Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wszystkie rzeczy, których... nie zawdzięczamy Apple cz. II czyli parę lat za konkurencją

W poprzednim odcinku dowiedzieliście się, że Apple nie wynalazło komputera osobistego, graficznego interface'u użytkownika, okienek, myszki, ikonek ani wszystkich bardziej znanych złącz, które im przypisywano. Dysku twardego także nie wynalazło. Ponieważ poprzedni odcinek wam się spodobał postanowiłam napisać kolejny.
Ilość mitów związanych z Apple jest niezliczona. Przypisuje im się najbardziej innowacyjne wynalazki, choć tak naprawdę Apple nie wymyśliło nic. Ono zawsze tylko kopiowało cudze pomysły. Dziś rozprawię się z kolejnymi mitami. Naprawdę nie było łatwo zdecydować, które z nich wybrać. W związku z tym wybrałam dziesięć najbardziej reprezentatywnych.

Mac OS X

Wielu osobom może się wydać zabawne, że to nie Apple wymyśliło "własny" system operacyjny Mac OS X...

Apple pracowało nad własnym nowym systemem operacyjnym, który miał zastąpić wysłużony Mac OS na nowszych komputerach. Projekt nazywał się Copland. Menadżerowie średniego szczebla spotkali się w marcu 1988 roku aby zaplanować przyszły kierunek rozwoju systemu. Pierwsze prace rozpoczęły się już w 1991 roku ale na poważnie ruszyły dopiero w 1994 roku. W marcu 1995 został on oficjalnie zapowiedziany. Niestety programiści nie radzili sobie z wieloma problemami a data wydania systemu ciągle się przeciągała i była notorycznie przekładana. Członkowie zespołu oprogramowania Apple sugerowali żartobliwie, że biorąc pod uwagę obecne osiągnięcia i liczbę błędów, system będzie gotowy już około 2030 roku.

Copland

W 1997 roku po wielu obsuwach Coplanda zrozpaczone Apple wykupiło firmę Jobsa aby przejąc jego OS - NeXTStep, który wszedł w skład systemu OS X. Unixową podstawą systemu OS X jest Darwin wywodzący się bezpośrednio z NeXTStep 3.3. Jest to pełny system operacyjny, na bazie którego stworzono środowisko graficzne Aqua. Darwin powstał z połączenia mikrojądra Mach-3 oraz narzędzi i usług zaczerpniętych z systemów FreeBSD i NetBSD, mających swe źródła w 4.4BSD. Tym samym korzenie Darwina sięgają historycznego Uniksa a więc połowy lat 70 ubiegłego stulecia. Jeden z głównych programistów Darwina, Avie Tevanian, był współtwórcą oryginalnego jądra Mach powstałego na Uniwersytecie Carnegie-Mellon.

NeXTStep

Parę ciekawostek

Darwin stanowi nie tylko podstawę OS X (z którego niedawno zniknął przedrostek Mac) ale również iOS.

Istniał pewien tajny projekt Apple - Projekt Star Trek. Prototyp portu systemu Mac OS 7 na komputery z procesorem x86 Intela. Prace nad projektem rozpoczęły się w 1992 roku przy współpracy z firmą Novell. Plan był taki, że Novell będzie sprzedawać nowo powstały OS jako konkurencyjny dla Windowsa Microsoftu. Prace posuwały się szybko naprzód i udało się uruchomić Mac OS na komputerze opartym o procesor 486 Intela (w bardzo specyficznej konfiguracji). Jednak każdy program musiał być przeportowany do nowej architektury. I z tym sobie jakoś poradzono.
Projekt został jednak wycofany już rok później i nigdy nie ujrzał światła dziennego. Powodem były ponoć spory personalne i wątpliwe zyski takiego projektu.

Prywatnie Gates był przyjacielem Jobsa. Jednak oficjalnie Jobs zawsze krytykował Microsoft i oskarżał o kopiowanie...

Na zdjęciu widzimy lobuza, nicpońa, urwipłoća i huncwota. A ten po lewej to Bill Gates.

Apple próbowało walczyć nie tylko z Windowsem. Mało kto wie, że czternaście lat temu Jobs próbował wyeliminować z rynku oprogramowania również Linuxa. W 2000 roku Jobs zaprosił Linusa Torvaldsa do Cupertino. Zaproponował twórcy Linuxa pracę przy jądrze systemu MacOS X. Ale pod jednym warunkiem - koniec z Linuxem. Do spotkania nigdy jednak nie doszło. Gdyby Linus się zgodził nie było by dziś większości popularnych dystrybucji linuxowych a także prawdopodobnie Androida.

Dock

Ostatnio, gdy odwiedzili mnie znajomi i zobaczyli Unity z ukrytym panelem i Docky stwierdzili, że ten system wygląda jak Mac OS X. Fakt - dock jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów systemu OS X. Pojawił się w systemie Apple w 1999. Zawiera najczęściej używane aplikacje, przywołuje okienka zminimalizowanych programów itd.

Jak łatwo możecie się domyślić, również i Docka nie wynalazło Apple. Zrobiła to firma Acorn na swoim komputerze Archimedes. Był to jeden z najszybszych komputerów domowych w tamtym czasie a system operacyjny Arthur miał jeden z pierwszych wbudowanych docków. Było to w 1987 roku, dwanaście lat przed Apple. Tak prezentuje się Archimedes w pełnej okazałości.

Centrum oprogramowania - AppStore

Jest to jeden z większych sukcesów Apple. AppStore świetnie się przyjął ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że korzenie AppStore zupełnie nie pochodzą z Cupertino.
Wiele dystrybucji linuxowych posiadało już dawno temu managery pakietów. Jednak w obecnej formie (umożliwiającej zakup płatnych aplikacji) po raz pierwszy Centrum oprogramowania firmy Canonical zadebiutowało w Ubuntu w 2009 roku - dwa lata przed AppStore dla Maca.

Parę ciekawostek.

Laucher, który pojawił się w OS Lion wcześniej zadebiutował w Unity Canonical (2010r).

Dynamiczne obszary robocze w Lionie nie były pierwsze. Znacznie wcześniej miało je Gnome 3

OS Lion jest pierwszym systemem Apple, który umożliwiał uruchamianie aplikacji pełnoekranowych...

Laptop

Niektórzy ludzie uważają, że to Apple zapoczątkował mobilną rewolucję i wynalazł laptopy. Trudno tu za sukces uznać pierwszego "przenośnego" Mackintosha - Macintosh Portable. Komputer był przenośny głównie z nazwy, ważył ponad 7 kg. Poza tym wadliwie zaprojektowana bateria powodowała, że czasami po prostu nie chciał się włączyć.

"Przenośny Macintosh" - 1989r

Pierwszym, jeszcze wizjonerskim urządzeniem z tej kategorii, był DYNABOOK. Jego projekt stworzył Alan Kay w laboratoriach Xerox Parc w 1972 roku. Jednak historia komputerów przenośnych zaczęła się troszkę później.

Pierwszym oferowanym komercyjnie laptopem, który mieścił się w torbie, był Grid Compass Computer 1109. W roku 1979 zaprojektował go William Moggridge dla Grid Systems Corporation. Komputer ten był używany w programie NASA dotyczącym promów kosmicznych we wczesnych latach 80. Komputer miał 340 kB RAM, obudowę ze stopu magnezu oraz podświetlany wyświetlacz.

Czy o 10 lat starszy komputer nie wydaje się wam podejrzanie podobny do projektu Apple?

Gładzik czyli touchpad

Fani Apple lubią często przypominać o tym, że to PowerBook 520 był pierwszym notebookiem, który zamiast w trackballa, wyposażono w touchpada. Był rok 1994

Tak naprawdę w komputerach produkowanych seryjnie pierwszy touchpad pojawił się w komputerze Apollo DN-300 firmy Apollo Computer Inc będącą największym producentem stacji roboczych w latach 1980 - 1987. Model DN-300 został zaprezentowany w roku 1982.

Natomiast pierwszym urządzeniem przenośnym z dotykowym panelem służącym do sterowania kursorem był Psion MC 200 sprzedawany od września 1989 roku. 5 lat przed PowerBookiem 520c

Najcieńszy laptop na świecie

Apple reklamowało MacBooka Air jako najcieńszy na świecie laptop. MacBook Air zadebiutował w styczniu 2008 roku.

Niestety. Steve Jobs bezczelnie kłamał na prezentacji. Dlaczego? Najcieńszym laptopem na świecie był wtedy Mitsubishi Pedion, który miał w najgrubszym miejscu 18 mm a więc o milimetr mniej niż MacBook Air.

I może nie byłoby w tym nic szczególnie szokującego, gdyby nie to, że laptop Mitsubishi powstał w 1998 roku. 10 lat przed MacBookiem Air.

Zresztą niewiele grubszy był Sony Vaio.

To tyle jeśli chodzi o wyznaczanie standardów i autorstwo ultrabooków ;)

Odtwarzacz MP3

Wiele osób myśląc o pierwszym odtwarzaczu MP3 widzi oczami wyobraźni iPoda. iPod firmy Apple zadebiutował 23 października 2001 roku, a więc 3 i pół roku po zaprezentowanym na targach CeBIT MPMan F10 w marcu 1998 roku. To właśnie MPMan F10 rozpoczął erę cyfrowej muzyki przenośnej.

Sprzedaż rozpoczęto latem 1998 roku. Ale dopiero Rio - odtwarzacz firmy Diamond Multimedia osiągnął popularność i sukces komercyjny rok później. Stało się tak głównie dlatego, że Diamond Multimedia wygrało proces wytoczony firmie przez RIAA.

Pierwszy sklep z MP3

Sklep Apple - iTunes jest pierwszym skojarzeniem jakie się nasuwa większości ludzi. Historia jest jednak trochę bardziej skomplikowana. W 1997 r. w USA powstał pierwszy internetowy serwis udostępniający artystom miejsce do umieszczania swoich utworów w formacie mp3 – MP3.com. Uruchomiony w 2000r. serwis my.mp3.com oferował inną usługę, po zakupieniu płyty kompaktowej jeszcze przed jej wysyłką do klienta, otrzymywał on cały materiał w cyfrowej formie. iTunes zadebiutowało jednak dopiero 6 lat po MP3.com w 2003r.

Ciekawostka.

Rok po premierze iTunes Apple "stworzyło" kodek do bezstratnej kompresji muzyki. Nazwało go szumnie ALAC (Apple Lossless Audio Codec). Posiada on rozszerzenie .m4a. Nie każdy jednak wie, że jest to plik audio po prostu skompresowany metodą ZIP (Huffman).

Design

Wiele osób kojarzy Apple jako firmę słynącą z eleganckiego i minimalistycznego designu autorstwa Jonathana Ive.

Człowiek, który prawie na każdym zdjęciu wygląda, jakby mu ktoś właśnie zajumał projekt najnowszego iPoda jest "autorem" tego designu. Tyle, że znając skłonność pracowników firmy Apple do różnych zapożyczeń można przypuszczać, że Ive musiał się na czymś wzorować.

kilka przykładów

Ive wzorował się na pewnym designerze - Dieterze Ramsie który w latach 60 i 70 ubiegłego stulecia projektował różne przedmioty dla firmy Braun.

Jeśli się dobrze przyjrzycie, na pierwszym planie zobaczycie miniaturkę MacaPro z 2013 ;)

Choć Ive nigdy nie zaprzeczał temu, że projekty Ramsa są inspiracją jego projektów, raczej trudno tego nie zauważyć.

Potem wielokrotnie Apple pożyczało sobie różne projekty. Opiszę to w trzeciej części serii. A było tego sporo.

Ale dopiero w iOS7 Apple rękami Ive poszedł na całość i praktycznie skopiował Androida i Windows Phone. Nie tylko wizualnie ale i funkcjonalnie.

Po lewej Android po prawej iOS. Albo odwrotnie. W każdym razie to brzydsze to iOS ;)

Jak przy okazji udało mu się zaprojektować system jeszcze brzydszy od Windows Phone tego niestety nie wie nikt. Czyżby brak Jobsa jako osoby opiniującej projekty był aż tak dotkliwy? Do tej pory projekty designerskie Apple, mimo, że zapożyczone - naprawdę mogły się podobać i muszą to przyznać nawet osoby, które za firmą nie przepadają.

Ciekawostki

Tu możecie zobaczyć morphing pokazujący, jak zmieniły się ikony systemu iOS zależnie od osoby, która go "projektowała". Uwaga, trochę psychodeliczne ;)

Trudno się też oprzeć wrażeniu, że ostatnia porażka Apple - iPhone 5c, którego produkcję już dawno zawieszono jest podejrzanie podobny do Nokii Lumii

Duże podobieństwo nowych iPhone 5C do smartfonów Nokia Lumia od razu zauważył dział marketingu fińskiego producenta. Postanowił długo nie milczeć i odpowiedział "gigantowi z USA".

Imitacja jest najlepszą formą pochlebstwa.

Fotorealistyczne mapy 3d

Wygląd telefonu z egzotycznej Europy nie jest pierwszą rzeczą, którą Apple gwizdnęło Nokii. Zaprezentowane z iOS6 w połowie 2012 roku fotorealistyczne mapy 3d miały być ciosem w Google i ich konkurencyjny produkt.

Musicie zobaczyć szyderczy uśmiech prezentującego je po raz pierwszy Scotta Forsalla.

Szybko jednak ze spektakularnego pokazu mapy Apple stały się najbardziej spektakularną porażką będącą źródłem niekończących się żartów i memów. Co Forsall zresztą przypłacił stanowiskiem.
Nawet sama ikonka (którą już zmieniono) sugerowała, że z mapami może być "coś nie tak".

Apple znów nie było pierwsze. Ponad rok wcześniej identyczną a właściwie tą samą technologię wykorzystała firma Nokia w Ovi Maps.

A tu film prezentujący mapy Nokii

Dodany 19 kwietnia 2011

Apple co prawda przejęło firmę C3 Technologies ale zrobiło jeden "drobny błąd". Zrezygnowało z map Google jako źródła danych. Jak to się skończyło, wszyscy wiemy.

I na tym kończę drugą i przedostatnią część o mrocznej historii "wynalazków" Apple. W ostatniej części przedstawie wam najbardziej spektakularne "pomysły" Apple. Ale o tym już za tydzień.

 

hobby inne

Komentarze

0 nowych
Marcin1147   4 #1 15.03.2014 11:33

Szanuję trud poświęcony w stworzenie tego i poprzedniego wpisu, to wręcz niesamowite ile czasu poświęciłaś aby udowodnić swoją rację.

Pytanie nasuwa mi się jedno: znasz kogoś kto ma MPMana F10? Nie wydaje mi się. Bo to właśnie robi Apple, może nie zawsze wszystko wymyśla samemu, ale wszystko co wypuści staje się natychmiast hitem sprzedaży. A to, że ludzie nie kupowali choćby tego MPMana, to znaczy że albo nie był dobry, albo nie był prosty i intuicyjny w obsłudze, albo był marketingową klapą. Problem w tym, że iPod nie był, bo sprzedał się bardzo dobrze. Apple wzięło pomysł i ulepszyło go na tyle, żeby stał się używalny.

