Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Czy publiczna telewizja i radio są nam potrzebne?

Do tego wpisu zainspirował mnie @Krogulec wspomnieniem o Sondzie. Co prawda wspomnienia dotyczą programu sprzed 25 lat, ale ja także widziałam powtórki i program bardzo mi się podobał wiele lat później, a więc jak ciekawy był w czasach gdy powstawał łatwo sobie wyobrazić.

Jeszcze za moich czasów w telewizji publicznej można było obejrzeć masę ciekawych programów naukowych i technicznych. Kwant, Laboratorium, Telekomputer, Spektrum, Przybysze z Matplanety, Zrób to sam... Programów tego typu z pasma telewizji edukacyjnej było mnóstwo. Także typowo dla osób, które chciały się dokształcać, choć za moich czasów były to jakieś niedobitki lub powtórki. Ale były. Zanim poszłam do szkoły często z nudów oglądałam do południa TV (ominęło mnie chodzenie do przedszkola i zerówki). Dzięki temu w wieku 6 lat wiedziałam co to jest papierek lakmusowy i gdzie leży Meksyk. Wiedziałam masę rzeczy.

Co z tego zostało do dziś? Mamy serial Planeta Ziemia - 3 odcinki co dzień, Ojca Mateusza, który w spokojnym wydawałoby się Toruniu rozwiązuje więcej zagadek kryminalnych niż całe CSI razem wzięte oraz oczywiście Agrobiznes. A im później tym gorzej.

Wciska nam się coraz durniejsze teleturnieje, coraz głupsze seriale i gadające głowy. Poziom programów ciągle spada, tymczasem nasz minister kultury Bogdan Zdrojewski chce aby wszyscy płacili opłatę abonamentową - wszyscy!
Nie ważne, że nie oglądasz telewizji i nie słuchasz radia, nie ważne, że nie masz odbiornika, masz zapłacić i już! Każdy zapłaci za durne popisy żenujących gwazdek typu Kamel czy Majewski, którzy dostają setki tysięcy za jeden głupi programik. Za coraz głupsze kabarety, gdzie najśmieszniejsze są... przekleństwa? Ręce opadają. Dobranocki też już niema. Zamiast tego programy kulinarne w kraju gdzie połowa ludności zastanawia się co do gara włożyć...

Do tej pory abonament ma płacić każda osoba, która posiada odbiornik RTV. A więc co z tymi, którzy mają telewizor ale nie mają tunera cyfrowego? Takich jest naprawdę sporo, wśród moich znajomych wiele osób podobnie jak ja nie ogląda TV. Telewizja w czasach internetu straciła na znaczeniu. Nie jest potrzebna wielu, naprawdę wielu ludziom. De facto takie osoby nie mają odpowiedniego odbiornika a więc czy powinny płacić abonament?

Tu już nawet nie chodzi o to, że przyszły wtedy jeszcze premier Donald Tusk stwierdził, że abonament RTV to haracz. A potem sprytnie się z tego wycofał. Rzecznik kancelarii premiera wytłumaczył to następująco: gdyby pan premier wiedział wtedy to co wie teraz, to na pewno by tak nie powiedział. Zabawne tłumaczenie osoby, która zajmuje wysokie stanowisko w rządzie a najwyraźniej jest zwyczajnie niekompetentna.

Nie wiem czy wiecie ale według Komisji Europejskiej abonament RTV jest nielegalny. Dlaczego? Problemem jest definicja misji publicznej. A jakąż to misję publiczną nasza szanowna telewizja prowadzi? Żadnej. Istnienie telewizji czy radia które EMITUJĄ reklamy ale nie potrafią się z nich utrzymać nie ma racji bytu.

Skoro jednak nasze ministerstwo kultury wpadło na taki pomysł, to czy aby nie powinni oni zapewnić KAŻDEMU dostęp do tej telewizji zgodnie z tak zwaną misją publiczną? W telefonie, przez internet. Czasem może nawet ja bym się skusiła coś zobaczyć. Choć jak wspomniałam bez TV radzę sobie doskonale.

Nie wiem jak wy, ale ja nie zamierzam płacić dodatkowej opłaty medialnej. Nie widzę sensu. A jakie jest wasze zdanie na ten temat? 

hobby inne

Komentarze

0 nowych
eimi REDAKCJA  17 #1 31.01.2014 12:17

Nie mam telewizora, tylko 42" monitor do konsoli, więc problem mnie nie dotyczy, ale nieśmiało zauważę, że taka telewizja ludowa, jakie ludu potrzeby i oczekiwania. W socjalizmie władza próbowała edukować lud, bo komunistycznym wzorcem do naśladowania był inżynier-kosmonauta dzielnie podbijający kosmos, w obecnym bezideowym kapitalizmie żadnych wzorców do naśladowania się już nie propaguje.

Co najwyżej mamy celebrytów, których też się potępia - wystarczy zobaczyć, jak Pudelek czy inne plotkoserwisy hejtują moją ulubioną Coco Austin, pisząc o niej - "potwór". Potwór? Naprawdę?

luqass   13 #2 31.01.2014 12:21

Hej akurat agrobiznes jest spoko!
"Do tej pory abonament ma płacić każda osoba, która posiada odbiornik RTV." Bzdura bo nie każdy, jest cały szereg osób zwolnionych z abonamentu.
Majewski ma jakiś program w TVP?

  #3 31.01.2014 12:21

Odwołać się do Strasburga i zaraz zrobią z tym porządek. :)

luqass   13 #4 31.01.2014 12:25

@mavelle chyba do Strasburgera :D

msnet   22 #5 31.01.2014 12:26

"Nie wiem jak wy, ale ja nie zamierzam płacić dodatkowej opłaty medialnej." - obawiam się, że możemy nie mieć wyboru, jeśli to władują do jakiegoś rachunku, który płacimy regularnie (np. za energię elektryczną). Z drugiej strony patrząc, telewizję publiczną należałoby zdekomercjalizować, ale to by była wielka rewolucja, na którą prawdopodobnie nikt się nie pokusi. Gdyby jednak to się udało i jednocześnie wszyscy płaciliby ten "haracz" zwany abonamentem (wg zacytowanego przez Ciebie @Xanthia artykułu w 2011 mogło to być 2,3 miliarda zł), w telewizji mogłoby nie być tyle reklam (lub w ogóle) oraz tej całej komercyjnej papki w stylu "Z jak zazdrość".

Jest jeszcze inna kwestia, którą wiele znanych mi osób podnosi - podwójne płacenie za to samo. Jeśli ktoś jest abonamentem płatnej telewizji (satelitarnej czy kablowej) to często zadaje pytanie, dlaczego płaci za dostęp do kanałów publicznej telewizji swojemu dostawcy plus dodatkowy abonament.

  #6 31.01.2014 12:42

luqass | 31.01.2014 12:25
#4
@mavelle chyba do Strasburgera :D
-----------------------------------------------------------
Do niego jak familia mi pozwoli, znaczy Familiada :; :D

xomo_pl   24 #7 31.01.2014 12:42

odpowiadając na pytanie z tytułu- nie- telewizji publicznej w obecnej formie nie potrzebujemy w ogóle i dobrze byłoby ją sprywatyzować i skończyć z tym cyrkiem jakim jest wymuszanie opłat 'audiowizualnych' pod pretekstem "misji"- jakiej misji? puszczanie teleturniejów i idiotycznych seriali, w których 'aktorzy' dostając po 10i więcej tysięcy za odcinek? to ma być misja? nie...

natomiast polskie radio to trochę inna sprawa- to uważam, że powinno zostać gdyż trzyma standardy. Utrzymać się jednak powinno tylko z reklam (czyli zysków własnych) lub dobrowolnych opłat słuchaczy- wiem utopia to 2. :)
Moje zdanie jest jednak takie, że skoro jakaś firma (tu tvp przykładowo) nie potrafi się utrzymać na rynku z własnych zysków i bez wsparcia 'państwa' to powinna zostać zlikwidowana bez skrupułów tak jak likwiduje się każda inna firma w takiej sytuacji...

Over   9 #8 31.01.2014 12:44

@msnet
No właśnie ja mam TV kablową 150 kanałów i tak oglądam może z 5 no ale mniejsza z tym czemu mam płacić za 20 kanałów cyfrowych w "eterze" skoro ich nie oglądam i nie mam zamiaru?
To tak jak bym płacił co miesiąc czy co parę miesięcy rachunek za telefon którego fizycznie nie posiadam....
Absurdy są w tym kraju Absurdy....

Over   9 #9 31.01.2014 12:44

@msnet
No właśnie ja mam TV kablową 150 kanałów i tak oglądam może z 5 no ale mniejsza z tym czemu mam płacić za 20 kanałów cyfrowych w "eterze" skoro ich nie oglądam i nie mam zamiaru?
To tak jak bym płacił co miesiąc czy co parę miesięcy rachunek za telefon którego fizycznie nie posiadam....
Absurdy są w tym kraju Absurdy....

luqass   13 #10 31.01.2014 13:06

proponowałbym wprowadzić payperview na wszystkie programy, na wszystkich kanalach, i platformach, a w zamian znieść abonamenty :D

Songokuu   15 #11 31.01.2014 13:18

Przepraszam bardzo, ale ja życia bez Trzeciego Programu Polskiego Radia sobie nie wyobrażam!
Niech zlikwidują "państwową" telewizję ale radia to będę jak ten Rejtan... :P

Scorpions.B REDAKCJA  23 #12 31.01.2014 13:18

Według TVP jestem najgorszym zbrodniarzem, przyszłym seryjnym mordercą i gwałcicielem w końcu jestem graczem komputerowym. Moja psychika została już zniszczona, więc nie będę się wypowiadał w kwestii abonamentu.

