogelstein opublikował w NewYork Times wspomnienia starszego inżyniera Apple pracującego nad projektem iPhone - Andego Grigno.

Tak naprawdę jednak iPhone doprowadził do zmian nie tylko w aspekcie ekonomicznym. Nie można zapominać o zmianach jakie zaszły w interakcji człowieka z maszyną.

Wszystkie rzeczy, których... nie zawdzięczamy Apple cz. II czyli parę lat za konkurencją

W poprzednim odcinku dowiedzieliście się, że Apple nie wynalazło komputera osobistego, graficznego interface'u użytkownika, okienek, myszki, ikonek ani wszystkich bardziej znanych złącz, które im przypisywano. Dysku twardego także nie wynalazło. Ponieważ poprzedni odcinek wam się spodobał postanowiłam napisać kolejny. Ilość mitów związanych z Apple jest niezliczona.

Wszystkie rzeczy, których... nie zawdzięczamy Apple cz I

Czasami zdarzy mi się przeczytać coś od czego normalnie szczypią oczy. W sieci i w ogóle w przekonaniu wielu ludzi gości fałszywe przekonanie o tym, jakoby firma Apple coś wymyśliła. Szczególnie chętnie raczy nas takimi wpisami kolega Macminik. Otóż firmie Apple tak naprawdę nie zawdzięczamy zupełnie nic.

Komputer osobisty

Autentyczny cytat komentarza pod jednym z moich wpisów:

Historia Aplle to historia firmy, która tworzyła podstawy informatyki. Kiedy powstał 1 Mac, nie było jeszcze Windowsa

Programy, których nie znacie cz. IV - Goat Tracker i krótka historia SIDa

W poprzednich częściach cyklu przedstawiłam wam kilka programów - trackerów - udających brzmienia typu chip. Większość z nich miała udawać SIDa - najlepszy układ dźwiękowy w komputerach 8 bitowych. Tak naprawdę były to jedynie namiastki tego co można osiągnąć na tym układzie.

Historia układu MOS Technology 6581/8580 SID (Sound Interface Device) zaczyna się w 1981 roku. Komputery stawały się coraz powszechniejsze, najpierw Atari 800 potem ZX Spectrum. Commodore zaprezentowało PETa. To jednak było za mało.

Mac Pro 2013, dobijanie leżącego

W sieci pojawiło się troszkę filmików na temat legendarnego już Maca Pro. Legendarnego głównie dlatego, że więcej osób widziało Ufo, Wielką Stopę czy choćby potwora z Loch Ness.MacPro 2013 (a może raczej już 2014?) ma kolejną obsuwę.

Pierwsza sensacyjna informacja to faktycznie przesunięcie czasu dostaw na kwiecień... Dotychczas był to luty, potem marzec. Jak zapewne się orientujecie, Apple cały czas zbiera preordery i... finansuje produkcję Maców Pro? Sytuacja dotychczas nigdy nie spotykana w Świecie Ogrodnictwa Sadowego.

Dożynki w CDProjekt, Wiesiek2 za dychę! I 300 innych rzeczy!

Pewnie ucieszy was wiadomość, że przedłużono promocję na ponad 300 produktów ze strony CDProject.

Macie jeszcze około 3h 45 minut aby pobrać Wiedźmina 2 z wszystkimi dodatkami za niecałe 10 złotych. Wiem, że wpis bardzo krótki, ale trzeba się śpieszyć. W nagrodę dostaniecie nie tylko tapety i muzykę, ale także sesję Triss dla Playboya ;) Tu bezpośredni link

I chociaż mam tą wersję, to kupiłam wersję rozszerzoną.

ps.

Czy publiczna telewizja i radio są nam potrzebne?

Do tego wpisu zainspirował mnie @Krogulec wspomnieniem o Sondzie. Co prawda wspomnienia dotyczą programu sprzed 25 lat, ale ja także widziałam powtórki i program bardzo mi się podobał wiele lat później, a więc jak ciekawy był w czasach gdy powstawał łatwo sobie wyobrazić.

Jeszcze za moich czasów w telewizji publicznej można było obejrzeć masę ciekawych programów naukowych i technicznych.