To samo z iPhonem, przed nim telefony z ekranem dotykowym istniały - a to, że były trudne w obsłudze, mało intuicyjne , zacinające się, mało funkcjonalne, wymagające dwóch rąk i rysika? To już mniej ważne, co nie?

A inaczej było z iPadem? Wcześniej były tablety, to prawda. Miały wiatraki, były grube na 3cm, były mało wydajne i miały system absolutnie niedostosowany do obsługi palcem. Nikt ich nie kupował. A teraz iPady i (kopiujące je) tablety z Androidem zabiły rynek netbooków. Daje to do myślenia.

Tak, Apple sporo rozwiązań skopiowalo, podobnie jak producenci samochodów skopiowały pasy bezpieczeństwa. No i co z tego? Pytanie kto oprócz Ciebie zwraca na to uwagę tak długo jak produkt jest funkcjonalny, prosty w obsłudze i intuicyjny...

Żeby nie było - nie jstem fanboyem. Ten wpis wysłałem z iPada, ale telefon mam z Androidem, zapasowy z Windows Phone, a na komputerze Windows i Linux. Używam różnych produktów, ale nie ukrywam że w przyszłości prawdopodobnie kupię zbyt drogi i mało funkcjonalny ultrabook którego nie wymyśliło Apple - MacBooka Air. Ponieważ nie będę musiał się martwić że aktualizacja systemu mi go rozwali, nie będę musiał instalować co chwila nowych sterowników do czegoś, nie będę musiał po zakupie sprzętu instalować na nim czystego systemu bo producent postanowił dołączyć mi 10 dobrych antywirusów, ponieważ będę mógł pracować na baterii cały dzień, zawsze na nim polegać, mieć doskonale wykonany sprzęt z wysokiej jakości materiałów, który jest piekielnie szybki i ma jedyny system Unix-like, który się do czegoś nadaje, a na nim mi jako programiście mi zależy.

Ot takie moje marzenie na przyszłość, aby z obsługi mojego sprzętu płynęła większa przyjemność.

Frankfurterium   10 #2 15.03.2014 11:50

Apple robi produkt: weźmy coś fajnego i zróbmy to lepiej.
Apple ma pomysł na coś, co _może_ kiedyś wykorzystać: zaraz to opatentujmy, żeby _nikt_ nie mógł tego zrobić lepiej od nas.

Xanthia   11 #3 15.03.2014 11:57

@Marcin1147 Mylisz się. Pierwszy iPhone był zabawką, którą nawet trudno nazwać smarphonem. I wcale nie był pierwszym telefonem obsługiwanym palcem. Rok przed nim istniał niemal identyczny telefon Samsunga F300 i roznosił iPhona pod każdym względem.
Moim pierwszym telefonem był HTC i naprawdę nie był trudniejszy w obsłudze od iPhone. Owszem miał więcej opcji, pamięci, programów i funkcji, ale wcale nie był trudny w obsłudze. To bardzo subiektywne stwierdzenie.

Nie znam osoby, która miała MPMana F10 ale to był prekursor. Znam natomiast milion innych odtwarzaczy, które również powstały przed iPodem :)

Co do samochodów, pasy bezpieczeństwa wymyśliło Volvo i oddało je wszystkim by zapewnić bezpieczeństwo ludziom. Ot tak.

Apple nic nie zrobiło lepiej. Drożej owszem, ale nie lepiej.

@Frankfurterium Dokładnie.

  #4 15.03.2014 13:18

Co jak co, jednego tej firmie nie odmówię: świetnego marketingu (nawet, jeśli oznacza to i kłamstwa).
Na szczęście na mnie i mój portfel on nie działa.

  #5 15.03.2014 13:34

Zwykły ból dolnego odcinka kręgosłupa. Przecież sukces nie polega na tym, żeby zrobić coś najprędzej i byle jak, ale żeby zrobić coś najprędzej i jednocześnie dobrze, by produkt przyjął się na rynku. Mówiąc ściślej:
compareProducts = function(a, b) {
return (a.quality-b.quality)*maxTime + a.time - b.time;
}

MPMan F10? Litości. Samsung F300? Roznosił? Nie przypominam sobie. Gdzie ten sukces?

Maciej_S   10 #6 15.03.2014 13:43

Chyba przestanę używać sprzętu produkowanego przez Apple. Tak mi za nich wstyd... Wstyd mi również za siebie, że mi się wydaje, że mi się na tym sprzęcie dobrze pracuje i że jestem z niego zadowolony... Gdzie ja miałem do tej pory oczy i mózg? Moje życie straciło sens... :-(

mikolaj_s   15 #7 15.03.2014 13:46

@Marcin1147:
Czy ktoś mówi, że Apple nie ma najlepszego marketingu w świecie IT? Robi też świetne produkty, tylko posuwa się w swoim marketingu do kłamstw i w jak widzę to ten artykuł rozwiewa trochę mitów i przeinaczeń historii IT.

Emigrant Sebastian   10 #8 15.03.2014 13:53

To że faktycznie Apple nic nie wymyśliło w sferze sprzętu, nie znaczy że są najgorsi. Odnieśli ogromny sukces, są popularni, są marką bardzo rozpoznawaną, niemal jak Coca-Cola, a o to chyba chodzi w robieniu biznesu. Też trzeba mieć łeb żeby pozbierać do kupy wszystko co najlepsze (nawet jeśli to nie nasze pomysły) i wyprodukować produkt który zachwyci miliony. To że oni nie wymyślają nie jest powodem do tego by odebrać im status zajebiście radzącej sobie na rynku firmy.
Widziałem ich produkty, dotykałem i bawiłem się nimi. Coś w nich jest, są po prostu milsze niż większość innych o identycznych zastosowaniach, a że droższe - nikt nikogo nie zmusza do Apple - twoje pieniądze, twój portfel, twój mózg, twój wybór.
Natomiast trzeba przyznać że kłamali w żywe oczy na prezentacjach przywłaszczając sobie pałeczkę pierwszeństwa w innowacyjności. Wystarczyło by padły słowa "nie myśmy to wymyślili, ale my jako pierwsi wiemy jak na tym zarobić" i nikt nie miałby do nich pretensji.
Pamiętam jak jako młody człowiek kibicowałem MS przy próbie wprowadzenia tabletu dotykowego na rynek, to był świetny pomysł, Windows na pokładzie, wszystko zamknięte w deseczkę, świetny produkt dla grafików tak uważałem i zawsze taki chciałem mieć. Jobs wówczas to wyśmiewał, wiele wiele później jak prezentował swojego tableta przeżywał orgazm na scenie i nawet nie wspomniał o swoich drwinach z tego samego tyle że z innej ręki.
Rozumiem autora, ale też namawiam do schylenia głowy przed Apple jako super pomysłem na robienie pieniędzy, niemałych pieniędzy.

eimi REDAKCJA  17 #9 15.03.2014 13:53

Xanthia znów się realizujesz. Co do docka, to było coś podobnego jeszcze przed Acornem, na komercyjnych desktopach uniksowych w latach 80 - CDE chyba. Darwin stanowi niewielką część OS-a X. Z perspektywy programisty kluczowa jest Cocoa, która pewnie, wywodzi się z NextSTEP-a, ale i NextSTEP nie wziął się znikąd :D.... a i trzeba pamiętać, że NeXT Computer to firma założona przez Jobsa, więc płacz, że Apple wzięło coś z NeXT-a jest po prostu żałosny. Skąd miało brać, z Windows PC? NeXT to część ich dziedzictwa.

Widzisz Xanthia, Japko ma to do siebie, że znajduje różne rzeczy (gdyż mało cierpi na syndrom NIH), przerabia je i robi lepsze. Jestem pewien, że gdy Apple zrobi Xanthię X, też będzie lepsza od Ciebie - i napisze takie artykuły antyapple'owe, że po nich nikt nawet nie spojrzy na maki.

I to tyle. Na szczęście Apple nie robi Xanthii X, więc nie ma czego się obawiać. Maki i OS X trzymają się dobrze, nie grozi nam świat, w którym nic poza Windows PC nie ma.

kriters64   7 #10 15.03.2014 14:22

@Xanthia
No i właśnie zdradziłaś sekret na to, jak zrobić najlepsze urządzenie i zyskać szacunek i uznanie klientów :)
Odpowiedziałaś dokładnie na wszystkie pytania, i jeszcze na jedno pytanie więcej, czyli jak być jak Apple?
Ale jak zwykle sama niczego nowego nie odkryłaś bo wcześniej zrobił to np. znany producent napoju energetycznego Red Bull, a mianowicie, od Forda odkupił zespół Jaguar Racing, od Francuzów kupił silnik Renault, posadził najlepszego Niemieckiego kierowcę Sebastiana Vetela, zatrudnił najlepszego inżyniera wyścigowego Adriana Newey-a, zmienił nazwę zespołu na Red Bull Racing (pełna nazwa "Infiniti Red Bull Racing")
I to jest właśnie recepta na czterokrotne mistrzostwo świata F-1 w klasyfikacji kierowców o konstruktorów :)
ale zaraz, ja to napisałem poważnie? producent słodzonej wody najlepszym konstruktorem bolidów wyścigowych w najbardziej elitarnej klasie? no to ten świat chyba schodzi na psy :)

kriters64   7 #11 15.03.2014 14:28

@Xanthia Nie obrazisz się jak jeszcze ja skopiuję Twój tytuł i go ulepszę :)?
"Wszystkie rzeczy, których... nie zawdzięczamy Red Bull Racing, czyli parę lat za konkurencją :)

kriters64   7 #12 15.03.2014 14:38

@Emigrant Sebastian, Bo widzisz powinno się umieć odróżnić papkę marketingową, od tego co jest wyryte na kamieniu historii, a czy masz np. pretensje do koncernów farmaceutycznych o to, że pomimo łykania od października wszystkiego co reklamują a pomimo to zachorowałeś na grypę, dziwne prawda? a wydawało się przecież że piękne parasole witaminowe ochronią każdego nawet przed lekkim katarkiem :)

Xanthia   11 #13 15.03.2014 14:41

Nigdy nie twierdziłam, że Apple nie był potężną firmą marketingową ;) A wręcz odwrotnie. Apple umiało się sprzedać, głównie w Ameryce. W kraju gdzie w TV najpopularniejsze są kryminały w których treść odcinka wyjaśnia się na sam koniec dokładnie opisując fabułę, oraz sitcomy - z wmontowanym śmiechem, by widzowie wiedzieli kiedy się śmiać.
Nie wszyscy jesteśmy klientami docelowymi Apple. Nie każdemu można wcisnąć kit, że ten produkt jest osom i emezing bez porównania go z innymi produktami.
Nie każdego przekona tak durny przekaz https://www.youtube.com/watch?v=Nx7v815bYUw

@eimi, człowieku, który zgasiłeś Słońce, idź być @eimi gdzie indziej :)

Jeżeli ktoś uważa, że Apple zrobiło coś lepiej to proszę o przykłady, chętnie się do nich odniosę :) Ale proszę o merytoryczną dyskusję :)

aganiok   4 #14 15.03.2014 14:52

@Marcin1147 | 15.03.2014 11:33 #1
„Szanuję trud poświęcony w stworzenie tego i poprzedniego wpisu, to wręcz niesamowite ile czasu poświęciłaś aby udowodnić swoją rację”.


Szanujesz? :) A za co? Za czas, wyrzucony w błoto? Jasne, to jego czas, może z nim robić, co chce. Tylko nie wynika z tego nic pozytywnego: ani dla niego, ani dla świata.

On zatruwa się nienawiścią. Spędza wiele godzin opętany tylko tym uczuciem. To uczucie negatywne, które zatruwa jego rozum i duszę. Radość, jaką odczuwa na myśl, że „dowala” jakiemuś przedsiębiorstwu, to radość laleczki Chucky. Zabawna najwyżej w horrorze klasy D.

Świat też nic z tego nie ma. Już więcej pożytku jest z konstruktora czołgów czy chemika pracującego nad gazami bojowymi. To także działania służące negatywnym celom, ale przynajmniej jest jakaś szansa, że wiedza uzyskana podczas tych prac zostanie wykorzystana kiedyś w pozytywnych celach. Z działalności tego smutnego człowieka nie ma żadnego pożytku (oprócz tego, który sobie sam w swoim chorym umyśle imaginował).

Ten człowiek potrzebuje współczucia i pomocy.
Ale, co tam – mam to gdzieś. :)

  #15 15.03.2014 14:53

Tak to fakt Apple nie wymyśliło wielu żeczy ale je ulepszyło,upowszechniło i pokazało produkt zrobiony dokładnie i z dobrych mteriałów temu nie zaprzeczysz,nie jestem ich fanem i nie mam żadnego produktu Appla ale genialny marketing sprawił że inne firmy poszły ich śladem.Artykół fajny ale wynika z niego niechęc do tej firmyi krytykowanie wszystkiego co tylko się da,jak bym miał wybierać między odpustowym Samungiem a Applem wybrałbym Cupertino

Xanthia   11 #16 15.03.2014 14:55

@aganiok Po pierwsze autorka, więcej szacunku dla płci pięknej. Po drugie, to są fakty historyczne. Tylko i wyłącznie fakty. Jak można nazwać je negatywnymi i wiązać z nienawiścią? Ja nie potrzebuję współczucia i pomocy, ale biorąc pod uwagę koszmarnie nielogiczną treść Twojego komentarza, Ty raczej tak :)

grizz   5 #17 15.03.2014 15:09

No, nieważne, że wzorowali się, czy kopiowali, ale czemu czepiają się za to innych?

Semtex   19 #18 15.03.2014 15:12

""@aganiok Po pierwsze autorka, więcej szacunku dla płci pięknej."""

Zdjęcia albo nie uwierzę :P :D

ardgalen   2 #19 15.03.2014 15:16

Xantia mam kilka pytań, czy ten smartfon f 300 samsunga miał taki sam ekran dotykowy, czy wymagał pióro świetlne, bo przy iphonie apple uzył wynalazków i patentów firmy Fingers work, która to wynalazła technologie ekranu multi touch. Poza tym jaka dystrybucja linuksa miała juz widgety, bo windowsy takich bajerów wtedy nie miały, miał je za to osx 10.4 Tiger. Poza tym zauważyłem, że podczas sporów między entuzjastami iphone i samsunga dotyczącym procesorów ARM, nikt tak naprawdę nie zadaje sobie pytania kto stworzył tą linie procesorów, ano stworzyła je Acorn. Poza tym jednak apple coś stworzyło, Steve Woźniak sam od podstaw opracował ADB złącze szeregowe do komunikacji myszy, klawiatury z szyną adresową.

kriters64   7 #20 15.03.2014 15:20

@Xanthia cyt: "Jeżeli ktoś uważa, że Apple zrobiło coś lepiej to proszę o przykłady, chętnie się do nich odniosę :) Ale proszę o merytoryczną dyskusję :)"

Wystarczy jedno zadanie, świat nie stoi w miejscu człowiek od zarania dziejów nawet jeśli coś kopiuje to zawsze coś dokłada od siebie czyli ulepsza w mniejszym lub większym stopniu, od kamienia do kuli karabinowej lub młotka, od koła wiklinowego do koła wyścigowego.
Czyżbyś miała tak zapaćkany mózg, i twierdzisz że Apple odstaje od tej reguły ?