Mam nadzieję, że TVP w końcu upadnie, będzie to spory krok do przodu w rozwoju mediów w tym kraju ;)

msnet   22 #13 31.01.2014 13:33

@Over - ja korzystam z płatnej telewizji satelitarnej. Też kanałów mam multum, a oglądam w miarę regularnie (tzn. chociaż raz na tydzień czy dwa) kilka. Gdybym tego nie miał, to telewizji bym oglądać nie mógł w ogóle, bo mój telewizor (pięcioletni 32-calowy LCD Panasonica) mi tego nie umożliwia.

Polska to kraj absurdów i chyba niewiele na to poradzimy. Niby możemy inaczej zagłosować podczas wyborów (które coraz bliżej), ale czy to naprawdę cokolwiek zmieni? Obecnie nie ma na politycznym "rynku" nikogo, kto by cokolwiek mógł naprawić. Czy będzie rządziło PO, PiS czy inny SLD, z punktu widzenia "zwykłych zjadaczy chleba", do których się zaliczam, nic się nie zmieni. Może być co najwyżej jeszcze "zabawniej".

Frankfurterium   10 #14 31.01.2014 13:36

Nie mam telewizora, olewam abonament, co roku dobrowolnie przelewam po parę groszy na radiową Trójkę i Wrocław.

Darthnorbe   13 #15 31.01.2014 13:38

Niestety publiczna telewizja nie prowadzi żadnej "misji", chyba że chodzi o promowanie czterech głównych partii politycznych, nie emituje żadnych treści wartych obejrzenia i jeszcze zmuszają nas wszystkimi możliwymi sposobami do płacenia za to coś.

  #16 31.01.2014 13:46

Kiedys SONDA, KWANT, LABORATORIUM, KUCHNIA, dziś TANIEC Z GWIAZDAMI, WARSAW SHORE, TEEN MOM POLAND. Kogoś jeszcze dziwi, że ludzie wyrastają na debili ??

  #17 31.01.2014 13:49

"Nie mam telewizora, tylko 42" monitor do konsoli..." tak sobie to tłumacz, jak ma wbudowany tuner to jest już telewizor bo pozwala Ci na odbiór, to że z tego nie korzystasz z niczego Cię nie zwalnia. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego nie przestrzegania...

Sprawa z misyjnością TV publicznej niestety zeszła na psy i poniżej krytyki. Kiedyś mieliśmy Sondę, Teleranek, Przybyszy, 5-10-15, Słodowego czy nawet Wielka Gra...

A dziś mamy żenujących Mroczków, Strasburgera, Muchy i innych utrzymanków TV publicznej w tysięcznym odcinku telenoweli... A programy typu Było nie minęło są na marginesie.

Szadzio   7 #18 31.01.2014 14:01

@eimi ma rację. Bardzo podobają mi się jego słowa dotyczące kreowania obywatela w socjalizmie, a dziś. Jako młody Polak jedną nogą stojący już ku dorosłości boję się myśleć co nastanie w najbliższej przyszłości ze względu na brak podstawowych mediów mogących zapewnić rozrywkę. Nawet wszelkiego rodzaju serwisy informacyjne mnie irytują (poza Agrobiznesem, @luqass ma rację, że jest spoko :) ). Najgorsze, że tak samo ma to miejsce w radio jak i w internecie. Paradoksalnie największą wartość merytoryczną nie mają wpisy czy audycje umieszczane przez redaktorów, a dyskusje prowadzone w komentarzach. Mimo dużego obeznania w sieci powoli mam trudności w selekcji informacji. Spędzam w tym środowisku bardzo dużo, a mimo to muszę się postarać i usilnie omijać większość treści, by nie było dla mnie męczącym trafianie z newsa na news jak z deszczu pod rynnę - im dalej tym gorzej.

Gdy jeszcze mieliśmy w domu pakiet około 100 kanałów Cyfry+ może znalazło się kilka, gdzie coś było zdatnego do zawieszenia oka na dłużej niż 15 minut. Jednakże prosty rachunek ekonomiczny zdecydował o tym, że zamiast płacić za bodaj srebrny pakiet i oglądać tylko kilka stacji przeszliśmy na bezpłatną cyfrową telewizję naziemną DVB-T. No i co? Nico. Nie ma kompletnie żadnych jakkolwiek wartościowych programów poza paradokumentalnymi badziewiami czy też brazylijskimi telenowelami.

Materiał wideo, który to obrazuje: http://www.youtube.com/watch?v=kDFoJ9RPZVo

Jestem nie tylko przeciwnikiem mediów publicznych, ale i tych komercyjnych, bo wszędzie mamy do czynienia z chamsko prymitywnym poziomem urągającym inteligencji średnio wykształconego szympansa. To nie prawda, że ludzie chcą to oglądać! Nic nie warte są sondaże potwierdzające oglądalność. Cokolwiek by puścili, ludzie będą tego widzami, bo obecność telewizji w Polskim domu jest zbyt mocno zakorzeniona, by nagle móc przyzwyczaić się do wyłączonego odbiornika.

foreste   16 #19 31.01.2014 14:33

Ja jestem za likwidacja tvp względu gorzą jakość programów , pustych serialach odbiegających o reallii głeboko , brak programów dla dzieci/młodzieży, nawet teraz wieczorynki niema, kiedyś 5, 10 15 ziarno rower Błażeja ,raj , teleranek i wiele innych był , a teraz ojciec mateusz, klan, plebania,dobre i na złe , barwy szczęścia,rodzinka pl , m jak miłość , masa kabaretu dennego i to nam serfuje tvp ;/
to dobrze ze mam satelitę i discovery sc i normalne i national mam i czasami iD lubie oglądać bo bym się zanudził

eimi REDAKCJA  17 #20 31.01.2014 14:35

Anonim: problem w tym, że nie pozwala. Od wprowadzenia naziemnej telewizji cyfrowej mój telewizor niczego nie jest w stanie odebrać. A klaskanie uszami wobec prawa nie robi na mnie wrażenia. Za komuny słuchałem Radia Wolna Europa, bo tak mi się podobało. Za Wolności będę używał swojego monitora do konsoli jako monitora do konsoli. Bo tak mi się podoba. Nie wiem, skąd się bierze postawa ślepego poddaństwa prawu w tym narodzie. Drodzy Polacy - kiedyś tacy nie byliśmy, nasi sarmaccy przodkowie byli ludźmi śmiałymi i gwałtownymi. Co się zepsuło?

fastlopez   4 #21 31.01.2014 14:41

Xanthia, obawiam się, że ulegasz zbyt dużemu wpływowi obiegowych opinii lub zwykłego niedbalstwa. po pierwsze ksiądz mateusz urzęduje w sandomierzu, a po drugie donald tusk nigdy nie użył sformuowania że "abonament to haracz". użył bardzo podobnego ale takiego akurat nie i w tej sprawie należy trzymać się faktów a nie powtarzać plotek. zresztą nie musisz mi wierzyć, wystarczy spróbować poszukać źródła (którego się nie znajdzie bo takiego sformuowania nie było). co do misyjności TVP to w obecnym kształcie i po czystce zwanej "powrotem do normalności" telewizję naprawdę ciężko oglądać - wyjatkiem są lekko infantylne seriale typu m jak miłość czy inne klechy mateusze. Zauważ że tym "powrocie do normalności" obecne formy programów publicystycznych polegają na agresywnym przesłuchiwaniu rozmówców z opcji których nie lubi Partia (wiadomo która), przerywaniu, łapaniu za słówka i takiemu kierowaniu rozmowy zeby udowodnić z góry założoną tezę - niestety jest niewielu rozmówców z klasą którzy otrafią poradzić sobie z takim dziennikarzyną. Kolejna sprawa, to dziennikarze z mediów publicznych i prywatnych tak się wymieszali w redakcjach że teraz ciężko zauważyć różnicę pomiędzy tvn a tvp bo twarze te same (tak wiem, trochę generalizuję) i emocje serwowane w wiadomościach również.
trzecia sprawa to abonament w dotychczasowej formie będzie zlikwidowany i zastąpi go opłata audiowizualna, czyli donald w zasadzie spełnij pokładane w nim nadzieje co do likwidacji abonamentu. a to że zamiast tego będzie coś innego to ... coż, każdy kiedyś jest frajerem, to nie wstyd, ale kiedy dostajesz z tego powodu po .. portfelu to wypadałoby myśleć racjonalnie, wyciągnąć z tego wnioski i je zastosować. Niestety to wymaga przełamania emocjonalnego uzależnienia od obrazków pokazywanych w telewizjach. przekaz medialny w przytłaczającej większości przypomina totalną papkę i większość (w tym również ja) pamiętamy z tego piąte przez dziesiąte apotem człowiekowi zwyczajnie się nie chce żeby dojść co i jak.
jeśli misyjność i jej finansowanie z opłaty audiowizualnej ma polegać na utrwalaniu obecnej medialnej patologii to budzi to mój opór. z drugiej strony likwidując datki na media publiczne pozbawiamy się jako społeczeństwo resztek szans na normalne życie w normalnym i dobrze poinformowanym społeczeństwie.
podsumowując: uważam, że opłata audiowizualna będzie wprowadzona, tak jak pozostałe obciążenia podatkowe na obywatela - w tym tygodniu rzepa wyliczyła że nowe podatki, podwyżki prądu, gazu, akcyzy itp ściągną DODATKOWO 600 pln od obywatela. A skoro to nie wywołuje żadnej reakcji, to opłata audiowizualna również nie będzie miała żadnego oddźwięku. zakład? ;)

biomen   8 #22 31.01.2014 14:41

Bez sensu jest płacenie dodatkowego abonamentu na TVP skoro i tak jest ona opłacana z naszych podatków i w dodatku, mają przychody z reklam.