Xanthia   11 #21 15.03.2014 15:24

@ardgalen Smartfon f 300 używał technologii pojemnościowego ekranu dotykowego wymyśloną w 1987 roku, pierwsze prace nad tego typu interfacem dotykowymi zaczęły się w połowie zeszłego stulecia. Multitouch jest technologią z połowy lat 60 ubiegłego stulecia. A więc jesteś w błędzie :)

Nie interesowałam się kwestią widgetów, jednak było ich wiele na linuksie.

Nie widzę związku między ARM, Arcon i Apple. Widziałeś kiedyś patent Apple dotyczący jakiegoś procesora? Pamiętaj, że firma patentuje nawet zaokrąglone prostokąty. Dlaczego więc nie ma żadnego patentu na procesor? Chociaż jeden? Nie dziwi Cię to?

Inżynieria wsteczna Woźniaka nie robi na mnie wrażenia, wcześniej zrobił to Xerox.

Xanthia   11 #22 15.03.2014 15:24

@kriters64 A te przykłady to gdzie? Chyba źle sobie radzisz z czytaniem ze zrozumieniem :)

  #23 15.03.2014 15:32

I było pisać ten artykuł teraz już stos rozpalają i będą palić czarownice ;) Przykro mi xanthia spłoniesz za głoszenie "herezji" ;)

aganiok   4 #24 15.03.2014 15:32

@Xanthia | 15.03.2014 14:55
„@aganiok Po pierwsze autorka, więcej szacunku dla płci pięknej.”

Misiu, nie pitol.

kriters64   7 #25 15.03.2014 15:40

@Xanthia Interfejs Xerox do wielu czynności wymagał mnóstwa komend nie posiadał nawet rozwijanego menu ani opcji dwukliku by otworzyć folder, myszka Xerox nie potrafiła nawet przesunąć okna na pulpicie nie wspominając o włożeniu czegoś do folderu, mysz Xerox miała 3 przyciski i nie potrafiła działać na każdej powierzchni a w dodatku była droga.
Czy te kilka przykładów wystarczy by udowodnić że Apple nie odstaje od reguły i porusza się do przodu w dziejach historii a nie tylko bezmyślnie kopiuje i stoi w miejscu, lub porusza się w kierunku Neandertalczyka?

Xanthia   11 #26 15.03.2014 15:48

@kriters64 Większość rzeczy o których piszesz potrafił Windows z 1983 roku o czym pisałam w poprzednim wpisie. Zupełnie mnie nie przekonałeś :)

ra-v   13 #27 15.03.2014 15:49

Czyli inni wymyślali, a nie umieli tego sprzedać, a Apple jakoś potrafił. Ciekawe dlaczego nikt nie udowodnił dlaczego.
Czyli artykuł pisałaś za darmo, ale jeśli ktoś się oprze na nim po części i napisze własny, a następnie go sprzeda, to będzie "dobry" czy "zły"? ;-)

Xanthia   11 #28 15.03.2014 15:53

@ra-v Jeżeli oprze się bez mojego pozwolenia, ani wzmianki o autorze to będzie kradzież.

kriters64   7 #29 15.03.2014 16:01

@Xanthia Podobnie Ty mnie nie przekonasz że Samsung F300 był smartfonem, ja to ujęłaś wyżej, bo to tylko telefon komórkowy z grajkiem jakich było wiele w tym czasie.

Oczywiście niewygodny Ci temat samej myszki pominęłaś, ale nie szkodzi rozumiem że to taki marketing w stylu Apple:), no ale zwrócę na użyte przez Ciebie słowo "większość" czyli nie wszystko jednak Windows potrafił i nie wszystko Windows ulepszył, tak samo ja użyłem w analogii wyżej że "nawet nie świadomie ulepszamy świat w mniejszym lub większym stopniu" ale niech Ci będzie że w Apple pracowali zawsze człekokształtne małpy i na dodatek psychicznie chore, które jedynie potrafią naśladować i bez zdolności do nauki :)

jasieczek   6 #30 15.03.2014 16:04

Brawo autorka !!! Tak na marginesie to pamiętam jeszcze z czasów pisanych informacje o tym że to microsoft dla Apple pisał pierwszy system operacyjny. Pamiętam też spory szum o tym jak to microsoft wykorzystał sporą część kodu( unix) do którego nie miał praw. Również z czasów już nam bliższych przypominam sobie gdy to nagle marka iAUDIO została przykryta nową COWON a w kilka miesiecy potem pojawił się iPOD o identycznych wręcz parametrach i nawet wyglądzie i funkcjach.

kriters64   7 #31 15.03.2014 16:05

@Xanthia "@ra-v Jeżeli oprze się bez mojego pozwolenia, ani wzmianki o autorze to będzie kradzież."

A masz zgodę na wykorzystanie zdjęć które wstawiłaś? nie podajesz ich źródeł? sama je wykonałaś? bo żadnej wzmianki o autorze, kradniesz jak Jobs? mogłaś chociaż je ulepszyć :)

Xanthia   11 #32 15.03.2014 16:06

@kriters64 Wystarczy porównać iPhone 1g i Samsunga F300. Jeśli ktoś ma problemy ze wzrokiem faktycznie nie zauważy, że Samsung roznosił iPhona na strzępy parametrami... Ale cóż.

Co do myszy, napisałam wcześniej, że Xerox miał już optyczne myszki. A wcześniej lepsze myszki mechaniczne miał Telefunken. Jakikolwiek wkład Apple w rozwój technologii jest co najwyżej homeopatyczny :) Możesz to przyjąć do wiadomości lub nie. Zależy, czy przemawiają do Ciebie fakty czy mity :)

Fanboj O   9 #33 15.03.2014 16:07

Najpierw z opowiastek Xanthii dowiadujemy się, że wszystkie produkty Apple:
- psują się na potęgę
- są drogie
- są podróbkami zwietrzałych wynalazków.
Pal licho produkty. Dowiadujemy się, że sama firma Apple to upadły bankrut, władcy firmy to trolle zagrodowe niezdolne do myślenia. Dowiadujemy się, że ta firma, to nawet marketingowo sobie nie radzi i popularność zawdzięcza jedynie "gupim" jankesom.

Xanthia, jak to jest, gdy świat nie układa się zgodnie z twoją wizją? Bo na przekór powyższemu, potworne produkty Apple znajdują swoich amatorów.

Xanthia   11 #34 15.03.2014 16:08

@kriters64 A czy ja sprzedaję mój wpis? Mam z niego jakiekolwiek wymierne korzyści? Weź się zastanów nad tym co piszesz. Tak z parę razy zanim znów napiszesz kolejny komentarz :)

@jasieczek Dziękuję :)

Xanthia   11 #35 15.03.2014 16:08

@Fanboj O Nie widzę związku z treścią wpisu. Możesz jaśniej? :)

eimi REDAKCJA  17 #36 15.03.2014 16:09

Nikt nigdy Xanthii nie widział, istnieje wiele dobrych argumentów na to, że Xanthia i mcminik to te same osoby. Więc zakładanie przynależności do płci pięknej jest dość ryzykowne - ukrywa swoją tożsamość w miarę skutecznie.

A nawet jeśli jest kobietą, to skąd wiedzieć, czy piękną?

Ponownie się pytam. Jaki problem w tym, że Steve Jobs zdecydował, by Mac OS X powstał na bazie NextSTEP-a, systemu który opracowano w jego poprzedniej firmie, kupionej w całości przez Apple?

Jądro Xnu, też jest bardzo mocno autorskim konstruktem Apple. I dobrze, bo wygląda upiornie, jest imho o wiele gorsze od jądra NT czy Linuksa.

Xanthia   11 #37 15.03.2014 16:10

@kriters64 A zapomniałabym, wszystkie zdjęcia są na licencji GPL lub ogólnej YT. Teraz możesz mnie pozywać :)

Xanthia   11 #38 15.03.2014 16:11

@eimi Prosiłam o coś :)

kriters64   7 #39 15.03.2014 16:14

@Xanthia "@Fanboj O Nie widzę związku z treścią wpisu. Możesz jaśniej? :)"
To jak Ci się udało z takim ilorazem inteligencji napisać coś na blogu

Xanthia   11 #40 15.03.2014 16:17

@kriters64 Fakt. Istnieje opcja, że zdecydowanie przeceniam inteligencję moich czytelników...

kriters64   7 #41 15.03.2014 16:24

@Xanthia Ojj tam nie przejmuj się, zaraz gimbaza wróci z sobotnich obowiązkowych spacerków i znowu będziesz mieć poklask i powód do dumy :) bo kto jak nie Ty wytwarza taki imperatyw motywacyjny by nie kupić Apple, a szczególnie w okolicznościach gdy mnie nie stać :)

Xanthia   11 #42 15.03.2014 16:28

@kriters64 Opisałam tylko fakty historyczne. Tylko to wystarczyło by stać się celem ataku tak zwanych nie gimbusów ;) Argumenty ad personam, zaczepki, kpiny. Widać bardzo zabolało to co napisałam. Ale tak to już jest, że prawda boli :) A więc warto było :D

LoczeQ123   5 #43 15.03.2014 16:34

Mac OS
Apple nie wynalazło systemu operacyjnego ale sprawił że używało się tego systemu z przyjemnością wszystko chodziło odrazu.

Laptop:
Apple również nie wymyśliło laptopa ale dzięki Apple zaczeliśmy zwracać uwagę na wygląd. Co by nie mówić Apple robi ładne laptopy

Gładzik:
Również Apple nie wymyśliło ale za to dopracowało to co było do perfekcji. Użytkowanie gładzików na Apple to czysta przyjemność

Odtwarzacz mp3:

Miałem swego czasu wiele odtwarzaczy i ŻADEN nie był tak intuicyjny w obsłudze jak iPod nano. Kto kiedykolwiek użytkował ipoda "z kółkiem" ten wie o czym mówie szybkie przewijanie utworów. Wszystko ładnie posegregowane. Znowu Apple nie wymyśliło ale doprowadziło wrecz do perfekcji jak powinien działać odtwarzacz mp3. Nie wspomnę o wyglądzie. Spójrzcie jak wyglądały mp3 przed ipodem. Znowu dzięki Apple zaczeliśmy patrzeć na to że odtwarzacz mp3 może być też ładny

Apple samo może nic nie wymyśla ale to co jest robi że używa się po prostu z przyjemnością nie trzeba grzebać zmieniać oprogramowania by chodziło wszystko jak należy bo po zakupie wszystko po prostu perfekcyjnie działa.

Xanthia   11 #44 15.03.2014 16:37

@LoczeQ123 Wszystko o czym piszesz to subiektywne odczucia nie mające nic wspólnego z postępem technologicznym, w którym Apple nie ma żadnego udziału. A o to chodzi w tym wpisie.

Co do perfekcyjności działania, dlaczego Apple daje tylko rok gwarancji na swoje produkty. Skoro są aż tak perfekcyjne? :)

LoczeQ123   5 #45 15.03.2014 16:38

Nie interesuje mnie kto pierwszy wynalazł laptopa czy gładzik. Użytkuje się to co po prostu działa dobrze. Co z tego że jakaś tam firma użyła jako pierwsza gładzika skoro był on niewygodny, znajdował się miejscu w którym użytkowanie jego było nie wygodne itd..

Xanthia   11 #46 15.03.2014 16:40

@LoczeQ123 Napisałam, że subiektywne odczucia nie mają tu nic do rzeczy. Dla mnie gładzik Apple jest beznadziejny i kompletnie nie intuicyjny.

Fanboj O   9 #47 15.03.2014 16:41

"@Fanboj O Nie widzę związku z treścią wpisu. Możesz jaśniej? :)"
@Xanthia
Ja wiedziałem, że tak będzie. Zauważyłem, że na niewygodne pytania odpowiadasz pytaniami. Jak rasowy polityk. W sumie jak większość facetów.

Xanthia   11 #48 15.03.2014 16:42

@Fanboj O Tak trudno było sprecyzować pytanie? :)

LoczeQ123   5 #49 15.03.2014 16:43

Coś co działa perfekcyjnie nie znaczy że ma działać przez 20 lat. Chodziło mi raczej o perfekcję jako całoścć (laptopy działają odrazu po zakupie żadnych sterowników, crapwaru, naklejek itd, iOS również zaraz po wyjęciu z pudełka działa tak że jego użytkowanie jest przyjemnością GUI jest dopracowane, działa szybko a nie tak jak z Androidami że po zakupie nie da się niektórych produktów użytkować bo: albo działa to wolno albo się zawiesza i zaczyna się: zmiana kernela, romu itd itd.. Rzeczy mają po prostu działać a nie irytować. Są ludzie którzy są skłonni zapłacić więcej za coś co nie irytuje po wyjęciu z pudełka i działa bez przeszkód

Xanthia   11 #50 15.03.2014 16:54

@LoczeQ123 Niektórzy płacą też za leki homeopatyczne i suplementy diety. Poza tym, żyjesz w przeszłości. Czasy gdy android się wieszał minęły dawno temu. To samo dotyczy darmowych linuksów i windowsów.

A co do używania i jakości polecam wpis - jak kreatywnie wydać 17 tys złotych ;)

kriters64   7 #51 15.03.2014 16:58

@Xanthia "@kriters64 A zapomniałabym, wszystkie zdjęcia są na licencji GPL lub ogólnej YT. Teraz możesz mnie pozywać :)"
No niby ja bym miał pozywać ? niby za co ? ale wykorzystanie wizerunku znanych osób w jakimś celu to inna para kaloszy, no bo chyba ten wpis na blogu ma jakiś cel prawda? jesteś pewna że ci panowie się na to zgadzają i masz do tego prawo? ale nie przejmuj się to takie popularne, S.Jobs i Apple robił tak całe życie :)

sgj   12 #52 15.03.2014 16:58

@ Marcin1147 "To samo z iPhonem, przed nim telefony z ekranem dotykowym istniały - a to, że były trudne w obsłudze, mało intuicyjne , zacinające się, mało funkcjonalne, wymagające dwóch rąk i rysika? To już mniej ważne, co nie? "

Jakbym nie posiadal nadal pda na WM to może bym w ten bełkot uwierzył. Tyle że Windows Mobile dla użytkowników PC był bardziej intuicyjny i prosty w obsłudze niż obecne smartfony. Do tego w kwestii funkcjonalności obecnie można do niego przyrównać tylko zrootowanego androida. Swoją drogą rysika wymagały tylko specyficzne aplikacje, które zresztą często pozwalały na więcej niż ich obecne paluchowe odpowiedniki.

Marcin1147   4 #53 15.03.2014 16:58

@Xanthia Masz całkowitą rację! Samsung F300 już na pierwszy rzut oka wygląda na zabójcę iPhona, który potrafi dużo więcej! http://image.ceneo.pl/data/products/660768/eec59161-2568-4ccb-bbe2-774bdbba61c2_...

A tak na serio, smartfon czy nie smartfon, nazywaj to sobie jak chcesz, ale wprowadził coś co zrewolucjonizowało mobilny internet. Przeglądarkę Safari, która była płynna, obsługiwała multidotyk, a korzystanie z niej było czystą przyjemnością, czego z całą pewnością nie można powiedzieć o królujących wtedy przeglądarkach WAP.

I możesz sobie mówić co chcesz ale gdyby nie iPhone - nie powstałby SGS, a wtedy rynek obecnego Androida by nie istniał. Byłby to margines, system dla geeków jak MeeGo. Prawie każdy smartfon z Androidem oprócz wzoruje się na iPhone.

macminik   18 #54 15.03.2014 16:59

@eimi

Ja sobie wypraszam takie insynuacje.

LoczeQ123   5 #55 15.03.2014 17:03

Czasy gdy Android się wieszał nie mineły takie urządzenia jak LG E430, Galaxy S III dalej się potrafią wieszać. Owszem nexusy które mają kilku rdzeniowe procesory, dużo RAM`u działają stabilnie ale telefony które mają swoje nakładki dalej potrafią zamulić. Co do darmowych linuxów o ile lubi się pograć na PC to zupełnie odpada. Co do Windows 8 posypała się kompletnie przy aktualizacji do 8.1 strasznie niedopracowany shit. Aż dziwne że firma która wypuszcza produkty na rynek m.in biznesowy wydała tak niedopracowaną aktualizację.

Marcin1147   4 #56 15.03.2014 17:03

@sgj gdyby PDA z WM, z których też swoją drogą chwilę korzystałem (jakiś iPAQ) były intuicyjne dla normalnego użytkownika i dobrze wypromowane - każdy by z takim teraz chodził. A chodzą z iPhonami. Wniosek sam się nasuwa, i nawet jeżeli będziecie się nadal upierać przy tym, że Apple robi słaby sprzęt, to nie możecie odmówić im marketingu, który nadał kierunku obecnemu rynkowi smartfonów.

Xanthia   11 #57 15.03.2014 17:07

@Marcin1147 Mała pomyłka. Chodziło o Samsunga F700. Literówka :) http://onlygags.com/wp-content/uploads/Samsung-released-a-mobile-similar-to-ipho...

@kriters64 Myślę, że naprawdę nie masz nic ciekawego do napisania.

Jim1961   7 #58 15.03.2014 17:07

wpis (jak zwykle) zacny, dyskusja pod nim (jak zwykle) niepotrzebna. Jeden drugiego i tak nie przekona; szczególnie gdy argumenty mijają się z głównym tematem - subiektywizm hell yeah !!

@Fanboj O - szczególnie #31
troll zawodowy :P

@Xanthia
IMHO po publikacji wpisu, najlepiej do niego nie wracać, szczególnie do komentarzy; życie jest zbyt piękne i zbyt krótkie na takie przepychanki

LoczeQ123   5 #59 15.03.2014 17:08

@Marcin1147
Marketing ale też zobacz: w Iphonie nie trzeba żadnych rysików. Urządzenie po wyjęciu z pudełka jest łatwe w obsłudze. Wszystko obsługuje się łatwo, interface dostosowany jest do palca więc nie trzeba dodatkowo trzymać rysika a co za tym idzie jest też wygodniejsze w obsłudze od urządzeń które wcześniej wymagały rysika

Xanthia   11 #60 15.03.2014 17:11

@LoczeQ123 Dopiero od niedawna można wyjąć z pudełka i używać. Wcześniej trzeba było podłączać do Maka w celu konfiguracji. Nie zapominaj o tym.
A rysik był najfajniejszą rzeczą jaką wymyślono. Był 10x bardziej precyzyjny niż palec. I docenić to może głównie ktoś, kto zwykle ma długie paznokcie.

Marcin1147   4 #61 15.03.2014 17:14

@Xanthia Domyśliłem się, że chodziło o F700. Zróbmy zawody, spotkajmy się, ja będę miał iPhone 2G z iPhone OS 1.0, a ty Samsunga F700. Kto pierwszy zamówi w internecie bilety lotnicze, albo sprawdzi maila. Nagroda 500 złotych.

krisp   5 #62 15.03.2014 17:37

Śmiech mnie ogarnia jak panienka znów pisze swoje wypociny na temat jakie to apple złe.

Xanthia   11 #63 15.03.2014 17:39

@krisp A czy oprócz pustego śmiechu dysponujesz jakimiś argumentami? :)

@Marcin1147 Przed tym czy po tym jak będziesz konfigurował iPhona na Maku po wyjęciu z pudełka? :D

kriters64   7 #64 15.03.2014 17:45

@Jim1961 Nic nie rozumiesz, tu nie chodzi o przekonywanie, tylko o turlanie się ze śmiechu po podłodze nie płacąc za bilet wstępu na jakiś nędzny kabaret :) ba, nawet politycy nie potrafią tak pięknie; lawirować wśród kłamstw, prawd i półprawd, unikać niewygodnych faktów, żonglować słowami, i powoływać się na swój autorytet, zakładać tezy w które wiara przekształca je w oczywistą oczywistość, i naginać fakty powołując się na fakty historyczne :)
A jak będziesz cierpliwy, to nie tylko dowiesz się jak można kreatywnie wydać 17,5 tysi, ale również jak kreatywnie sp.....ć sobie życie z powodu nienawiści do jednej marki produktów :)

jasieczek   6 #65 15.03.2014 17:48

Ludzie przecież piszecie nie na temat kłania się czytanie ze zrozumieniem.Autorka podała fakty a z faktami się nie dyskutuje.Nawiasem nawet w kopiowaniu Apple nie jest odkrywcze.W europie istnieje od dawna taka firma BLAUPUNKT i robi to samo.Sama niczego nie produkuje tylko zamawia w dobrych firmach ale tego nie ukrywa !!

Xanthia   11 #66 15.03.2014 17:51

@Jim1961 Dziękuję za miłe słowa :)

@jasieczek Niektórzy tego nie zrozumieją :) Niektórzy piszą by pisać, nie mając NAPRAWDĘ nic do napisania. A ich argumenty... no cóż, nie mają ich :)

przemo188   8 #67 15.03.2014 17:53

Xanthia - moje pełne poparcie. Wlazło tu pełno gorliwych obrońców sadów i zgniłych jabłek i się burzą, że ktoś ośmielił się ich święte bóstwo, święty graal - jabłko poniżać, czy odsądzać od czci i wiary.

Nie sądziłem, że tyle ich się znajdzie.

Tak się składa, że mam podobne zainteresowania - historia technologii, komputerów i wszelkich związanych z tym ciekawostek. Z racji tego poznałem i historię Apple jak i ich "wynalazków", lecz potem poznałem prawdziwą historię tychże wynalazków - niestety ale nie należących do jabłka, a zupełnie przywłaszczonych przez tą firmę. Mam wrażenie, że oprócz świetnych marketingowców pracują tam tępi inżynierowie, którzy nie potrafią nic stworzyć swojego, a wszystko opiera się na stwierdzeniu - co by tu podpatrzyć od konkurencji a potem bezczelnie wmawiać i kłamać, że to ich dzieło. Joonatan Ive - tak wychwalany designer wzornictwa ściągnięty z Anglii do Apple przez Jobsa to tak naprawdę marny złodziej pomysłów. Xanthia to świetnie pokazała.

Jobs nie był wizjonerem - to człowiek, który umiał wykorzystywać innych i ich pomysły. Wystarczy przeczytać jego biografię, gdzie wiele razy spotykamy jego wypowiedzi podające propozycję użycia tej czy innej, już dostępnej technologii czy pomysłu. Wiele razy w tej książce są tego typu wzmianki ( np. szło Gorilla glas - Jobsowi przypomniało się ze czytał gdzieś o hucie szkła, która potrafi metodą chemicznego potraktowania szkła nadać mu większą twardość. On i jego inżynierowie poskładali to wszystko do kupy. Co dziwne udało im się, mimo, że nie potrafili sklecić własnego systemu operacyjnego.

  #68 15.03.2014 18:02

Xanthia, jeśli już coś piszesz, to sprawdź, bo jeśli tak samo "solidnie" szukasz informacji historyczno - informatycznych, to zgroza... Pasy bezpieczeństwa, jako pierwsza, wprowadziła do produkcji firma Ford w 1955 roku, owszem zakończyło się to niepowodzeniem, ale zrobili to. Natomiast Volvo w 1958 wprowadziło (z powodzeniem) pasy biodrowo - ramienne.

Jim1961   7 #69 15.03.2014 18:07

@kriters64:
"Nic nie rozumiesz, tu nie chodzi o ...." - Twojego wpisu (#64) to już na pewno ;)

eddie71   8 #70 15.03.2014 18:07

@Xantia
Z tej dyskusji tutaj na forum i niewybrednych osobistych ataków na Ciebie wraz z epitetami wnioskuję, że zaatakowałaś jakąś religię.

kriters64   7 #71 15.03.2014 18:09

@jasieczek No to pokaż te Fakty, jakieś źródła? może chociaż Wikipedia ? nie ma? jakaś encyklopedia? też nie ma? jakieś inne linki do fachowych źródeł? też nie?
No dobra tak żartem powiem że jesteś idiotą :) a dowody na to poszukaj sobie sam :)
Ja jestem idiotą bo używam OS X i MacBooka :) i to jest fakt a dowody są tu http://applefobia.blogspot.dk/2013/07/a-jednak-idioci.html
Nie obrażaj się ale tak wyglądają fakty dla Xanthi :)

patryk9200   8 #72 15.03.2014 18:21

@Xanthia Apple stosuje się do anegdoty "kłamstwo powtarzane wiele razy staje się prawdą". Przytoczone przez Ciebie wideo tylko to potwierdza.

Xanthia   11 #73 15.03.2014 18:24

@eddie71 Faktycznie ;) Według badań naukowców fani Apple przy obcowaniu ze sprzętem tej firmy przeżywają emocje podobne jak te podczas rytuałów religijnych - http://webhosting.pl/A.jednak.religia.wizerunki.Apple.dzialaja.na.fanow.podobnie...

@kriters64 Jesteś naprawdę tak krytycznym stadium fana sadownictwa, że nie potrafisz zweryfikować tych faktów w sieci? Podałam daty i nazwy, zaprzecz im! Znajdź dowody, że się mylę. Że to Apple jest autorem czegoś co opisałam w tym wpisie.

A skoro nie potrafisz może po prostu zwalczysz swój ból dupy i zwyczajnie się zamkniesz?

kriters64   7 #74 15.03.2014 18:24

@przemo188 Jedno Twoje zdanie :) cyt. "Jobs nie był wizjonerem - to człowiek, który umiał wykorzystywać innych i ich pomysły."
Czy żeby zyskać miano wizjonera trzeba wszystko zbudować i zrobić własnymi rękoma?
Weźmy takiego Lenina i Stalina, czy mieli swoją wizję świata? oczywiście że tak, czy sami mordowali, terroryzowali? oczywiście że nie?
To jeszcze raz zadaj sobie to pytanie, czy SJ miał wizję jak powinny wyglądać i działać komputery osobiste?

kriters64   7 #75 15.03.2014 18:39

@Xanthia cyt. "Faktycznie ;) Według badań naukowców fani Apple przy obcowaniu ze sprzętem tej firmy przeżywają emocje podobne jak te podczas rytuałów religijnych - http://webhosting.pl/A.jednak.religia.wizerunki.Apple.dzialaja.na.fanow.podobnie... "

Słusznie użyłaś słowa "fani Apple", a teraz pytanie czy np. fani jakiegoś zespołu muzycznego albo Justina Bibera, fani dyscyplin sportowych, fani klubów sportowych, fani satanizmu, fani innych marek, fani ustrojów politycznych, antyfani Apple (wiesz kogo mam na myśli?) czy oni też przeżywają emocje podobne do religijnych?

"@kriters64 Jesteś naprawdę tak krytycznym stadium fana sadownictwa, że nie potrafisz zweryfikować tych faktów w sieci? Podałam daty i nazwy, zaprzecz im! Znajdź dowody, że się mylę. Że to Apple jest autorem czegoś co opisałam w tym wpisie."

Wybacz ale to Ty starasz się coś udowodnić, więc nie ja muszę szukać poparcia dla Twoich wypocin :)

cyt."A skoro nie potrafisz może po prostu zwalczysz swój ból dupy i zwyczajnie się zamkniesz?"

Bo zatupiesz nóżkami i uciekniesz jak się zacznie dupa palić :)

  #76 15.03.2014 18:40

ciekawe

Xanthia   11 #77 15.03.2014 18:43

@kriters64 Nie. Nie ucieknę. Zastanawiam się tylko, kiedy przestaniesz się zachowywać jak dziecko. Ale pewnie tego nigdy się nie dowiem :) Nie widzę już sensu odpowiadać na Twoje zaczepki, w związku z tym, że nie masz nic do powiedzenia od wielu komentarzy, pozwolisz, że po prostu Cię zignoruję, tak jak powinnam to zrobić już dawno temu? :)

  #78 15.03.2014 18:52

Tak samo Microsoft nie zrobił DOS'a ale go kupił.

kriters64   7 #79 15.03.2014 19:02

@Xanthia Nie tak szybko, bo zadałem konkretne pytanie a odpowiedzi brak :) więc jak to jest z tymi odczuciami religijnymi? tyczy się tylko macuserów? to taka odosobniona i jedyna sekta na świecie? przypniesz to tylko macuserom? czy to zjawisko występujące powszechnie?
http://michalpol.blox.pl/2012/12/Kibice-jako-wspolnota-niewidzialnej-religii.html
No cóż możemy zakończyć dyskusję, bo wiem że czekasz na swoje poklaski które będą na pewno, jak to wśród kiboli bywa, czyli kochamy co nasze a zwalczamy i nienawidzimy co jest nam obce :) tak, tak jesteś takim kibolem, choć pod przykrywką pisanego słowa i rzekomych faktów, jakkolwiek trudno mi nie zgodzić się z faktami które opisujesz, mając słuszną rację choćby po części, to za stary pies jestem by nie wyczuć tego g.... co siedzi u Ciebie pod spodem :)
A wydobycie tego na światło dzienne to dla mnie prawdziwa gratka :)

jasieczek   6 #80 15.03.2014 19:03

@patryk9200 Cytowane przez Ciebie słowa to akurat nie anegdota tylko cytat z Goebelsa.Mam nadzieje że wiesz kto to był.

jasieczek   6 #81 15.03.2014 19:06

@kriters64 Mam nadzieje że dobrze się czujesz.Stukanie w dno od spodu często powoduje różnego rodzaju zaburzenia.

kriters64   7 #82 15.03.2014 19:12

@jasieczek A może pokażesz te fakty z którymi jak twierdzisz się nie dyskutuje, zamiast martwić się o moje zdrowie :)

jasieczek   6 #83 15.03.2014 19:16

Pokazywałem gdy byłem mały.Na szczęście już wyrosłem.To o czym pisałem wcześniej znam z autopsji.Po prostu mam dobrą pamięć.

kriters64   7 #84 15.03.2014 19:49

@jasieczek Chyba przeceniasz swoja pamięć, bo zapomniałeś o jednym wpisie w którym piszesz;

"Ludzie przecież piszecie nie na temat kłania się czytanie ze zrozumieniem.Autorka podała fakty a z faktami się nie dyskutuje."