Uleczeniem funduszy TVP byłby likwidacja takich programów jak np. TVP Historia, Rozrywka, Kultura itd. Chcą pieniędzy? To niech zaczną ciąć koszta a nie, namnożyło się programów z przedrostkiem TVP i weź to utrzymuj.

Tak samo bez sensu jest likwidacja TVP bo jej jakość jest niezadowalająca. Przeglądając kanały naziemnej telewizji cyfrowej, znajdziemy kanały z 100 razy gorszą ofertę programową a warto pamiętać że nie każdy ma kablówkę lub satelitę.

luqass   13 #23 31.01.2014 14:46

@eimi ta Złota wolność szlachecka (czy sarmacka jak wolisz) była jedną z przyczyn upadku RP, anarchii i pośrednio rozbiorów, więc nie wiem czy to akurat najlepszy argument :D poza tym my jesteśmy Słowianami, a nie Sarmatami

floyd   15 #24 31.01.2014 14:53

Tekst wybitnie polityczny i nie zgadzam się z nim w 100%. TV publiczna i związana z nią opłata medialna jest chyba we wszystkich państwach Europy i to na dużo wyższym poziomie. Argumentow za istnieniem telewizji publicznej jest multum, ale jak ktoś mówi, że nie bo nie, jako że uważa się za liberała, to szkoda słów na dyskusje z takim.
Komentarze też w dużym stopniu jak na Łonecie: "bo ja nie oglądam" i to ma ma być koronny argument.
No, to ja żądam zaorania dróg bo nie jeżdżę samochodem.
Ręce też opadają jak się czyta w komentarzach o jakimś podwójnym płaceniu:
@msnet: "Jest jeszcze inna kwestia, którą wiele znanych mi osób podnosi - podwójne płacenie za to samo. Jeśli ktoś jest abonamentem płatnej telewizji (satelitarnej czy kablowej) to często zadaje pytanie, dlaczego płaci za dostęp do kanałów publicznej telewizji swojemu dostawcy plus dodatkowy abonament."
Naprawdę pan nie rozumie panie msnet za co płaci pan kablówce, a na co jest przeznaczona oplata medialna? Aż się wierzyć nie chce, że można tych spraw nie rozumieć i nie rozgraniczać.
Jeszcze żeby było jasne to tv publicznej oglądam bardzo mało, tylko że to nie ma nic do rzeczy czy ja oglądam czy też nie. Inna sprawa to jakość prezentowanych programów, ale to w dużym stopniu kwestia pieniędzy jak i oczekiwań telewidzów, a wbrew pozorom oczekiwania te są bardzo rożne.
@eimi -"Nie wiem, skąd się bierze postawa ślepego poddaństwa prawu w tym narodzie. ". Jak ktoś podważa sens prawa, a jego przestrzeganie uważa za poddaństwo, to wiem z kim mam do czynienia i nie po drodze mi z takimi poglądami.

lemniskata   8 #25 31.01.2014 14:55

Tytuł chyba nie pasuje do tekstu. Powinno być "Co obecna TVP ma wspólnego z telewizją publiczną" lub Współczesne pogłówne AKA abonament RTV".

Obecnie abonament to silnie degresywny podatek i na pewno nie jest dobrym pomysłem.
Sama publiczna telewizja jest potrzebna tak jak radio. Gdyby TVP działała jak BBC pewnie by nikt nie narzekał.

Co do próby usunięcia TVP Kultura, czy TVP Historia się nie wypowiem.

  #26 31.01.2014 14:59

co się zepsuło?

120 lat zaborów i konsekwentnego eliminowania wartościowych jednostek (emigracja, sybir jak kto wolał )
krótki okres wolności po I wojnie światowej
1939-1940 Katyń, Charków, Miednoje itp. likwidacja sporej części wykształconych i świadomych obywateli.
1945 - 1989 - Wszystko jest państwowe a co państwowe to niczyje.... oduczanie całych pokoleń szacunku do pracy (słynne czy się stoi czy się leży....) a jednocześnie piękne czasy dla wszelkiej maśi cwaniaczków i "zaradnych życiowo" - nie krytykuję bo jakoś trzeba było żyć ale komunizm raczej budowie świadomego społeczeństwa nie pomagał. a po 89 wesoły polski kapitalizm, połączony z pozostałościami po pięknych minionych czasach (mentalność urzędników, kopertki itp.... )

Polakom i tak należy się wielki szacunek że mimo tak ciekawej historii ten kraj nadal istnieje..

A nasi kochani rządzący (obojętnie którzy) stosują teraz starą zasadę: głupim narodem łatwiej rządzić (dlaczego ja, wawa non stop, trudne sprawy i inne odwracacze uwagi to doskonałe narzędzie zidiocania ludzi)

  #27 31.01.2014 15:01

Ej! Do listy wartych obejżenia można dopisać jeszcze Teleexpress, Jeden z Dziesięciu i Świat się kręci! Ale fakt, kiedyś z telewizji można było się czegoś ciekawego o świecie i okolicy dowiedzieć. Było tam więcej wiedzy. A w tym momencie? Ciężki celebrycki padoł..

Szczęście, że publiczne radio trzyma poziom : )

porterneon   7 #28 31.01.2014 15:14

Telewizja publiczna jest potrzebna politykom żeby robić obywatelom wodę z mózgu. Oczywiście wszystko pod pozorem "misji".

  #29 31.01.2014 15:36

Przede wszystkim TVP S.A. jest spółką akcyjną i dlatego nie ma prawa otrzymywać abonamentu, ponieważ zgodnie z prawem europejskim pomoc publiczna udzielana podmiotom typu firma jest nielegalna. KRRiT powinna ogłosić przetarg na realizację programów misyjnych i każdy będzie mógł w tym przetargu wystartować, również telewizje komercyjne oczywiście pod warunkiem że sygnał ich dociera do szerszej publiczności. To samo powinno dotyczyć radia.
Teraz przyjrzyjmy się TVP S.A. a właściwie jej pracownikom. Niektórzy znani ludzie tam pracujący np. Kraśko, Lis, Lisica zawdzięczają swój wizerunek byłym prominentnym działaczom partyjnym, którzy notabene byli z nimi spokrewnieni. Nie dosyć tego. Otóż nawet teraz zdarzają się takie przypadki np. córka Turskiego. Najbardziej razi fakt, że osoby te nie dość, że nie kompetentne to dodatkowo zarabiają krocie. Kolejną kwestią jest niegospodarność zarówno w Warszawie jak i w ośrodkach regionalnych. Do tego trzeba dodać upartyjnienie.

msnet   22 #30 31.01.2014 15:39

@floyd: "No, to ja żądam zaorania dróg bo nie jeżdżę samochodem." - tylko, że drogi mają to do siebie, ze się ich używa, nawet jak się nie jeździ własnym samochodem, bo jakoś się przemieszczać trzeba. Niby można chodzić po łące lub lesie, ale to nie to samo. Jeśli chodzi o abonament na publiczne media, to w wielu przypadkach jest to płacenie za coś, czego się w ogóle nie używa. Poza tym w Europie są opłaty medialne, ale też są publiczne media z prawdziwego zdarzenia. TVP tymczasem od dawna jest zwykłą telewizją komercyjną, która tylko czasami sobie przypomina, że ma jakąś misję.

"Naprawdę pan nie rozumie panie msnet za co płaci pan kablówce, a na co jest przeznaczona oplata medialna?" - w przeważającej części nie na to, na co powinna być przeznaczona. Zamiast utrzymywać telewizję, która naprawdę byłaby publiczna, to utrzymujemy między innymi darmozjadów z KRRiT oraz "gwiazdeczki" zarabiające po kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy zł za to, że czasem pokażą swoją "gębę" na ekranie i coś powiedzą (na ogół rzadko mają coś modrego do powiedzenia).