No i czytanie ze zrozumieniem raczej Tobie powinno się ukłonić :) a gdzie te fakty ? no dobra nie czepiam się bo Winston Smith z Orwella też zobaczył 4 palce zamiast trzech, i wiemy jak to działa, ale skąd Xanthia ma takie wizje? no sobie bym się nie dziwił bo używam Apple :) ale Xanthia nigdy takich nie posiadała, a dotknęła jak ktoś pozwolił :)

  #85 15.03.2014 20:00

Jeżeli chodzi o Mac OS Xa, no to Apple udało się to jakoś poskładać w całość, a że baza systemu nie jest ich autorstwa wiadomo - i tym lepiej dla OS Xa ;-). Słyszałem kiedyś taką opinie na temat wcześniejszego Mac OSa - tyle sprawiał problemów, że ciężko było na nim normalnie pracować.
Zresztą, jak piszą kod w Apple można się przekonać na całkiem świeżym przykładzie sterowników dla Radeonów - dopiero w którejś wersji Mountain Liona wzięli się do pracy i w miarę dogonili Windowsa z wydajnością kart, których wsparcie pojawiło się w Lionie (a może i w Snow Leopardzie, już nie pamiętam).

Zresztą kiedyś jedna osoba z hackintoszowego forum porówanała atmosferę na shoutboksie MyApple i naszym IRCu w czasie keynote o 10.7 - cytuję:
"Różnica była mniej więcej taka: "Ale super, można edytować zdjęcia w pełnym ekranie :D" kontra "WTF? Gość gada od 5 minut o fullscreenie? To mają być te super nowości?""

Madras   4 #86 15.03.2014 20:02

Fajny artykuł :) Zdaje sobie sprawę, że osobom posiadającym sprzęt od apple taki artykuł może przysporzyć o palpitacje serca, ale dla większości osób takich jak ja, którym "nadgryzione jabłko" z niczym pozytywnym się raczej nie kojarzy, tekst odbierany jest jako ciekawa lektura na wolną chwilę. Poza tym siedząc niejako w informatyce, muszę się przyznać, że taki model systemu, sprzętu to kompletnie nie moja bajka. Wolę rozwiązania open source'owe w tym wszelkie dystrybucje linuxa. A jak zmuszony jestem do czegoś bardziej profesjonalnego to korzystam z windowsa 7 i visual studio, adobe photoshop, corel draw itp. A co komputera, to wolałbym sam złożyć za niższą cenę, w przypadku laptopów wybrałbym rzecz jasne taki, którego cena do jakości była by najodpowiedniejsza, a o smartfonie czy tablecie to już nic nie powiem, bo i nie ma sensu w tym wątku rozpisywać się o rzeczach bez sensu :D Chociaż może taki plus, iż iphone ma 4'', które to sporej liczbie osób odpowiada, jednakże dla większości nie odpowiada w takiej cenie :D Sony xperię m można dostać za 1/5 tej ceny... A to już dość droga rzecz, zważywszy na firmę. Nie wspomnę tutaj o chińskich telefonach, które można dostać po jeszcze niższej cenie i wcale nie będą odstawały od wymienionego przeze mnie modelu ;) Ale się rozpisałem, a miałem tylko podziękować za artykuł :D Pozdrawiam.

macminik   18 #87 15.03.2014 20:13

@Madras

Ależ to nic dziwnego.. Świat nie jest czarny i biały, ludzie inteligentni poruszają sie w szarości. Jedni kupują Mercedesa SLK inni kupują Chevroleta Spark. Każdy z nich dojedzie do pracy. Inteligentni ludzi wybierają rozwiązania pod siebie i swoje potrzeby i nie ma znaczenia jakie logo mato coś . A ze niektórym wydaje sie, ze pełnia przy tym jakaś misje... Cóż.. Ich życie ich czas...

jasieczek   6 #88 15.03.2014 20:14

@ kriters64 Jesteś upierdliwy jak jeden gość który stanął na torowisku i zaczął krzyczeć no gdzie jest ten pociąg pokażcie mi go(fakty) - no i wtedy go pociąg przejechał. Jedyne co gościa tłumaczy to to że był po prostu nawalony po trawce.Stąd moje pytanie o Twoje zdrowie.

True_Lukass   6 #89 15.03.2014 20:30

@eimi: Powinieneś już wiedzieć, że każda kobieta jest piękna. Kusi mnie, żeby dodać fragment o ilości wypitego alkoholu, ale chamem nie jestem!

@LoczeQ123: Taa, żadnych sterowników, jasne. A później próbujesz zainstalować drukarkę sprzed 3-4 lat, znajdujesz gdzieś sterownik (A JEDNAK SĄ!!!) i jest klasyczna wielka dupa, tzn. sprzęt niby jest, ale nie działa.

@Szanowna Autorka: Dzięki, fajny wpis!!! Lubię stare jabcoki i mam kilka sztuk, ale to bardziej muzeum niż użytkowany sprzęt (poza G5, którą czasem po coś odpalę). Nowych jabłek nie tykam, bo i po co.

  #90 15.03.2014 20:32

Xanthia: bardzo ciekawy wpis, widać wiele pracy włożone w wyszukiwanie materiałów i przedstawienie w atrakcyjnej formie. Miałem okazję pracować jako łamacz na sprzęcie Apple i nie wspominam tego dobrze - przykładem niech będzie tragiczna okrągła myszka dodawana do pierwszego ajmaka. Wszyscy zmieniali na gryzonia od MacAlly.

  #91 15.03.2014 20:44

Ostatni obrazek ...przezabawny, i nie dlatego, że dotyczy Apple. Gdyby to była Automapa na Androidzie byłoby tak samo śmieszne.

Wiadomości fajnie zebrane. Nie wiedziałem tego, że Apple ukradł wzór obudowy z GRIDA. A teraz skażą innych o prostokątne ekrany, wirtualne przyciski i dotyk w ekranie dotykowym. Szczyt hipokryzji, a może trzeba zmienić już nazwę na "applostwo" (itp) ? Bo hipokryzja brzmi przy tym zbyt pozytywnie.

Czytając jednak komentarze, zauważyłem, że niektórzy nie rozumieją, że Apple ma prawie zerowy wkład w rozwój obecnych technologii i że jest właściwie tylko pasożytem. Bo wykorzystanie pojawiającej się technologii nie jest równoważne z jej stworzeniem. A to nie Apple wymyśliło ekrany dotykowe, baterie litowo-jonowe, ładowanie bezprzewodowe, kompresję obrazu i dźwięku czy ładowanie systemu z sieci, itd.
Zadajcie sobie pytanie czy bez takich firm jak: HP, INTEL, EPSON, MOS, NEC, SHARP, TI, SAMSUNG, MOTOROLA, XEROX, ATARI i wielu innych, Apple by w ogóle istniał? Wszystkie te firmy spokojnie dałyby radę bez Apple a niektóre mogłyby nawet same rozwijać technologie komputerowe i informatyczne bez pozostałych.

Rozwój każdej technologi związany jest z udoskonaleniem wcześniejszego rozwiązania. Tutaj faktycznie można zauważyć pewien wkład firmy Apple. Czy jednak ich modyfikacje są lepsze od rozwiązań innych firm? Czy inne firmy mogłyby to osiągnąć bez Apple? Niestety typ rozwiązań Apple'a sprowadza wybór klienta tylko do wyboru design'u. Tutaj muszę przyznać, że pewne projekty komputerów Appla są atrakcyjne. Niestety ważniejszy jest teraz dla mnie stosunek wydajność/cena. Dodatkowo zmuszanie ludzi do użytkowania "jedynego właściwego" rozwiązania jest jakieś takie niewłaściwe, prawie jak faszyzm czy dyktatura, zdecydowanie nie demokratyczne i .... antyamerykańskie, aż dziw, że amerykanie kupują te komputery.

Miałem MacBooka Pro kilka lat temu. "Piękna" metalowa obudowa, "wspaniały" system. Szkoda, że po dwóch miesiącach oba wentylatory siadły w "doskonałym" komputerze za grube tysiące. Po roku użytkowania komputera siadł napęd DVD, wykorzystany z pięć razy do nagrywania. Trzy lata od kupienia siadła grafika...właściwie połączenia układu graficznego, bo Apple nie potrafi dobrze lutować, abo chociaż testować swoich produktów. Dwa HP z tego samego roku działają bez problemu. Trzy miesięczna naprawa wentylatorów Mac'a umocniła mnie w przekonaniu, że tego sprzętu nie warto kupować.

pawcio1212   7 #92 15.03.2014 20:54

@kriters64 czytanie boli ? ciebie mnie,xanthie, a może jasieczka albo jeszcze kogoś innego ?
Może ten wpis czuć troche anty apple, ale na miłość latającego potwora spagetii przeczytaj tytuł jeszcze 5 razy albo lepiej do skutku. Albo lepiej ja ci go wytłumaczę.
W tym blogu chodzi że autorka(w tym przyapdku xanthia) otwiera źródła i znajduje informacje np "gładzik apple powstał w tym roku" więc autorka szuka informacji o pierwszym touchpadzie i dodaje do tekstu owe informacje.
Autorka bawi się w "pogromców mitów" i obala mity sprawdzając je(w tym przypadku podaje informacje).
Xanthia nie hejtuje apple bo jest złe tylko hejtuje je z powodu kłamstw jakie podają i tylko o te kłamstwa chodzi o nic więcej.

@Xanthia
Bardzo fajnie się czytało tylko mam jedną uwagę spróbuj napisać następny tekst tak aby mniej wyglądało że nie przepadasz za apkiem.
Powodzenia w pisaniu następnych tekstów.

  #93 15.03.2014 21:05

@All
Bardzo podoba mi się ta "dyskusja", klasyk.
Kilku tępych trolli, bardzo typowych dla marki którą kochają i dla której daliby się pociąć próbuje za wszelką cenę obniżyć wartość art. bo to niezgodne z ich przekonaniem. Naprawdę zabawne.
Sama treść art. ich niewiele obchodzi bo oni jak typowi fanboye, niewiele zauważają, niewiele rozumieja, i tak można by jeszcze długo. Też się zastanawiam dlaczego wśród moich znajomych Ci którzy mają sprzęt Apple podobnie reagują, daliby się naprawdę pociąć albo jeszcze lepiej pobić "przeciwnika" - bo on przecież powiedział coś złego o firmie Apple, czyli o nich samych.
I to właśnie ktoś zauważył w tej amerykańskiej firmie i do dziś dnia skutecznie to wykorzystuje, choć ta formuła powoli się wyczerpuje.
Po komentarzach dla człowieka choć trochę myślącego zauważyć się da argumenty merytoryczne u @Xanthia i w zasadzie ich brak ze strony oponentów (zwykłych fanboi czy też może pracowników markenitgu zaprzyjaźnionej firmy)
Swoją drogą jeśli @Xanthia to naprawdę kobieta to cieszy mnie to tym bardziej że merytorycznie "kasuje" tych "facetów". Naprawdę bardzo logiczna jesteś, u kobiet to rzadkość.

Pozdrawiam wszystkich czytających i komentujących. Komentujący bądźcie bardziej merytoryczni i zdecydowanie mniej zapalczywi. @Eimi jesteś jednym z redaktorów tego portalu a zdecydowanie nie dorastasz, nie chodzi mi o poziom tej dyskusji tu w tym wątku, ale ogólnie w innych podobnie.
Jeszcze raz zdrówko wszystkim czytającym.
Piotr

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #94 15.03.2014 21:22

Jak dla mnie kapitalny tekst. Xnathia w formie :) Mam nadzieje, że na 3 części seria się skończy, bo pewnie jeszcze nie jedną perełkę Apple ma w zanadrzu.

  #95 15.03.2014 21:34

Kim w mrowisko i poruszenie, oby tak dalej i nie daj się zaszczuć frustratom!

  #96 15.03.2014 21:40

Braun, nie Brown... nikt tego nie zauważył? A przecież jest nawet na zdjęciu.

Pewnie czytelnicy za młodzi, żeby kojarzyć AGD tej firmy.

  #97 15.03.2014 21:45

Antyfanka Apple? Prawdą jest, że wiele rzeczy których wynalezienie przypisuje się Apple'owi wcale nie jest wymyślone przez Apple'a. Jednak sukces Apple polegał dotychczas głównie na znalezieniu istniejącego projektu i ulepszenie go tak, by był on łatwy i przyjemny dla przeciętnego użytkownika. Co z tego, że istniały laptopy cieńsze od MacBooka, skoro nie mogły one się równać z nim wydajnością i czasem pracy na baterii? Co z tego, że ponad 5 lat przed iTunes istniał już podobny sklep, skoro nie był on tak wygodny i przyjazny dla użytkownika? Nie był też zintegrowany z żadnymi urządzeniami. Apple wielu rzeczy nie wymyśliło, ale udoskonaliło. Potrafili też zawsze sprzedać swoje produkty pokazując ich przydatność, czego często brakowało konkurencji.

  #98 15.03.2014 21:56

A o Apple znowu się dowiadujemy a puDelekProgramy jak zwykle pomijają tak ciekawe rzeczy:

Istnieje wiele aplikacji na urządzenia mobilne, które potrafią obliczyć przebyty dystans, spalone kalorie, czas treningu… i wiele innych parametrów. Z reguły tego typu oprogramowanie do poprawnego działania wymaga włączonego modułu GPS, przez co oczywiście cierpli bateria i zbyt słabe doładowanie akumulatora może skutkować wyłączeniem się telefonu. Jeżeli jesteście posiadaczami iPhone 5S, to urządzenie pomimo wyłączenia nadal potrafi rejestrować ruch.

Taką właśnie sytuację miał jeden z właścicieli iPhone 5S, który w serwisie Reddit figuruje pod pseudonimem Glarznak. Korzysta on z aplikacji Argus, która służy do liczenia przebytego dystansu i podczas pobytu za granicą akumulator w telefonie się rozładował, przez co urządzenie nie było wykorzystywane przez 4 dni. Kiedy wrócił do domu, podłączył iPhone do ładowarki i co zobaczył? Aplikacja Argus przez te 4 dni bezczynności nadal zbierała informacje dotyczące przebytego dystansu pomimo, iż urządzenie było rozładowane. Cud? Przypadek? Nie sądzę. ;-)

Aplikacja Argus możliwa komunikację z dedykowanym procesorem ruchu M7, który potrafi wykonywać pewne obliczenia bez względu na stopień rozładowania akumulatora. Być może dzięki temu aplikacja była wstanie zbierać dane pomimo bardzo niskiego poziomu energii.

źródła: http://www.reddit.com/r/apple/comments/1zh3gw/iphone_5s_continues_to_track_your_.../
http://osnews.pl/iphone-5s-rejestruje-twoj-ruch-nawet-gdy-jest-wylaczony/

PS. redaktorze... podobno ... eimi co tam znowu wciągacie, bierzecie, palicie? Proponuje tą niebieską pigułkę wziąć i się wreszcie obudzić. A bzdury zostawić dla siebie...

  #99 15.03.2014 22:30

@eimi
"Nikt nigdy Xanthii nie widział, istnieje wiele dobrych argumentów na to, że Xanthia i mcminik to te same osoby."

Każdy bohater ma swojego antybohatera, tak jak materia ma swoja antymaterię. Ja stawiam, że GregKoval i luqas_ to też te same osoby. Jeśli nie i jeśli są samotni to mogliby stworzyć piękne związki partnerskie/małżeńskie bo jak wiadomo przeciwieństwa się przyciągają.

  #100 15.03.2014 22:42

@krisp Jaka tam panienka. Sfrustrowany i pryszczaty brzydal do tego przebiera się w sukienki.

ziupo   6 #101 15.03.2014 22:43

Xanthia zaskoczę Cię - słowo "Apple" nie zawdzięczamy firmie Apple! Ha, to dopiero nowina!
Kilka sprostowań: Dieterz Rams projektował sprzęty m.in.dla firmy BRAUN, a nie Brown [WTF?]. Przejęcie Nexta był niejako jednym z warunków powrotu Jobsa do Apple (Apple w tamtym czasie przeszarżowało w wydatkach i ofercie i potrzebowali paru rozwiązań NeXTa).

ziupo   6 #102 15.03.2014 22:44

PS: Sprytny zabieg z tą datą publikacji wpisów :)

krystian0120   5 #103 15.03.2014 22:54

Niech zgadnę, Apple wynalazło też smartfon? Za pierwsze urządzenie uznaje się IBM Simon z 1992, a już rok wcześniej Microsoft opracował swój projekt - http://www.mgsm.pl/pl/aktualnosci/2160/Microsoft-wymyslil-smartfo/

krystian0120   5 #104 15.03.2014 22:55

Niech zgadnę, Apple wynalazło też smartfon? Za pierwsze urządzenie tego typu uznaje się IBM Simon z 1992, a już rok wcześniej Microsoft opracował swój projekt - http://www.mgsm.pl/pl/aktualnosci/2160/Microsoft-wymyslil-smartfo/

enedil   9 #105 15.03.2014 23:05

'Co do perfekcyjności działania, dlaczego Apple daje tylko rok gwarancji na swoje produkty. Skoro są aż tak perfekcyjne? :)'
Bo są perfekcyjne :-) po co więcej? Jaka różnica?

kostek135   8 #106 15.03.2014 23:06

@Anonim, co pisze o śledzącym ajfonie.
Czy to policzyło dobrze przebyty dystans czy w linii prostej? Bo jak w linii prostej to każde urządzenie GPS pamięta hardware-owo koordynaty ostatniego odczytu. Po podłączeniu zasilania, przywrócił koordynaty z miejsca padnięcia, pobrał nowe i wykonał obliczenia ze wzoru na odległość dwóch punktów, więc cudu nie ma.

  #107 15.03.2014 23:13

LoczeQ123 pamiętam jak jeden mój znajomy kupił sobie iphona i przyszedł z nim do mojego drugiego znajomego (informatyk) aby mu tego iphona skonfigurował. Skoro ten iphon taki wspaniały to dziwne że sobie nie mógł z nim poradzić. Ciekawe co tam trzeba było skonfigurować.

ximian   1 #108 15.03.2014 23:51

@kostek135
Słyszałem, że GPS jest oddzielnie zasilany i może nawet 24h po wyjęciu baterii z nowych iPhonów działać (gdzie wyjęcie baterii nie jest proste, bo jest przymocowana)

Ale nigdzie tego nie przeczytałem i nic mnie nie obchodzi produkt tej firmy

Trebron   8 #109 15.03.2014 23:51

Wow do tego artykułu należałoby zamówić beczkowóz maści na ból sami-wiecie-czego dla fanobojni. Bardzo dobry wpis, obalający mity, że Apple wymyśliło wszystko co na tym świecie istnieje. Czekam na więcej.

  #110 16.03.2014 01:06

Xeroxowi nie ma czego zawdzięczać. Większość elementów GUI, mysz i hypertext wymyślił Douglas Engelbart. Potem on popadł w zapomnienie, a jego uczniów wykupił Xerox, gdzie rozwijali dalej jego wizje systemów.

Prezentacja systemu Engelbarta na Stanford z 1967 roku:
http://www.youtube.com/watch?v=yJDv-zdhzMY

Wiki o autorze:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Douglas_Engelbart

video   10 #111 16.03.2014 01:40

@Xanthia że też Ci się chciało.... Szacun.

Do reszty oburzonych nikomu Apple nie przeszkadza, nie przeszkadza ich sprzęt, nawet ich ceny. Przeszkadzają kłamstwa i fanboje którzy ich bronią.
Niech se tam kopiują ile chcą, ale patentowanie cudzych wynalazków jest hamulcem dla innowacji, a tego im nie wybaczę.

GregKoval   8 #112 16.03.2014 07:44

@papadoq

>>"Ja stawiam, że GregKoval i luqas_ to też te same osoby. "

Ale toby oznaczało, że chatuję sam ze sobą?!! Kurczę, muszę chyba do psychiatry iść :(

GregKoval   8 #113 16.03.2014 07:48

Co do wpisu to świetna robota Xanthia. Tych, którzy bronią Apple słowami, że chociaż nic nie wymyślili to jednak wypromowali, warto by zastanowić się w jaki sposób to wypromowali?

  #114 16.03.2014 09:22

Do autorki: skoro tak się upierasz w tym, źe Samsung f300 lub f700 (jak piszesz mała literówka różni te dwa Samsungi), był lepszy od pierwszego iPhone, to podaj proszę te parametry i różnicę między nimi.
Jak już pisałem, mam iPhone z roku 2008 (do dziś działa tak samo jak w 2008) i znam jego parametry,
jednak nie znam parametrów przywołanego przez Ciebie Samsunga.
A tak na marginesie, piszesz tak samo jak niejaki ogrodnik.january, który szalał swojego czasu nawet na gazeta.pl, a wtórowała mu jakaś nemcia. Czy ta nemcia, to nie jest teraz Xanthia?
Tak mi się skojarzyło, bowiem też tak zajadle pluła (w takt z ogrodnikiem.januarym) na prawo i lewo.

Wszystkim komentującycm pod uwagę: zważcie, że zajadłość Xanthii i niejakiego ogrodnika z applefobii,
to nic więcej jak swojego typu REKLAMA produktów Apple.
Przyznam, że nietypowa, ale w pewnym stopniu również skuteczna.

Deliryk   11 #115 16.03.2014 09:28

Cóż, wszystko to potwierdza tylko starą prawdę, że nie sztuką jest coś wynaleźć ale to sprzedać. Apple czy M$ może i nie są innowacyjne ale wiedzą jak wyłożyć miliony $ na reklamy by potem w USA Windostwo95 kupowali ludzie nie posiadający komputera...
Można się zżymać, że działania takich firm tak naprawdę wstrzymywały rozwój branży i wykończyły wykończyły wiele ciekawych i innowacyjnych pomysłów, ale takie jest życie. Teslę też wykończyły "trolle patentowe" czyli panowie pokroju Edisona czy Marconiego.
W końcu przecież motto tych korporacji brzmi "świetne; ukradnijmy to!" [cytat z korespondencji pracowników M$ ujawniony przez sąd przy okazji jednego z postępowań w USA]

mikolaj_s   15 #116 16.03.2014 09:40

Tylko żeby ludzie nie nabrali mylnych przekonań, że Apple pod względem korzystania z cudzych pomysłów jest wyjątkowe. Podobnie można by pokazać wiele produktów Google które kupili, nie mówiąc już o Microsofcie. Tak działa postęp i cywilizacja, że jedni naśladują drugich i biorą to co jest dobre, rozwijają i udoskonalają. Dobre rozwiązania to takie które łączą sprawdzone wzorce dodając niwielką zmianę która decyduje o postępie. Poza tym, ludzie w dużych korporacjach rzadko mają czas aby marnować go na wymyślanie innowacji, zostawiają to marzycielą. :)

FisherN   4 #117 16.03.2014 09:45

Haha, ogromny szacunek za taki wkład pracy w tak bezsensowny artykuł:) Cóżeś, drogi Autorze, chciał tym wpisem udowodnić? Że Apple jest be? Nie udało Ci się - z perspektywy użytkownika: nie jest dla mnie ważne, czy Apple zrobiło to i tamto jaki pierwsze, za to ważne, że dopracowało to i tamto do perfekcji. PS - jeśli już próbujesz udowadniać swą rację, szczerzę radzę posilić się na obiektywizm - tu bije wręcz niechęcią do firmy, więc trudno brać taki wpis na poważnie:) Pozdrowienia ślę z Maca

eimi REDAKCJA  17 #118 16.03.2014 10:26

Ludzie nie kupują sprzętu od Apple dlatego, że Apple wymyśliło coś pierwszego. Niby czemu porykiwania hejterów, że to nie Apple pierwsze wymyśliło komputer osobisty, tablet czy smartfona miałyby komukolwiek przeszkodzić dziś w kupieniu macbooka, ipada czy iphone'a? Ludzie kupują to co im się podoba, na sklepowych półkach. Moja żona niedawno kupiła macbooka nie dlatego, że horda fanów Apple'a siłą zmusiła ją do zakupu. Po prostu szukała 13-calowego lekkiego laptopa z dobrą baterią, który będzie ładny i solidny (jej poprzedni laptop od MSI, rozpadł się - fizycznie - po kilkunastu miesiącach).
Gładzik macbooka ją zauroczył, złączka magsafe wywołała zapytanie, czemu nikt inny tak nie robi... miała kupić różowe sony vaio, ale macbook nie zostawił żadnych szans. Ceny porównywalne, z tym że mac miał więcej RAM.

To jej pierwszy mac, wcześniej znała tylko pecety z Win XP i Win 7, nigdy nie miała ani iphone'a, ani nic od apple. Ja też nie mam nic od apple. Po prostu trochę znam OS-a X od środka z racji moich doświadczeń z hackintoshem. Po dwóch tygodniach twierdzi, że nigdy do PC nie wróci.

I tak dziś wygląda pierwsze spotkanie wielu ludzi ze sprzętem Apple. Nie przez fanbojów, nie z powodu religii. Spotykają się z dopracowaniem, którego w świecie Windows, a tym bardziej w świecie Linuksa - po prostu nie ma. Nie dla każdego dopracowanie jest ważne. Ale rozpoczynać religijną krucjatę przeciwko Apple tylko dlatego, że sporo ludzi lubi maki... to nie wróży dobrze stabilności umysłu.

  #119 16.03.2014 11:59

Ale numer jakaś zapatrzona w siebie lalunia chce puścić Apple z torbami i jeszcze zna się lepiej na finansach od księgowych i prawników Apple.Kobieto zejdź na ziemię,uważasz się za wszystko widzącą a może by tak się przdała odrobina pomory i samokrytyki.Znajdź sobie chłopa ugotuj obiad pomyśl o dziciach bo z twojego pisania wynika tylko nienawiść.Tyle jest twoje co sobie popiszesz na Apple nie masz żadnego wpływu.Ich prawnicy mogli by cię szybko i tanio kupić odpicować i sprzedać

kriters64   7 #120 16.03.2014 12:12

@eimi Niestety ale nie wygrasz z ludzką zawiścią, zazdrością, zawsze znajdzie się ktoś kogo boli czyjś sukces i to nie ważne w jakiej dziedzinie, ale dopóki ktoś jest biedny i coś tam grzebie w garażu to jest super, jak zrealizuje swój pomysł na myszkę z jednym zamiast trzema przyciskami a do tego 20 razy taniej bo za 15 dolców i lepiej, no to już geniusz, ale jak na tym zarobi pieniądze i założy korporacje, no to już jest wrogiem społecznym :)
Jeśli chodzi o obalanie mitów, to czasem ma wrażenie że to hejterzy najpierw je tworzą, by je potem obalić :), owszem na pewno nie jeden fanboj walnął nie jedna gafę, albo po prostu zrobił jakiś kawał jak np. ja z ołtarzykiem Jobsa :) i wtedy zaczyna się wrzucanie wszystkich do jednego worka, no bo przecież userzy Apple muszą być idiotami albo fanatykami religijnymi :) jeśli wytłumaczysz że wybrałeś świadomie dla wygody i prostoty i świętego spokoju, no to znaczy że jesteś za głupi by umieć posługiwać się Linuksem lub Windowsem :) no bo przecież wiadomo że OS X jest dla idiotów, no i jeszcze ta cena, niby dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale cholera jakimś cudem zawsze ktoś znajdzie ci tańszą alternatywę by zadbać o twój portfel dla twojego dobra, tylko pytanie o co tak naprawdę chodzi? o twoja kasę? troska byś nie został idiotą? czy może po prostu zawiść? trudno odgadnąć jakie to motywy, ale czasem mam wrażenie że wytłumaczyć coś hejterowi, tak tak samo jak siedzieć w kaftanie bezpieczeństwa w domu wariatów i odpowiadać na krzyżowy ogień pytań psychiatry starając się udowodnić że jesteś zdrowy na umyśle, ot taka filmowa scenka co byś nie odpowiedział to jesteś idiotą bo na zadane pytanie wszystkie odpowiedzi są zarazem błędne i prawidłowe.

  #121 16.03.2014 12:21

Cudowna wtyczka MagSafe... litości ! :)

Xanthia   11 #122 16.03.2014 13:57

Dziękuję wszystkim za miłe słowa :)

Za te niemiłe też dziękuję. Paradoksalnie wszystkie negatywne również są pozytywne, ponieważ ich autorzy wykazali tak niski poziom wiedzy i braku argumentacji przeciwnej, że w zasadzie można albo się z nich śmiać albo je spokojnie zignorować jako zupełnie nieznaczące :) Poza tym kochani - z faktami się nie dyskutuje. A argument typu - ale mnie się to podoba - jest wybaczcie - guzik wart :)

Nazywanie mnie facetem również mi pochlebia. Porównaliście mnie z kimś silnym, kimś, kto w razie czego mógłby wam skopać tyłek :D Lepsze to już od ciapciowatej panienki, którą wygania się do kuchni :D Choć i taki jeden się znalazł. Ciekawe czy potrzebuje instrukcji obsługi, by skorzystać ze stołka? :D

Przyznaję jednak, że pierwszy raz zaskoczyliście mnie negatywnie. Po raz pierwszy w moim wpisie (no może po raz drugi) nie było ani grama tego co zwykło nazywać się "hejtem". Wiem, że wiele osób myli hejt z rozsądnymi argumentami, jakie zawsze przedstawiam. Hejterka nie potrzebuje argumentów. Hejtuje bo tak. A ja po prostu obalałam kilka mitów. Przy pomocy historycznych faktów.

Co sprawia, że niektórzy poczuli się aż tak urażeni? Obdarłam z "magii" i "emezingu" wasze zabawki? Trudno :) Życie jest brutalne, pełne zasadzek i tak dalej ;)

Sukces Apple zupełnie mi nie przeszkadza. Przeszkadza mi ta ogromna góra kłamstw, którymi się ono posługuje, te wszystkie oszustwa, kradzieże i przypisywanie sobie wszystkiego. I o tym jest ten wpis, nie wspomniałam o całej masie patentów, które naruszyli oraz ile przegrali procesów, z powodu tego, że po prostu coś ukradli. Wspomnę o tym następnym razem.