"tylko że to nie ma nic do rzeczy czy ja oglądam czy też nie" - a dla mnie ma dużo do rzeczy. Skoro tego nie oglądam, radia publicznego tez nie słucham, to dlaczego mam za to płacić? To tak samo, jakbym musiał płacić abonament za używanie publicznej komunikacji nawet wtedy, gdybym z tego nie korzystał, bo miałbym własny samochód. Takich przykładów można by podać więcej, ale wszystko sprowadza się do tego "nie używasz, nie płacisz". Tymczasem narzuca się nam komunistyczne reguły, w myśl których wszyscy mają płacić po równo bez względu na wszystko inne.

eimi REDAKCJA  17 #31 31.01.2014 16:04

@floyd: Twój komentarz również jest wybitnie polityczny. Bo jaki inny? Przecież nie ekonomiczny, ani z z zakresu kulturoznawstwa. Jesteś sympatykiem propaństwowych postaw, a Hegel wiecznie żywy.

Zauważ tylko, że skoro nie jeździsz samochodem, to nie płacisz podatku na nie, ujętego w cenie paliwa. Chcesz tymczasem, by ludzie nie oglądający telewizji państwowej, płacili za nią.

Argument, że w Europie cośtam - wiele rzeczy jest w Europie. Włącznie z wymieraniem białej populacji w krajach najwyżej rozwiniętych. Więc może nie ma się czym tak zachwycać?

ArgonOne   8 #32 31.01.2014 16:10

@floyd
"No, to ja żądam zaorania dróg bo nie jeżdżę samochodem. "
Brednia, za drogi płaci się odpowiedni podatek w paliwie a jak nie masz samochodu i jeździsz autobusem to część tej opłaty jest wliczona w bilet.

"TV publiczna i związana z nią opłata medialna jest chyba we wszystkich państwach Europy i to na dużo wyższym poziomie"
Porównując poziom opłaty medialnej należy również porównać poziom oferty programowej i realizacji misji za którą ta opłata obowiązuje. CO? Klan, M jak Miłość, Europa da się lubić, czy powtórki filmów sprzed 20 lat.
Płaci się za niegospodarność i napełnianie kieszeni kolesiom, a jak się posypie to składa się dymisję i bierze astronomiczną odprawę.

Ja płacę za kablówkę czyli za wybrane przeze mnie oferty programowe, i dos6tarczenie mi tych usług w żądanej przeze mnie jakości do domu.
TV publiczna powinna być zatem kodowana i jak zdecyduję, że ma ofertę dla mnie i spełnia "misję" to będę płacił dodatkowy abonament jak za HBO

floyd   15 #33 31.01.2014 16:14

@msnet -"Tymczasem narzuca się nam komunistyczne reguły, w myśl których wszyscy mają płacić po równo bez względu na wszystko inne" i tym się właśnie różnimy oraz nigdy nie nie dojdziemy do porozumienia. Pewnie zlikwidował byś też obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne, ZUS itd itp.. Znam bardzo dobrze te poglądy. Nawet mi się nie śni przekonywać Cię do moich poglądów. Te "komunistyczne poglądy" to wziąłeś od świra Mikkego? On wszędzie widzi komunizm, nawet w USA. No to wygrajcie wybory i urządźcie świat według własnych reguł, a potem zobaczymy.
No i nie zapomnij o likwidacji demokracji którą Twój idol z obrzydzeniem nazywa 'd...kracją'. Powodzenia.

  #34 31.01.2014 16:16

" Nie wiem, skąd się bierze postawa ślepego poddaństwa prawu w tym narodzie. " No nie wiem ja tu widzę więcej cwaniactwa w tym narodzie wide twój przypadek bo mam tv ale z tuneram analogowym więc będę go nazywał monitorem bo nie mogę już odbierać sygnału telewizyjnego. Tak samo jest z ZUSem... Najlepiej pod prąd a co tam naród, społeczeństwo, Państwo.... Problem abonamentu jest zupełnie inny wszyscy widzą że jest rozdawany na prawo i lewo a nie na "misyjność" czyli to co było kiedyś. Oczywiście jakieś tam pieniądze idą na teatr, film, programy kulturalne itp. ale większa część idzie w "kosmos". Poza tym te filmy, teatry (TV) czy programu kulturalno naukowe są wydawane na DVD i też je można oglądać ale żeby powstały też potrzebna jest kasa.

  #35 31.01.2014 16:28

@ArgonOne: Dokładnie, a najgorsze w tym wszystkim jest to, że większość dobrych filmów w TVP to właśnie te powtórki sprzed 20 lat, bo teraz kupują prawie same debilne filmy, nie mówiąc juz o serialach i programach "rozrywkowych"

floyd   15 #36 31.01.2014 16:50

@ArgonOne - Przedstawiłeś bardzo ladnie swoje poglądy , a ja przedstawiłem swoje i to chyba wszystko co możemy sobie powiedzieć. Chyba nie jesteś tak naiwny by wierzyć, że przekonasz mnie do swoich racji, tak jak ja nie mam złudzeń, że miałbym szanse przekonać cię do moich.

  #37 31.01.2014 17:07

Chyba wiekszość z nas godziłaby się na jakąś opłatę, gdyby naprawdę nasza TV była tego warta.
Weźmy przykład z BBC nie ma reklam, ściągalność abonamentu jest wysoka, różnorodność programów dużą. Są programy typowo luźne, typu wszelkich tańców itp, ale i tematyczne. Ciekawie prowadzone.
Czemu nasza TV zrezygnowała z własnych produkcji, bo usłyszałem kiedyś że lepiej kupić gotowe formaty, i mamy odpowiedź, czemu tak kiepsko. Druga sprawa pora nadawania albo w południe lub późno w nocy. Do tego wszystkiego nakłada się brak dobrych prowadzących, którzy by zaciekawili widza.
Jest (chyba) taki program o naszej przyrodzie, ale prowadzący tak smęci że nikogo przed ekran nie przyciągnie. Był też taki program naukowy coś na podobieństwo Sondy prowadziło go dwóch panów, strasznie nieudolnie. Mam satelitkę kończy mi się umowa i rezygnuję, sam nie wiem czy to ja tak mam, ale co przełączę kanał to reklama, albo pisze że program to premiera, a leciał już niejeden raz.
Koniec nie płacę nikomu i tyle bo uważają mnie publiczni nadawcy i komercyjni za durnia i półgłówka, wpychając mi chłam.

ArgonOne   8 #38 31.01.2014 17:20

@floyd
"@ArgonOne - Przedstawiłeś bardzo ladnie swoje poglądy"
Nie, starałem Ci się wyłuszczyć błędy ideologiczne w twojej wypowiedzi. Nie zamierzam do niczego cię przekonywać bo widzę, że jesteś silnie zorientowany na politykę. Ja z zasady z takimi ludzmi nie wchodzę w dyskusje mające na celu przekonywanie do czegokolwiek, bo to walka z wiatrakami. na szczęście walczyliśmy o demokrację, mamy ją i każdy ma prawo wypowiedzi. Dużo ludzi chętnie z niego korzysta, jednak nie zastanawia się nad odpowiedziami.

Sha-doW   1 #39 31.01.2014 17:29

Odpowiadając na pytanie tytułowe:

Telewizja nie jest potrzebna. Jej rolę przejął Internet. Dlaczego?

Rozrywka:

W TV jak wiemy tradycją są powtórki filmów, chociażby słynny Kevin Sam W Domu. Dodatkowo seans przerywany jest reklamami, a filmy puszczane w telewizji są dość stare. Film reklamowany jako "premiera" miał już dawno premierę na DVD.
A w sieci? Mamy ogrom filmów i kanałów dystrybucji. Możemy je (legalnie) pobierać ze stron, oglądać w serwisach z filmami online te tytuły, które nie miały jeszcze polskiej premiery, a są dostępne w dobrej jakości z napisami. Problem małego ekranu też zniknął - można przez HDMI podpiąć laptopa do TV 42' i cieszyć się seansami na dużym ekranie.

Wiedza:

Kiedyś telewizja służyła zdobywaniu wiedzy. Były różne programy, typu Sonda. Poziom dzisiejszej publicznej telewizji jest niższy niż kiedykolwiek. Oglądam tam tylko programy przyrodnicze, bo niektóe są ciekawe.
Dzisiaj w internecie mamy dużo tutoriali, możemy o dowolną kwestię spytać się na forum, poczytać artykuły pisane przez internautów, brać udział w dyskusjach itp.

Dlatego potrzebne jest "usieciowienie" telewizji, by zdobyła ona większą popularność.

eimi REDAKCJA  17 #40 31.01.2014 18:53

@Anonim: cwaniactwo nie w narodzie, lecz we władzy. Piszesz jednym tchem: " co tam naród, społeczeństwo, Państwo", tak jakby jednoznaczne było, że Państwo i naród to w tej samej kategorii pojęć są. A może nie? Nowoczesne państwo to twór, który dla wielu - i z prawa i z lewa - jest obrazą moralności, kpiną z narodu czy ludu, udającą, że jest Bożym palcem na tym świecie.