I nie zazdroszczę osobom, które używają sprzętu Apple. Wiara w ich "magiczność" ma zbyt wiele z wiary w św Mikołaja, wróżki i inne bajki, którymi karmi was firma z Cupertino :)

Trebron   8 #123 16.03.2014 14:16

@Arnirek Uuuu powiało grozą. A tak na serio wracaj na myfapple, tam sobie trolluj i obrażaj ludzi. To, że wydałeś 3 wypłaty na amazingowy sprzęt Apple nie daje Ci prawa do obrażania innych.

Marcin_S   5 #124 16.03.2014 14:30

Dzięki wielkie za rzeczowe artykuły! Dobrze jest przeczytać porządny wpis, a nie pozbawione argumentów wywyższanie/hejtowanie danej firmy.

kriters64   7 #125 16.03.2014 14:54

@Xanthia A następnym razem napiszesz że Apple opatentowało wzór urządzenia w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi rogami ? czy tak na skróty, Apple opatentowało zaokrąglone rogi ? :)

  #126 16.03.2014 14:58

Panowie dyskusje z autorką nie mają sensu ona wie lepiej w kazdej dziedzinie i lepiej od zawodowców w studiach nagraniowych co zarabiają swoją pracą na chleb interesuje sie astronomią i buja w obłokach. Ciekawe czy Xanthia to też Nemcia

  #127 16.03.2014 15:09

@eimi
Chićby prawda urwała ci dupę, powiesz, że to tylko mocniejsze pierdnięcie. Jesteś megalomanem, niezdolnym do rewizji swoich podlądów.
I daruj sobie respons - będzie to tylko kolejna erupcja megalomanii...
Co do stabilności umysłu: twój jest stabilny - jak DUŻY GRANITOWY GŁAZ - niezdolny do metamorfozy bez użycia ładunków wybuchowych. Jesteś stabilnie nieuleczalnym narcyzem, kochanie...
Całuski!

@Xanthia
Jesteś OK. Twoje wpisy też. Gratuluję odporności na wszechogarniający debilizm i ataki postinteligencji..!!!

dannyUIC   3 #128 16.03.2014 15:33

@Xanthia skoro pytasz o jakiś element który Apple zrobiło lepiej to pokaż mi telefon który jest tak doskonale dopracowany pod wzlędem obudowy oraz użytych w niej części jak iPhone. Apple wprowadziło nowy trend. Samsung nie dorasta im nawet do pięt produkując badziewne plastikowe mydelniczki. To się nazywa innowacja kto Ci teraz będzie zwracał uwagę na szybkość. Większość telefonów posiada parametry które dla zwykłego użytkownika nie sprawiają żadnej różnicy w pracy.

Inna sprawa napisałaś w poprzednim artykule jaki do iPhone jest niedopracowany i gorszy od innych telefonów. Skoro chcesz dowodów na to proszę Cię bardzo. Zaznaczam że wszystkie testy były przeprowadzone poprzez niezależny portal w USA.

Proszę Cię bardzo poniżej masz test szybkości procesora:
http://blog.laptopmag.com/wpress/wp-content/uploads/2012/09/benchmarks.jpg

Kolejny przykład długość życia baterii podczas pracy telefonu 4G LTE : http://blog.laptopmag.com/wpress/wp-content/uploads/2012/09/battery-life.jpg

Polecam kilka innych artykułów które również oceniają w sposób obiektywny różnice pomiędzy iPhone'ami i Androidami:

http://www.techradar.com/us/news/phone-and-communications/mobile-phones/a-case-o...

http://www.slate.com/articles/technology/technology/2013/07/android_vs_iphone_wh...

Kolejna rzecz: Sharing Photo Streams bardzo przydatna usługa dzielenia się zdjęciami. Samsung posiada coś podobnego ale jest znacznie gorsze i mniej dopracowane. W dodatku działa tylko po podłączeniu do Wi-Fi


Od 10 lat mieszkam w Stanach Zjednoczonych i jestem świadkiem tego co się tutaj dzieje. Napisałaś w jednym ze swoich komentarzy że ludzie mieszkający w USA lubią iPhone'y ponieważ można je po prostu włączyć i działają. I to jest najważniejsza rzecz dzisiaj. Kto by chciał telefon który ciągle się wiesza. Iphone czegoś takiego nie posiada.Apple produkuje urządzenia które są jednymi z najstabilniejszych na rynku. I jak zauważyłaś do tej pory większość osób w USA po prostu woli sztuczną magiczność jak to nazwałaś od ciągle wieszających się i rzadko aktualizowanych androidów.

Fanboj O   9 #129 16.03.2014 15:40

"Sukces Apple zupełnie mi nie przeszkadza. Przeszkadza mi ta ogromna góra kłamstw, którymi się ono posługuje, te wszystkie oszustwa, kradzieże i przypisywanie sobie(...)"
@Xanthia
I jak z tym przeszkadzaniem sobie radzisz?

dannyUIC   3 #130 16.03.2014 15:40

@Xanthia skoro już wytykasz firmie Apple że to nie ona jest odpowiedzialna za innowację to pokaż mi proszę która firma wprowadziła tak zaawansowaną technologię jeżeli chodzi współpracę telefonu z samochodem.

Jak wiadomo w poprzednim tygodniu Apple wydało nową wersję swojego systemu 7.1 i mamy w niej możliwość podłączenia swojego telefonu w samochodzie dzięki czemu możemy rozmawiać, pisać smsy, używać nawigacji czy słuchać radia ze swojego iPhone'a. Nie mów mi proszę że firma Apple jest tak bardzo zacofana ponieważ żaden telefonu z Androidem nie posiada czegość tak zaawansowanego.

  #131 16.03.2014 15:50

@dannyUIC
Od 10 w USA? I już tak prędo "danny"? A może I'danny..? Albo iDanny..?!!

dannyUIC   3 #132 16.03.2014 15:57

To pseudonim jaki otrzymałem na uniwersytecie ale faktycznie jestem zwolennikiem firmy Apple nie ze wzlgędu na sztuczną "magiczność" jak to określiła Xanthia ale ze względu na to że wszystko co tam kupuje to urządzenia solidne i nic mi się nie wiesza tak jak w przypadku Androida. Co do obsługi technicznej to również zupełnie inna bajka (może nie magiczna).

  #133 16.03.2014 16:12

@dannyUIC
OK. W moim pytaniu była złośliwość, ale widzę, że po prostu jesteś szczery, a nie głupi. Masz absolutne prawo do takich poglądów i już przestaję się czepiać...

  #134 16.03.2014 16:37

Wszyscy, którzy krytykują powyższy artykuł: tu nie chodzi o to, że Apple nie wymyśliło technologii, które wytwarza. Wiele firm tego nie zrobiło. Powyższy artykuł by nie powstał gdyby Apple nie usiłowało WMÓWIĆ całemu światu, że tak było :) I na tym polega problem. Każdy produkt próbuje przedstawić jako novum i rewolucję a to zwykłe kłamstwo.

silverHofner   3 #135 16.03.2014 17:42

Zacznijmy od tego że Apple nawet swoją nazwę i logo pożyczyło ;)
http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Corps

  #136 16.03.2014 19:02

Zajmij sie dziewczynko czyms konkretnym, np. Myciem garów, zamiast pisac o rzeczach o ktorych nie masz pojecia , miejsce kobiet jest w kuchni.

mikolaj_s   15 #137 16.03.2014 19:27

@dannyUIC: I znowu zostałeś nieświadomie zmanipulowany. Windows Phone od dawna współpracuje z Fordem. Tak dawno, że już stwierdzono, że się nie nadaje i Ford przechodzi na QNX :)
Android też od jakiegoś czasu współpracuje z samochodami, ale nie pamiętam marek. Śmiesznie to niedługo będzie wyglądać. Będę kupować konkretną markę samochodu, żeby pasowała do systemu na moim telefonie. ;)

eimi REDAKCJA  17 #138 16.03.2014 19:49

@myetek nieszczęsniak "PRO", mój drogi, ja nie żongluję takimi frazesami jak "prawda" czy "fakty". "Prawda" to pojęcie matematyczno-logiczne, a "faktu" to na oczy nikt na tym świecie nie widział. Ich moc sprawcza jest zerowa. Potężna jest za to siła hejtu, głupoty i obsesji - jak widać po flamefeście, który rozpętał się pod tym wpisem.

Miłej adoracji Xanthii :).

A co do prezentowania swoich rzeczy jako novum przez Apple... to są novum w praktycznie każdym szerszym sensie. Na upartego można szukać jakichś niszowych, zapomnianych przez świat Pierwszych Tabletów, Pierwszych Smartfonów, Pierwszych Komputerów Osobistych, Pierwszych Obiektowych Desktopów, Pierwszych Sklepów z Aplikacjami, Pierwszych Najcieńszych Laptopów itd itp... i co z tego?

"Pierwszość" nie ma żadnego znaczenia. W historii techniki wiele rzeczy wynajdywanych jest wiele razy. Z prostej przyczyny - technika bazuje na intersubiektywnych prawach matematyki, fizyki, chemii, ergonomii, psychologii. Do podobnych rozwiązań wynalazcy dochodzą na różny sposób. Gdyby Marconi się nie urodził, radio wciąż by istniało na świecie. Gdyby Jobs i Wozniak nigdy nie pojawili się na świecie, wciąż mielibyśmy okienkowe GUI w komputerach osobistych.

Jednak żyjemy w takim świecie możliwym, w którym byli i Marconi i Jobs i Wozniak - i mamy radia i okienkowe GUI, pamiętając przede wszystkim radio Marconiego i pierwszego Macintosha jako pierwsze znane produkty tego typu. A pana Popowa czy produkty Xeroxa... znają tylko historycy techniki.

  #139 16.03.2014 19:57

Przeczytałem pierwszą i drugą część i mam teorię:
Xanthia to nieślubne, porzucone dziecko Steve'a, które się teraz mści na św. pamięci tatusiu :)

Madras   4 #140 16.03.2014 20:40

@Addersek
"Zajmij sie dziewczynko czyms konkretnym, np. Myciem garów, zamiast pisac o rzeczach o ktorych nie masz pojecia , miejsce kobiet jest w kuchni."

Brak słów ;) Ktoś tu pisał o jakimś hejcie, czy tam głupocie wypowiedzi? :D Faktycznie ta osoba miała rację :PP

ra-v   13 #141 16.03.2014 21:39

@Xanthia | 15.03.2014 15:53 #28
## Jeżeli oprze się bez mojego pozwolenia, ani wzmianki o autorze to będzie kradzież. ##

Ale jeśli napiszę to samo, na bazie tych samych danych ale po swojemu, wstawiając zdjęcia/schematy itp zrobione przez siebie, lub "pożyczę" od kogoś za czyjąś zgodą, i to komuś sprzedam moje wypociny i tym samym zarobię, to będzie to kradzież czy nie? ;-)

Może zwyczajnie tak robi Apple, i pewnie nie tylko Apple.
Bierze się to co najlepsze (albo i nie), robi po swojemu i sprzedaje = zarabia, lub nie zarabia, jeśli nie wie się jak. A końcowego klienta *nie bardzo interesuje* (żeby nie powiedzieć inaczej) kto to wymyślił. Klientowi lepiej nie będzie na sercu jeśli się dowie, że sprzęt wymyślił Samsung (kiedyś główny dostawca Apple, dziś nie wiem), Sony czy Motorola.

dannyUIC   3 #142 16.03.2014 23:51

@mikolaj_s chodziło mi tutaj o coś konkretnie zaawansowanego które nadaje się do pracy. Byłem ostatnio w salonie Hondy oraz Hyundai i jak dotąd posiadali jedynie jeden model samochodu który będzie współpracował z tego typu systemem i wyglądało to bardzo imponująco.

ajp.c0.pl   5 #143 17.03.2014 05:46

Dlaczego większość z was z członkiem redakcji podważa to że ktoś jest kobietą? Oraz jaki to ma związek z faktami (co dla niektórych nie istnieją i gdyby taka osoba - wtf! !??) historycznymi to nie wiem. Każdy może je (fakty) zweryfikować jeśli nie wierzy.

Wracając do tekstu to bardzo duży podziw dla przygotowania a także wiedzy historycznej autorki!

Dobrze że istnieją takie wpisy które mogą uświadomić ludzi jaką firmą jest Aple albo że należy sprawdzać co chce się kupić.

dendrytus   5 #144 17.03.2014 08:34

Pierwowzorem iPoda jest IXI skonstruowany w 1979 przez Kane Kramera. Po wygaśnięciu patentu Kane Kramer zastał zaproszony do apple i dostał od Jobsa jednego iPada. Ciekawostką jest, że samo Apple przyznało się w sądzie, że skopiowało wynalazek Kane Kramera. http://en.wikipedia.org/wiki/Kane_Kramer PS. Kramer w 1979 roku oprócz pierwowzoru iPoda wymyślił też pierwowzór iTunes. http://www.kanekramer.com/downloads/IXI-Report.pdf

  #145 17.03.2014 11:25

Tekst Xanthii najlepiej spuentował Maciej_S. Nie chce mi się zajmować historią Apple i ich produktów. O wiele bliższa jest mi historia moich doświadczeń z ich komputerami. Zaczynałem od Macintosha IIfx, potem były Quadry, Power Macintoshe, wreszcie Maci Pro (te ostatnie głównie służbowe, prywatnie zadowalam się znacznie skromniejszymi modelami). Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że komputery Apple i Mac OS znaczniej bardziej mi odpowiadają niż PC-ty z Windowsem czy Linuxem.
Czy są lepsze, bardziej innowacyjne, oparte na oryginalnych pomysłach? Nie wiem - i nic mnie to nie obchodzi. Obchodzi mnie to, że bez problemu wykonuję moją pracę, a także poruszam się po internecie, słucham muzyki, oglądam filmy. Nie interesuje mnie, czy inny sprzęt ma lepsze parametry i większe osiągi w testach - mój sprzęt całkowicie zaspokaja MOJE potrzeby. Co z tego, że jakieś karty audio i głośniki mają lepsze parametry od moich, skoro MOJE uszy nie potrafią usłyszeć różnic?
Nie eksperymentuję z systemem, bo jest mi do zupełnie niepotrzebne - gdyby było, pewnie bym się tym bawił. Ale nie jest i starcza mi 27 ikon w System Preferences (notabene tych samych i w tym samym miejscu co w Mac OS X z 2001 roku - nie muszę zmieniać przyzwyczajeń, bo programiści Apple mnie do tego nie zmuszają).
Mam w nosie, kto pierwszy zastosował Dock, kto pierwszy wpadł na pomysł myszy, kto i ile od kogo zapożyczył. Nie będę wynosił pod niebiosa Jobsa i Wozniaka, bo moją wdzięczność dla nich wyrażam konkretnymi pieniędzmi, które płacę za produkty Apple. Mam też głęboką pewność, że kiedy przestaną one spełniać moje oczekiwania, bez cienia żalu porzucę je dla tych, które moim wymaganiom będą odpowiadać.
Z drugiej strony - nic mnie nie obchodzą psioczenia na Windows 8 i zachwyty dla Windows 7, bo to po prostu nie moja bajka i ani mnie nie dowartościowują wpadki, ani nie irytują przewagi konkurencji.
ajp.c0.pl pisze: "Dobrze że istnieją takie wpisy które mogą uświadomić ludzi jaką firmą jest Aple (...)" A po co komu taka świadomość, albo świadomość, jakimi firmami są Microsoft, Samsung, Intel czy Hewlett Packard? Może gdyby chodziło o beatyfikację Gatesa czy Jobsa, miałoby to jakieś znaczenie. Mnie interesuje produkt a nie dywagacje Xanthii, bo jeśli mam już być szczery, to na moje decyzje mogą wpłynąć ludzie, którzy pracują w moim zawodzie i mają doświadczenie, któremu wierzę i które szanuję.