Czy przez to, że ludzie nie chcą płacić abonamentu na utrzymanie gwiazdek TV i produkcję słabej papki propagandowo-rozrywkowej oznacza, że stają się wrogami narodu, wrogami ludu? Nie, stają się co najwyżej wrogami pewnej narośli na tym narodzie.

A od strony technicznej - skoro telewizor nie może ze względów technicznych odbierać telewizji, to funkcjonalnie nie jest telewizorem. I pełno jest takich urządzeń na rynku. Posiadacz pojazdu, który nie może jeździć po drogach (bo np. nie ma silnika) nie kupuje do niego benzyny i nie płaci podatku drogowego.

Pablo79   11 #41 31.01.2014 19:17

Myślę że jest potrzebna, tylko nie taka jak teraz kopiująca mierne programy rozrywkowe i seriale od nadawców komercyjnych. Od TVP oczekuje programów o tematyce kulturalnej, edukacyjnej, wiarygodnej rzetelnej informacji, no i oczywiście rozrywki - tylko prawdziwej rozrywki a nie kiczu.

  #42 31.01.2014 19:53

Chyba w Sandomierzu,w Toruniu działa inny Ojciec ;)

floyd   15 #43 31.01.2014 19:54

@ArgonOne -'starałem Ci się wyłuszczyć błędy ideologiczne w twojej wypowiedzi."
Niezły dowcip z tymi błędami. Będziesz mnie musiał wysłać na reedukacje.
Prezentujesz się jako demokrata, to można przeżyć takie szkolenie bo taki Korwin Mikke mówi, parafrazując znane powiedzenie z Dzikiego Zachodu, że: "dobry czerwony to martwy czerwony".
Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w naszej sytuacji każdego można podciągnąć pod to określenie, jeśli tylko jest innego zdania, to miałbyś trochę więcej roboty.
@eimi - skończ już waść z tymi telewizorami, bo to stare i już niemodne. Nie słyszałeś o nowej ustawie?
Nie ma tam nic o telewizorach. Ma być jak w Niemczech czy Zjednoczonym Królestwie. Jeżeli tylko nie mieszkasz pod mostem, to płacisz.

Michalk001   7 #44 31.01.2014 20:54

Oprócz TVP Kultura i Historia reszta programów publicznych to typowe ogłupiacze. Kilka seriali, w których to wystarczy obejrzec jeden odcinek w miesiącu, a z akcją jesteśmy na bierząco. Kilka razy do roku można obejrzeć Stawke większą niź życie czy Janosika, a gdzie nowe propozycje? Nie chcę seriali z milionem odcinków, gdzie ani nie śmieszą, ani ciekawe. Nie można wyprodukować serialu, który ma spójną fabułę i kończy się po ok 20-30 odcinkach? Programów stricte naukowych brak. Dla najmłodszy również (Domowe przedszkole i tym podobne). Teleturnieje również coraz gorsze, oprócz Jeden z Dzesięciu, który trzyma poziom. Pamiętam Wielką Gre, gdzie trzeba było mieć naprawdę wiedzę, a nie jak teraz gdzie są 4 odpowiedzi, a pytania typu "Ile to odpadów wyprodukowali mieszkańcy x miasta?".

Telewizjo Publiczno dokąd zmierzasz?

  #45 31.01.2014 21:36

Najpierw niech ludzie Telewizji zaczna zarabiać normalnie -jak ja i moi sąsiedzi, a nie jakies kontrakty gwiazdorskie i pensje z kosmosu ,to wtedy można zacząć rozmawiać o jakims abonamencie.Telewizje -zarząd obsiadła i będzie obsiadać aktualnie panująca nomenklatura która nie zgodzi się na zarobki ok 5000zł brutto więc i o abonamencie nie ma co gadać z tego powodu .Deficyt- zamknąć firmę, rozgonić to towarzystwo- nadawcy prywatni czekają,czekają?na nich z otwartymi rekami.Ja płacę jak chcę i komu chcę,

corrtez   12 #46 31.01.2014 22:06

W Polsce wg mnie nie ma czegos takiego jak TV publiczna. Media staly sie podwórkami partii politycznych lub group wplywów. Wystarczy popatrzec co i jak dziej sie w tej tzw tv publicznej.

Wokuo   7 #47 31.01.2014 23:25

"Czy publiczna telewizja i radio są nam potrzebne?"
Nie jestem kompetentną osoba by udzielić Ci odpowiedzi na to pytanie, ponieważ telewizji nie oglądam, a radia nie słucham.

  #48 31.01.2014 23:50

Telewizja ma pomóc elitom wprowadzić NWO - Nowy Porządek Świata,robi się z ludzi niewolników za pomocą systematycznego ogłupiania przez media,media mają prezentować nisko intelektualną rozrywkę nie wymagającą myślenia,to są te odmóżdżające seriale,dodatkowo obniża się poziom edukacji

sr57be45   7 #49 01.02.2014 00:52

1. Po PRL/ZSRR okrągły stół "gruba kreska", śladowa lustracja, brak rozliczeń i przed kamerami, mikrofonami, ideologia nie zmieniła się zbyt wiele poza poza opakowaniem wschodnio-zachodnim, szczególnie widać w jednogłośnym chórze zwolenników WSI i dziennikarzy również z TVP.

2. Toruń czy Sandomierz może Meksyk ?

3. Na "multiplexie" miała być różnorodność jest tylko 3 głównych emitujących, czwarty nowy (TV Trwam) płaci prawdziwy haracz zgodnie z "prawem" od 9 sierpnia 2013r za koncesje z której nie może skorzystać do dziś przez opieszałość TVP która już pokryła w odpowiednim stopniu zasięgiem obszar kraju od dłuższego czasu.

1 z 10 to listek figowy do kożucha. Kiedyś był jeszcze "Va Banque". Miliard w rozumie, i pamiętam Kuchnie ale też nie przetrwała chyba długo w nowej rzeczywistości.


Minister Zdrojewski oprócz TVP chce wspierać inne stacje :

" Uważam, że w pierwszym roku obowiązywania opłaty audiowizualnej, minimum 10 procent dochodów z niej powinno być przeznaczone na dofinansowanie programów misyjnych, realizowanych przez podmioty prywatne - np. TVN, Polsat, prywatne radia etc. Ta kwota w przyszłości powinna być zwiększana. Górny pułap powinien zostać określony w odrębnej decyzji KRRiT "

sr57be45   7 #50 01.02.2014 00:52

1. Po PRL/ZSRR okrągły stół "gruba kreska", śladowa lustracja, brak rozliczeń i przed kamerami, mikrofonami, ideologia nie zmieniła się zbyt wiele poza poza opakowaniem wschodnio-zachodnim, szczególnie widać w jednogłośnym chórze zwolenników WSI i dziennikarzy również z TVP.

2. Toruń czy Sandomierz może Meksyk ?

3. Na "multiplexie" miała być różnorodność jest tylko 3 głównych emitujących, czwarty nowy (TV Trwam) płaci prawdziwy haracz zgodnie z "prawem" od 9 sierpnia 2013r za koncesje z której nie może skorzystać do dziś przez opieszałość TVP która już pokryła w odpowiednim stopniu zasięgiem obszar kraju od dłuższego czasu.

1 z 10 to listek figowy do kożucha. Kiedyś był jeszcze "Va Banque". Miliard w rozumie, i pamiętam Kuchnie ale też nie przetrwała chyba długo w nowej rzeczywistości.


Minister Zdrojewski oprócz TVP chce wspierać inne stacje :

" Uważam, że w pierwszym roku obowiązywania opłaty audiowizualnej, minimum 10 procent dochodów z niej powinno być przeznaczone na dofinansowanie programów misyjnych, realizowanych przez podmioty prywatne - np. TVN, Polsat, prywatne radia etc. Ta kwota w przyszłości powinna być zwiększana. Górny pułap powinien zostać określony w odrębnej decyzji KRRiT "

  #51 01.02.2014 01:29

Oglądałem część z tych wychwalanych hipsterskich programów na Youtube. Sorry, ale nie wiem za czym tęsknicie. One są żałosne. Ledwo ocierają się o temat i tworzą mity paranaukowe. Może dla prostaczków z czasów komuny takie rzeczy są świetne, ale taką wiedzą nawet nie ma się jak pochwalić.
Niedługo będziecie płakali za Mak Gajwerem i mówili, że on to umiał wspaniałe rzeczy robić ze spinaczem. Poziom jest podobny.
Jeśli tak wygląda starość to ja wysiadam.

  #52 01.02.2014 02:23

Do autorki,

Chciała być mądra, ale nie wyszło,

Ponoć dużo osób nie potrzebuje telewizora - co za BZDURA,
To, że autorka nie potrzbuje to nie znaczy, że inni nie potrzebują, dużo osób w miare czasu będzie oglądać filmy, a już teraz takich osób jest wiele. Oni nie wyobrażają sobie oglądania filmów na ekranie monitora 15.6 w swoich komputerach przenośnych.
Abonament płacą, bo jeszcze czasem tam zaglądają, ale mimo wszystko więcej czasu spędzają na oglądaniiu filmu na swoich >40 calowych telewizorach siedząc na kanapie. Jak chcą się czasem zrelaksować, a za oknem brzydka pogoda.

A co do Ojca Mateusza, większą infantylnością w rozumowaniu nie można się wykazać - TO JEST FILM i NIE OCENIA SIĘ GO W KATEGORIACH REALIZMU.

Owszem mamy coraz gorszej jakości treść - RACJA, ale kwestia nie posiadania odbiornika jest chyba nie prawdziwa, bo jest już praktycznie dostępność w internecie oferta TVP, a ponoć ludzie mają ten internet. (por. "w dobie internetu...", slowa autorki)

A ta deklaracja o nie płaceniu jest śmieszna, jeśli prawo wejdzie w życie to osoby, które będą miały zapłacić to zapłacą czy to wraz z rachunkiem czy w inny sposób nie ważne, ale tego nie unikną.

Po za tym pamiętać trzeba, że to nie tylko TVP, ale jest też radio a z niego to polacy przy ponocy internetu odsłuchują więc tak samo może być z telewizją.
---------

Żeby nie było. Ja jestem za opłatami na poziomie 5zł od każdego gospodarstwa i za jasnym określeniem które programy są misyjne jasnych ustaw reguujących tą kwestie - TEGO NIE BYŁO I NIE MA i PEWNIE NIE BĘDZIE.
A jak mam patrzeć nierealistycznie jak na teraz to najlepiej zlikwidować przydomek PUBLICZNY w kontekście tvp.

Mekotron   11 #53 01.02.2014 03:07

@eimi Państwo znalazło nowy świetny sposób na zbieranie kolejnych podatków. Naprawę genialny pomysł. Tak apropo płaci się nie za telewizor lecz za lokal, na każdy lokal ma przypadać jeden wyimaginowany działający sprawny cyfrowy 56 calowy telewizor w którym od rana do wieczora idzie jeden wspaniały kanał w którym jest emitowany najlepszy program na świecie: M jak Miłość. myślę że takiej edukacji nam na prawdę brakowało.

  #54 01.02.2014 06:26

Jeśli chcecie protestować - trzeba już. Ale nie tutaj, tylko na stronach... "rządowych".

Jeśli chcecie poznać trochę drobiazgów: Dziennik Internautów "Abonament RTV: ministerstwo chce 10 zł od gospodarstwa domowego lub 10-500 zł od firm"
I warto to poczytać.

@floyd
"Argumentow za istnieniem telewizji publicznej jest multum, ale jak ktoś mówi, że nie bo nie, jako że uważa się za liberała, to szkoda słów na dyskusje z takim."
A mógłbyś jakimiś rzucić?

"No i nie zapomnij o likwidacji demokracji którą Twój idol z obrzydzeniem nazywa 'd...kracją'"
Demokracja??
Jak na razie idziemy (a właściwie już pędzimy) drogą do następnego totalitaryzmu.
Szkoda tylko że nie doczekam się jego oceny (za stary już jestem), skutków niestety tak...

Maniek 77   4 #55 01.02.2014 10:26

@Xanthia Jak byłem dzieciakiem to oglądałem te same programy edukacyjne. Trzeba przyznać, że były wciągające do tego stopnia, że moje zainteresowania są chyba ich zasługą. Sonda była genialna, niestety z racji wieku załapałem się tylko na powtórki, ale za to widziałem wszystkie:) Oglądałem też rzeczy trochę mniej edukacyjne, ale przynajmniej chociaż część czasu, który spędziłem przed telewizorem niebyła stracona. A teraz... tego chyba nie da się porównać. Telewizja jest zaśmiecona do tego stopnia, że nadaje się już chyba tylko do wyświetlania reklam, teraz dzięki cyfryzacji w jakości HD ;) Cały czas tylko te okropne kabarety z których chyba wyrosłem bo przekleństwa jakoś mnie nie bawią i żenujące programy o celebrytach, trzymające poziom osób które w nich występują. Zapomniał bym o serialach paradokumentalnych, eh... I po co taka telewizja?

  #56 01.02.2014 14:00

Do autorki,

Chciała być mądra, ale nie wyszło,

Ponoć dużo osób nie potrzebuje telewizora - co za BZDURA,
To, że autorka nie potrzbuje to nie znaczy, że inni nie potrzebują, dużo osób w miare czasu będzie oglądać filmy, a już teraz takich osób jest wiele. Oni nie wyobrażają sobie oglądania filmów na ekranie monitora 15.6 w swoich komputerach przenośnych.
Abonament płacą, bo jeszcze czasem tam zaglądają, ale mimo wszystko więcej czasu spędzają na oglądaniiu filmu na swoich >40 calowych telewizorach siedząc na kanapie. Jak chcą się czasem zrelaksować, a za oknem brzydka pogoda.

A co do Ojca Mateusza, większą infantylnością w rozumowaniu nie można się wykazać - TO JEST FILM i NIE OCENIA SIĘ GO W KATEGORIACH REALIZMU.

Owszem mamy coraz gorszej jakości treść - RACJA, ale kwestia nie posiadania odbiornika jest chyba nie prawdziwa, bo jest już praktycznie dostępność w internecie oferta TVP, a ponoć ludzie mają ten internet. (por. "w dobie internetu...", slowa autorki)

A ta deklaracja o nie płaceniu jest śmieszna, jeśli prawo wejdzie w życie to osoby, które będą miały zapłacić to zapłacą czy to wraz z rachunkiem czy w inny sposób nie ważne, ale tego nie unikną.

Po za tym pamiętać trzeba, że to nie tylko TVP, ale jest też radio a z niego to polacy przy ponocy internetu odsłuchują więc tak samo może być z telewizją.
---------

Żeby nie było. Ja jestem za opłatami na poziomie 5zł od każdego gospodarstwa i za jasnym określeniem które programy są misyjne jasnych ustaw reguujących tą kwestie - TEGO NIE BYŁO I NIE MA i PEWNIE NIE BĘDZIE.
A jak mam patrzeć nierealistycznie jak na teraz to najlepiej zlikwidować przydomek PUBLICZNY w kontekście tvp.

dendrytus   5 #57 01.02.2014 14:01

"można było obejrzeć masę ciekawych programów naukowych i technicznych. Kwant, Laboratorium, Telekomputer, Spektrum, Przybysze z Matplanety," Przybysze z Matplanety waliły większą nudą niż przygody Pana Kleksa.

dendrytus   5 #58 01.02.2014 14:06

"Skoro jednak nasze ministerstwo kultury wpadło na taki pomysł, to czy aby nie powinni oni zapewnić KAŻDEMU dostęp do tej telewizji zgodnie z tak zwaną misją publiczną? " - wystarczy, że mamy OBOWIĄZKOWE składki na "BEZPŁATNĄ" służbę zdrowia. Wystarczy mi też, że państwo zajmuje się moją emeryturą i twierdzi, że wie ile dostanę pieniędzy jak przejdę na emeryturę i ile będą one wtedy warte.

  #59 01.02.2014 15:20

Jeśli chcecie protestować - trzeba już. Ale nie tutaj, tylko na stronach... "rządowych".

Jeśli chcecie poznać trochę drobiazgów: Dziennik Internautów "Abonament RTV: ministerstwo chce 10 zł od gospodarstwa domowego lub 10-500 zł od firm"
I warto to poczytać.

@floyd
"Argumentow za istnieniem telewizji publicznej jest multum, ale jak ktoś mówi, że nie bo nie, jako że uważa się za liberała, to szkoda słów na dyskusje z takim."
A mógłbyś jakimiś rzucić?

"No i nie zapomnij o likwidacji demokracji którą Twój idol z obrzydzeniem nazywa 'd...kracją'"
Demokracja??
Jak na razie idziemy (a właściwie już pędzimy) drogą do następnego totalitaryzmu.
Szkoda tylko że nie doczekam się jego oceny (za stary już jestem), skutków niestety tak...

PS. Czy muszę płacić za coś czego nie używam?

grapeli23   5 #60 01.02.2014 15:59

Oferta programowa TVP Kultura wygląda żałośnie. W porównaniu z tym co prezentowała w początkowych latach swojego istnienia. Kiedyś były świetne cykle filmowe, prezentujące dorobek najwybitniejszych reżyserów w historii kinematografii. Nie było tygodnia bez prawdziwych rarytasów, cymesów.
Teraz to co najwyżej kino artystyczne klasy C, plus powtórki Swoich-Oddanych reżyserów co by im troszkę z tantiem na konto wpadało. Ostatni zwróciłem uwagę na cykl zremasterowanych filmów Roberto Rosselliniego. Z tym że to był wyjątek.
Zapomniałbym, TVP nabyła prawa do emisji "Burn After Reading". W ostatnim półroczu emitowała go już co najmniej siedmiokrotnie. Widocznie na inne filmy zabrakło kasy.

Maniek 77   4 #61 01.02.2014 16:26

@Xanthia Jak byłem dzieciakiem to oglądałem te same programy edukacyjne. Wpłynęły na mnie do tego stopnia, że swoje zainteresowania w dużej mierze zawdzięczam właśnie im. Sonda była genialna, niestety z racji wieku załapałem się tylko na powtórki, ale za to widziałem wszystkie:) Oglądałem też rzeczy trochę mniej edukacyjne, ale chociaż część czasu spędzonego przed telewizorem nie była stracona. A teraz... tego chyba nie da się porównać. Telewizja jest tak zaśmiecona, że nadaje się już tylko do wyświetlania reklam, teraz dzięki cyfryzacji w jakości HD ;) Ciągle tylko te okropne kabarety, z których chyba wyrosłem bo przekleństwa jakoś mnie nie bawią i programy o celebrytach, które swoim poziomem idealnie pasują do osób, które w nich występują. Zapomniał bym o serialach paradokumentalnych, eh...
I po co taka telewizja?

  #62 01.02.2014 17:18

Do autorki,

Chciała być mądra, ale nie wyszło,

Ponoć dużo osób nie potrzebuje telewizora - co za BZDURA,
To, że autorka nie potrzbuje to nie znaczy, że inni nie potrzebują, dużo osób w miare czasu będzie oglądać filmy, a już teraz takich osób jest wiele. Oni nie wyobrażają sobie oglądania filmów na ekranie monitora 15.6 w swoich komputerach przenośnych.
Abonament płacą, bo jeszcze czasem tam zaglądają, ale mimo wszystko więcej czasu spędzają na oglądaniiu filmu na swoich >40 calowych telewizorach siedząc na kanapie. Jak chcą się czasem zrelaksować, a za oknem brzydka pogoda.

A co do Ojca Mateusza, większą infantylnością w rozumowaniu nie można się wykazać - TO JEST FILM i NIE OCENIA SIĘ GO W KATEGORIACH REALIZMU.

Owszem mamy coraz gorszej jakości treść - RACJA, ale kwestia nie posiadania odbiornika jest chyba nie prawdziwa, bo jest już praktycznie dostępność w internecie oferta TVP, a ponoć ludzie mają ten internet. (por. "w dobie internetu...", slowa autorki)

A ta deklaracja o nie płaceniu jest śmieszna, jeśli prawo wejdzie w życie to osoby, które będą miały zapłacić to zapłacą czy to wraz z rachunkiem czy w inny sposób nie ważne, ale tego nie unikną.

Po za tym pamiętać trzeba, że to nie tylko TVP, ale jest też radio a z niego to polacy przy ponocy internetu odsłuchują więc tak samo może być z telewizją.
---------

Żeby nie było. Ja jestem za opłatami na poziomie 5zł od każdego gospodarstwa i za jasnym określeniem które programy są misyjne jasnych ustaw reguujących tą kwestie - TEGO NIE BYŁO I NIE MA i PEWNIE NIE BĘDZIE.
A jak mam patrzeć nierealistycznie jak na teraz to najlepiej zlikwidować przydomek PUBLICZNY w kontekście tvp.

AleJazda   1 #63 01.02.2014 20:11

Jeśli chcecie protestować - trzeba już. Ale nie tutaj, tylko na stronach... "rządowych".

Jeśli chcecie poznać trochę drobiazgów: Dziennik Internautów "Abonament RTV: ministerstwo chce 10 zł od gospodarstwa domowego lub 10-500 zł od firm"
I warto to poczytać.

@floyd
"Argumentow za istnieniem telewizji publicznej jest multum, ale jak ktoś mówi, że nie bo nie, jako że uważa się za liberała, to szkoda słów na dyskusje z takim."
A mógłbyś jakimiś rzucić?

"No i nie zapomnij o likwidacji demokracji którą Twój idol z obrzydzeniem nazywa 'd...kracją'"
Demokracja??
Jak na razie idziemy (a właściwie już pędzimy) drogą do następnego totalitaryzmu.
Szkoda tylko że nie doczekam się jego oceny (za stary już jestem), skutków niestety tak...

PS. Czy koniecznie muszę płacić za coś co nie jest mi potrzebne?

Maniek 77   4 #64 01.02.2014 20:36

Xanthia Jak byłem dzieciakiem oglądałem te same programy edukacyjne. Wywary na mnie taki wpływ, że swoje zainteresowanie w dużej mierze zawdzięczam właśnie im. Sonda była genialna, niestety z racji wieku załapałem się tylko na powtórki, ale za to widziałem wszystkie:) Oglądałem też rzeczy trochę niej edukacyjne, ale chociaż część czasu spędzonego przed telewizorem nie była stracona. A teraz... tego chyba nie da się porównać. Telewizja jest tak zaśmiecona, ze nadaje się tylko do wyświetlania reklam, teraz dzięki cyfryzacji w jakości HD;) Cały czas tylko te okropne kabarety z których już chyba wyrosłem bo przekleństwa jakoś nie nie bawią i programy o celebrytach trzymające poziom osób, które w nich występują. Zapomniał bym o serialach paradokumentalnych, eh... I po co taka telewizja?

Maniek 77   4 #65 01.02.2014 20:42

Już czwarty raz próbuje umieścić tutaj swój komentarz. Znam regulamin, nikomu nie ubliżam, nie używam wulgaryzmów. Chcę wyrazić swoją opinię czy ktoś mi powie o co chodzi?

  #66 02.02.2014 00:06

NIE MUSICIE TEGO AKCEPTOWAC :-)

Musicie przemyśleć system komentarzy lub też akceptacej ich.

Przez to, żę pojawiają się z różnym opóźnieniem to nie można dyskurować. Ludzie wysyłają po kilka razy to samo. Zrobcie coś z tym, bo tak się raczej nie da DYSKUTWOAĆ.

Rozumiem, że to nie są główne newsy tylko BLOGI, ale skoro tak działacie to musicie wziąć pewną odpowiedzialność, za sprawne działąnie systemu komentarzy.

ximian   1 #67 02.02.2014 11:39

To co Panowie i Panie, robimy własną telewizję? :P

sr57be45   7 #68 02.02.2014 14:34

Uzupełniając: Poziom neutralności TVP.

Prawie jak Dziennik Telewizyjny.

http://s27.postimg.org/udroqsjsz/902fd2fe09601e044c9df9595446d45e.jpg

Czas się cofnął i zamarza :F

  #69 02.02.2014 16:29

Poważnie mam płacić za własną indoktrynację?
W naszej konstytucji jest zapis art. 54. pkt. 1 "Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji." - z podkreśleniem na pozyskiwanie, które oznacza również dysponowanie własnymi zasobami przeznaczonymi na ten cel. Dlatego też wymuszanie środków na jakieś "misje" jest zwyczajnie niedemokratyczne i kłóci się z zasadami wolnego wyboru.

Druga sprawa to że przybywa ludzi którzy jak widzą te zakłamane mordy to im się rzygać chce po kilku sekundach, także z przyczyn biologicznych nie mają dostępu do "misji" i może potwierdzić to lekarz ;)
A telewizja jako "nowinka technologiczna" ostatnio mocno przygasa i jest wypierana przez bardziej dynamiczny internet, także robinie narodowej "ściepy na trupa" jest jak najbardziej w stylu rządu ale to kolejny powód żeby pokazać im palec.

  #70 02.02.2014 23:02

Zróbmy referendum i zakodujmy TVP kto chce płacić niech płaci kto nie nie będzie miał dekodera i sygnału proste...

grosjean   5 #71 02.02.2014 23:18

Xanthia Podoba mi się twój wpis i się z nim zgadzam, poza samą końcówką cyt.
"Nie wiem jak wy, ale ja nie zamierzam płacić dodatkowej opłaty medialnej. Nie widzę sensu."
Droga autorko, ja również nie widzę sensu, tylko nie dowiedziałem się co zamierzasz z tym zrobić? Obawiam się że samo stwierdzenie nie zamierzam płacić może nie wystarczyć.

  #72 02.02.2014 23:18

bo dzisiaj najwazniejsze jest napchanie jak najwiecej znajomych do tvp i dlatego nie ma pieniedzy na programy naukowe. Dzisiaj Polacy na swiecie reprezentuja Polske jako kraj madry, bo do nie dawna nas dobrze uczyli, ale komus to nie pasowalo, dlatego dzisiaj mamy takich braunow przy sterach tvp.

  #73 03.02.2014 09:12

@ eimi (redakcja): "... nieśmiało zauważę, że taka telewizja ludowa, jakie ludu potrzeby i oczekiwania. "

Bzdura. Bo jaki faktyczny wpływ mają zwykli ludzie na to co w tej telewizji jest pokazywane? Żaden.
Tłumaczenie że tego oczekują odbiorcy jest zwykłym oszustwem i próbą forsowania własnego programu (w sensie zamysłu emisji przewidzianej na wiele lat) ponad oczekiwaniami zwykłych ludzi.

Przypomina mi się artykuł który kiedyś czytałem na którymś z portali gdzie dziennikarz (jakiś młody chłopak, raczej z tych niezależnych) próbował ustalić dlaczego kawa sprzedawana w Polsce mając takie samo opakowanie jak ta sprzedawana za granicą (na Zachodzie) jest dużo gorsza w smaku - gorzka i bez aromatu. Po usilnych pytaniach przedstawicieli producenta na Polskę dostał w końcu jakąś utartą formułkę że właśnie takiego produktu oczekują konsumenci bo smak kawy sprzedawanej w PL był przedmiotem długich i żmudnych badań nad preferencjami i oczekiwaniami lokalnego klienta. I co, wierzysz w to?
Bo mi się wydaje nas polaków wszystkie koncerny z jednej strony traktują jak obywateli drugiej kategorii sprzedając zwykłe śmieci (kawy, proszki cokolwiek) w opakowaniach dobrych produktów z zachodu zarabiając przy tym wielokrotnie więcej niż na takiej samej paczce kawy sprzedawanej w Niemczech czy Szwecji.
Taka niestety jest prawda, wystarczy spojrzeć jak koncerny - wszystkie bez wyjątku, traktują tą część świata: jest Europa Zachodnia i USA, daleki wschód i Azja oraz (Uwaga!) Afryka i Europa Wschodnia. Tadam - kurtyna, oklaski.

I tak jest niestety ze wszystkim. Także telewizji też nie spodziewałbym się jakiejś wybitnej dopóki w ludziach nie zmieni się trochę mentalność i nie zaczną dopominać się o jakość produktów za który płacą. Bo wbrew pozorom bardzo łatwo zmusić taki koncern do zwiększenia jakości sprzedawanych produktów - po prostu przestać to kupować! Bardzo szybko takie głosowanie portfelami przyniesie zakładany skutek. Tyle że do tego potrzeba odrobiny świadomości oraz pewnej organizacji działań, a u nas zarówno z jednym jak i z drugim są przecież problemy. I kółko się zamyka.

  #74 03.02.2014 10:44

Ktoś jeszcze chcę głosować na PO ? EHH ?
Chyba tylko ostatni dureń !

  #75 03.02.2014 15:15

Nie oglądam TV od 10 lat, nie mam ochoty by przy każdej okazji ładowali mi w mózg kiepskiej jakości reklamy, które z roku na rok są coraz gorsze i coraz bardziej żałosne. Jak nie reklamy to kompletne bzdury, które mądrzejszych ludzi zupełnie nie interesują. Wszelkie ważne wiadomości są dostępne w necie, oczywiście trzeba czasem trochę poszukać, bo na masowych i najbardziej popularnych portalach z "wiadomościami" jest też przeważnie "syf informacyjny, a na 'jedynkach' kompletne bzdury". "Wyłącz TV włącz myślenie".

  #76 03.02.2014 18:23

Niektórzy piszą, że jak mam tuner to mam płacić za TV ? Ja używam tylko jako monitor od konsoli, moge kupic sobie auto i tez nim nie jeździć . Oglądam Eurosport u brata , chętnie bym płacił za niego a nie TVp bo oni to Po rażka

  #77 03.02.2014 20:52

Albo Pomyłka bądź celowe wprowadzenie w obieg niewłaściwej definicji pojęcia co to jest Telewizja publiczna! W artykule jest mowa o Telewizji Państwowej ! Telewizja Publiczna jest telewizją o innym statusie . Telewizja Publiczna podlega przepisom ogólnym i jest zarządzana przez właścicieli którzy ją stworzyli czyli prawne grupy społecznościowe . Telewizja Publiczna finansowana jest tylko przez te grupy ich sponsorów oraz dochodów własnych(nie finansuje je Rząd z budżetu ). Zarząd takiej telewizji jest wybierany tylko i wyłącznie w gronie własnej społeczności . Przykładem takiej telewizji jest TV Trwam . Telewizja Państwowa jest reprezentantem władzy stąd w myśl utrzymania się jak najdłużej przy korycie kłamie manipuluje ludem . Jej zarząd jest wybierany przez władzę koalicyjną spośród swoich członków zazwyczaj . W zarządzie takim niema miejsca dla reprezentantów partii poza koalicją w myśl dyktatury koalicyjnej a która taki skład uważa za demokratycznie wybrany . TV Państwowa dodatkowo wyłudza od obywateli bezprawnie opłatę jako abonament a ostatnio proponuje inną nazwę takiej opłaty. Opłata jest bezprawna ponieważ jest to usługa dostarczana drugiej stronie którą jest klient . Każda umowa dostarczania usług jest ważna tylko wtedy kiedy obie strony podpiszą stosowną umowę . Nie można uznać za ważną umowę kiedy to usługodawca dostarcza niechcianą usługę , nie posiada stosownej umowy i to podpisanej przez drugą stronę . Tak stanowi K.C. oraz K.p.C . i dyrektywa Unijna o spójności przepisów prawa handlowego . Obecny bełkot KRRiTV jest zwykłym naciąganiem . Jest jeszcze jedna rzecz dlaczego operatorzy sieci kablowej , satelitarnej itp. notorycznie łamią prawo i czerpią profity z tej nielegalnej procedury. Rozchodzi się oczywiści o nielegalną sprzedaż pakietową programów TV . Była by legalna wówczas kiedy kupujący mógł by nabyć każdy z produktów osobno (programów TV) Obecnie możliwości techniczne są i w zasadzie były od początku . W handlu obowiązuje zasada kupujący kupuje to co chce nabyć a nie zasada szantażu „bo Ci nie sprzedamy nic” Z jakie to okazji wyłudzają oni od nas pieniądze z zmuszają nas na finansowanie niechcianych programów wręcz znienawidzonych stacji telewizyjnych . Raban dopiero by się podniósł kiedy to kupujący chciał by kupić chleb a sprzedający mu odparł : chleb można nabyć jedynie z trzema starymi bułkami i np. dowolnym produktem którego ważność się kończy za trzy dni . Analogicznie sprzedaż pakietowa TV właśnie tak wygląda i dziwne że ludzie tego nie zauważają ,nie buntują się . Nie jest to jednak usprawiedliwienie ,przyzwolenie na najzwyklejsze naciąganie czyli oszustwo

  #78 04.02.2014 10:16

"Tu już nawet nie chodzi o to, że przyszły wtedy jeszcze premier Donald Tusk stwierdził, że abonament RTV to haracz. A potem sprytnie się z tego wycofał. "
Nie ma w tym żadnego sprytu bo to potrafi zrobić każdy idiota.To jedynie marne oszustwo.
" Za komuny słuchałem Radia Wolna Europa, bo tak mi się podobało."
Czy nie zauważyłeś że wcale nie byli bardziej wiarygodni od telewizji w PRL?
"1945 - 1989 - Wszystko jest państwowe a co państwowe to niczyje.... oduczanie całych pokoleń szacunku do pracy (słynne czy się stoi czy się leży....) a jednocześnie piękne czasy dla wszelkiej maśi cwaniaczków i "zaradnych życiowo" - nie krytykuję bo jakoś trzeba było żyć ale komunizm raczej budowie świadomego społeczeństwa nie pomagał. a po 89 wesoły polski kapitalizm, połączony z pozostałościami po pięknych minionych czasach (mentalność urzędników, kopertki itp.... ) "
Ciekawe że to co piszesz najbardziej zauważalne jest w ostatnim czasie a nie PRL.
"Gdyby TVP działała jak BBC pewnie by nikt nie narzekał. "
Zupełna bzdura.BBC jest telewizją tak samo propagandową.
"Te "komunistyczne poglądy" to wziąłeś od świra Mikkego? On wszędzie widzi komunizm, nawet w USA. No to wygrajcie wybory i urządźcie świat według własnych reguł, a potem zobaczymy. "
Aczkolwiek jego nie popieram to pod tym względem częściowo ma rację.Może nie jest to styl Korei Północnej ale jest tam pełno absurdalnych ustaw lewicowych.Typu odbieranie rodzicom dzieci za to że nie chcą się"leczyć".W tej dziedzinie tam jest pełno absurdów .A misję tym darmozjadom z telewizji chętnie bym załatwił w organizacjach typu MPO za 1000 zł miesięcznie a nie 100 razy tyle.

  #79 15.02.2014 12:43

@eimi
"W socjalizmie władza próbowała edukować lud, bo komunistycznym wzorcem do naśladowania był inżynier-kosmonauta dzielnie podbijający kosmos, w obecnym bezideowym kapitalizmie żadnych wzorców do naśladowania się już nie propaguje."

Idee mogą doprowadzić do rewolucji. Kosmonauci z "Solidarności" przyczynili sie do zmiany ustroju.

@keg72
"Bzdura. Bo jaki faktyczny wpływ mają zwykli ludzie na to co w tej telewizji jest pokazywane? Żaden."

Za komuny wzorem typowego oglądacza był człowiek z maturą i do takich ludzi telewizja próbowała dotrzeć. Dzisiejsza matura i ta za komuny to nie to samo. Zresztą media i tak celują niżej.

  #80 22.04.2014 09:59

Właśnie....czy nie wystarcza Internet? Zwłaszcza, że i TV i radio tez sa nadawane za pomocą Internetu. Poza tym powstaje wiele ciekawych inicjatyw jak np ta http://livelink24.com/ - to nowy serwis internetowy, ktory dzieki srodkom unijnym umozliwi ludziom oglądanie wielu koncertów czy innych wydarzeń rozrywkowych. Trafią do każdego widza, nawet tego wymagającego - nie zabraknie relacji z niekomerycyjnych a wrecz offowych wydarzen kulturalnych :)