Merode   4 #146 17.03.2014 12:42

@Xanthia "Po pierwsze autorka, więcej szacunku dla płci pięknej."

Mamy równouprawnienie, także więcej szacunku za inną zawartość majtek nie dostaniesz. :P

ardgalen   2 #147 17.03.2014 12:45

Nickodem @ święta prawda, w końcu sprzęt i oprogramowanie kupuje się dla siebie i swoich potrzeb zawodowych, lub hobbystycznych, a nie po to by za ich pomocą ewangelizować innych.

kriters64   7 #148 17.03.2014 13:31

@pawcio1212 Z Twojego punku widzenia może i masz rację i zachowujesz się jak każdy kto sobie tu wpadł by przeczytać coś dla rozrywki, ale ja Xanthię nie oceniam na podstawie tego jednego wpisu, żeby poprawnie ocenić po co i w jakim celu ten wpis jest zrobiony to trzeba znać jej całokształt :) jeśli chciałbyś to zrobić, musiał byś przeczytać jej każdy wpis na temat Apple i każdy pod nim komentarz, a być może wtedy zobaczysz setki pojedynczych z pozoru nic nie znaczących szczegółów, ale które złożone w jedną logiczną całość, dają jasny i czytelny obraz Xanthii :)

  #149 17.03.2014 17:41

Witam,więc tak artykuł na blogu oparty jest na dostępnych informacjach,których w sieci jest pełno ale się nie zdadzam że Apple nic nie wymyśliło bo stworzyć desing produktu,który będzie się podobał sporej ilości przyszłych użytkowników nie jest proste do tego dodać lepsze materiały i spójność całego ekosystemu.W twoim wpisie wyczytałem w jednej z odpowiedzi że android się nie wiesza,oj wiesza się jedynie seria Nexus chodzi wspaniale,ubiegłoroczny fladowiec SGS 4 z mocnymi bebechami też się tnie a to dla tego że samsungowa nakładka jest rozpasła,ciężka,nafaszerowana gromadą niepotrzebnych pierdół tegoroczny niedawno zaprezentowany SGS 5 tez się będzie przycinał bo tu liczy się optymalizacja systemu w stosunku do bebechów i to można porównać z produktami Apple gdzie optymalizacja jest dobra.Wysokie ceny tak sporo za wysokie u nas w kraju ale jak piszesz u głupich amerykanów wcale za wysokie nie są.SGS 5 smartfon za prawie 3000 wykonany z dziadowskiego świecącego plastiku.Zawartość bebechów interesuje zapaleńców,majsterkowiczów a nie ludzi,którzy na sprzęcie Apple peacują i nie interesuje ich co w środku siedzi.Fascynujesz się Linuxem mnie też kiedyś fascynował ale dałem sobie spokój i siedze na windows 7 zresztą Linux ma tyle rynku ile wynosi błąd statystyczny w badaniach ale jeśli ktoś to lubi interesuje go to nie widzę sensu w przeciwieństwie do ciebie krytykować userów danej platformy.Tak sobie myślę czy czasami ktoś ci w życiu krzywdy jakiejś nie zrobił i teraz jeździsz nie tylko po jakiejś firmie ale i po ożytkownikach.Chętnie przeczytałbym artykuł o Microsftcie i Google ile to oni nakombinowali.Poprosze o odpowiedź czy będzie jakiś temat o tych firmach bo wielu czytelników chętnie by poczytało no moze jeszcze o azjatyckich firmach od garków i lodówek po tv i smartfony,pozdrawiam

  #150 17.03.2014 19:41

Eeee tam... zwykłe czepianie się. I internetowa zapchajdziura sfrustrowanego komputerowca. Panowie Daimler i Benz takźe nie byli pierwszymi którzy zbudowali pojazd z własnym napędem a to nich mówimy że byli pionierami motoryzacji.... a w garaźu stoi Mercedes mimo źe są inni producenci samochodów. Tak naprawdę czasem nie liczy się kto co wymyślił i kiedy - tylko kto to wprowadził do powszechnego użytku (przykład komputerowej myszy). Tak samo z komputerami co kto lubi - jeden woli Apple inny blaszaki i juź.

  #151 17.03.2014 20:18

Polecam autobiografię Jobsa wydaną niedawno po polsku (napisana naprawdę rewelacyjnie) - oczy się otwierają. Gdyby nie szczęście w życiu ten człowiek skończyłby prawdopodobnie jako hipis-socjopata zapatrzony w zen i chodzący boso w śmierdzących ciuchach. Po prostu jak zawsze trzeba być we właściwym miejscu o właściwej porze. Dla zwolenników Jobsa powiem że firma Microsoft jest również "złodziejem" pierwszej wody nie mniejszym niż Apple. No chyba obaj panowie wzorowali się na jeszcze większym "złodzieju" wynalazków niejakim Edisonie.
Gwoli ścisłości Apple produkowało przez wiele lat bezsensowny chłam pozbawiony wszelkiej logiki a tak naprawdę sukces odniosła ta firma w momencie jak społeczeństwo amerykańskie zaczęło kierować się nie mózgiem a marketingiem - i tak niestety jest do dzisiaj a zaraza ta rozprzestrzenia się na cały świat (mówię o marketingu a nie o Apple).

sr57be45   7 #152 17.03.2014 20:23

"Apple robi ładne laptopy"
To już tylko własna subiektywna i-opinia ;).


Podstawa:
Wymagania użytkownika - konkretne oprogramowanie / Parametry / Możliwości / Solidność - długość gwarancji.

Kształt - żeby krawędzie nie przecinały skóry - wystarczy ;)

  #153 19.03.2014 20:13

Witam,Xanthia prosiłem o odpowiedź na pytanie czy będzie temat o Google i Microsoft i ich kombinacjach

  #154 20.03.2014 20:44

Nie odpowiedziałaś na moje zapytanie o Google i Microsofcie,może temat dla ciebie jest nie wygodny.Przeczytałem wywiad z tobą no i tak domatorka i koty to nasuwa się samo pewne skojarzenie ale niech tam każdy żyje jak chce

  #155 21.03.2014 18:11

Nie ma reakcji na moje pytanie no to nie bo jak to może być że zapatrzona w siebie panienka może odpowiadać na pytania internautów.Dlaczego Mac Os X nie rządzi światem a dlaczego Linux nie rządzi światem,ludziska chcą pracować, mieć rozrywkę i wygodne użytkowanie na co dzień a nie całą masę bajerów do konfiguracji.A tak właściwie osoba,która cały czas siedzi w czterech ścianach sama z kotem i poświęca więkrzość czasu na komputery to musi z nią być coś nie tak jeszcze obraża userów innej platformy bo jej zdanie jest jedyne i najważniejsze.Jest taki jeden Jarosław co chce nam narzucić swój punkt widzenia świata i życia i też jest starym kawalerem,a może porozmawiajmy o sprzęcie audio powiedzmy średniej klasy dostępne dla sporej grupy klientów bez wyszukiwania teoretycznych linków i testów pseudo a z praktycznych doświadczeń , gwarantuje ci że niewiele wiesz na temat sprzętu do codziennego słuchania muzyki i nie z komputera bo to jest tylko jedno ze źródeł dźwięku,dobre Cd lub płyta analogowa bije na głowę standarowy komp.To /https://soundcloud.com/nemcia jest nawet fajne ale przeraźliwie sztuczne i słyszałem lepsze kawałki wprost z gitary i skrzypiec w duecie na żywo i nie lubię takich tworów.Ogólnie powinnaś się skupić na jednej dwóch specjalnościach a nie skakać z kwiatka na kwiatek ale wiadomo ty wiesz swoje i lepiej,jeśli czymśc cię uraziłem to przepraszam bo nie jest moim zamiarem kogokolwiek obrażać co ma inne zdanie na jakiś temat

  #156 24.03.2014 17:37

Taką opinię ma Xanthia o portalu Dobreprogramy http://www.wykop.pl/ramka/1251135/dobreprogramy-pl-schodza-na-psy-wciskaja-crapw.../ .Obłuda goni obłude,jest sporo w sieci jej bzdurnych wpisów między innymi to http://www.wykop.pl/ramka/1312391/sprostowanie-wykopu-uzytkowniczki-xanthia/

Xanthia   11 #157 25.03.2014 19:52

@SPaweł
Po pierwsze - reklama jest crapowata i zupełnie mija się z prawdą. Co udowodniłam.

Po drugie - to nie pierwsza wpadka z asystentem - http://www.wykop.pl/link/1574943/asystent-z-dobreprogramy-pl-instaluje-az-3-prog.../ ;)

Po trzecie - pierwsza ostrzegałam o podróbce dobrych programów.

Po czwarte - zachęcam do czytania moich wpisów o wykopie i obłudzie tam panującej. I fakt, raz się pomyliłam - każdemu się może zdarzyć - tyle, że mnie prawie za to zlinczowali ;)

Po piąte, nie odpisywałam bo nie miałam na to czasu. Zresztą nie ma na co odpisywać. Nie zamierzam pisać o MS ani Google. Każda firma ma coś za kołnierzem, to oczywiste. Ale żadna nie wciska takich ściem jak Apple - nie na taką skale.

Po szóste nie powinnam odpisywać na argumenty ad personam - nie masz naprawdę nic, czego mógłbyś użyć jako kontrargumentów w merytorycznej dyskusji.

Po siódme - Twoje subiektywne doświadczenia z zabawkami Apple zupełnie nie mają nic wspólnego z treścią wpisu, który tak zacięcie komentujesz.

I gdybym wstydziła się mieszkania z kotami to bym się tym nie chwaliła. Jeśli chodzi o brzmienia - w mojej muzie - to takie mają być. Właśnie takie mi się podobają.

Także polecam ten specyfik :) http://www.bikekaefer.de/assos/accessoires/sportmedics/assos-chamois-sitzcreme?c...

  #158 26.03.2014 18:21

Witam Xanthia, napisałem ze twoja muzyka jest fajna tyle ze sztuczna ale tu chodziło o odbiór dźwięków a nie że jest zła, mam na mysli muzykę z rzeczywistych instrumentów (gitara,perkusja,skrzypce,saksofon a nawet akordeon)bywam na bardzo wielu koncertach i tych dużych i tych kameralnych i dla dego napisałem o sztuczności a nie o kiepskości,zresztą o gustach muzycznych nie powinno się dyskutowac tyle tego jest że każdy coś dla siebie znajdzie pomijając remizę i discko polisko.Nie mam zabawek od Aplle i chyba nie będę miał,mój sprzęt bazuje na czymś innym.W domu i pracy mam Windows 7,smartfony oparte są na Androidzie i Blackberry a system audio na HK i Paradigm Monitor 9.Moje komentarze nie mają na celu obrone Apple bo ta firma jest mi właściwie obojentna ale sam styl w jaki to zrobiłaś i krytyka userów tej platformy oraz epitety pod nieżyjącym facetem,tylko tyle a może az tyle.O asystencie pobierania wiedziałem dawno a jak coś chiałem ściągnąć to z bezpośrednich linków natomias mniej doświadczeni mogą wpasc w pułapkę co jednak nie tłumaczy ich przed czytaniem wszystkiego najpierw.Dobra starczy pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam.

  #159 26.03.2014 18:36

Nie jest mi potrzebny jabłkowy specyfik do ciała,nie przesiąkłem Apple

  #160 27.03.2014 18:09

Xanthia witam, chciałbym prosić cię o opinię o nowo zaprezentowanym Htc One 2014 tak bez zawiści jak i miłości do tej firmy ,bo chociaż sam lubię ich produkty to coś mi tu teraz brakuje.Mozliwe że brak pewnej konsekwencji w pójściu na całość i dania kopa swoim smartfonom i zostawienia konkurencji w tyle a najbardziej razi ich logo w miejscu najmniej odpowiednim i zmarnowanie miejsca ale wiadomo firma boryka sięz problemami finansowymi i modele z wyższej półki nic nie poradzą,bo nawet taki Desire 500 średnia niższa klasa jest drogi jak na nasz rynek a niczym szczególnym sięnie wybija a w tej klasie trzeba szukać rynku bo jest najwięcej zainteresowanych.Aha specyfik polecony przez ciebie, (jaki by nie był) dla mnie ukierunkowany jest na wschód,japońce i tajwan i tam są dwie firmy,które lubię i jestem związany z nimi od dawna plus jedna na zachodzie z owocem w herbie ale nie jest to jabłko tylko jerzynka.

dannyUIC   3 #161 27.03.2014 18:24

Xanthia po prostu próbuje pokazać nam jak bardzo Apple jest złe i do niczego. A prawda jest taka że ja również mogę posiedzieć I poszukać wiele informacji na temat jak bardzo zły jest sprzęt którego ty używasz. Skoro nie podoba Ci się to co produkuje firma Apple i jej polityka to nie musisz korzystać z ich sprzętu. Przestań tylko wypisywać bzdury na temat tego jaki ten sprzęt jest niedopracowany i drogi skoro nie masz zielonego pojęcia na to co się dzieje w innych krajach i jak ludzie podchodzą do sprzętu nie tylko w Polsce. Jakoś nie widzę żeby Apple wciskało nam ściemy tak jak ty to piszesz. Każdy może sobie przetestować sprzęt który mu odpowiada. Każda firma również probuje przyciągnąć swoich klientów w różnoraki sposób tak więc nie rozumiem co wogóle wypisujesz. Są naprawdę inne ciekawsze rzeczy dzięki którym możesz się dowartościować a nie tylko takie puste teksty i nic nie znaczące opinie jaka to firma Apple jest zła.

djDziadek   17 #162 27.03.2014 20:17

Apple... Apple... ja już to gdzieś czytałem... zaraz zaraz... nie, jednak nie kojarzę...

Xanthia   11 #163 28.03.2014 13:21

@SPaweł Cieszę się, że moje argumenty to Ciebie trafiły. Przeprosiny przyjmuję. Natomiast jak wcześniej wspomniałam na razie nie ma czasu nawet na dokończenie mojej małej trylogii a co dopiero na zapoznawanie się z nowym sprzętem

@dannyUIC
"(...) nie rozumiem co wogóle wypisujesz".
Skoro nie rozumiesz to nie komentuj :)

  #164 28.03.2014 16:57

Bo wypisujesz jakieś brednie nie z tej ziemi i myślisz ze ludzie ci uwierzą..... Takie bzdury możesz swoim kotkom opowiadać powinnaś wiedzieć ze nie wszyscy ludzie tutaj na tej stronie są tak ciemni i bedą wierzyć w takie farmazony.

Xanthia   11 #165 28.03.2014 17:37

@dannyUIC A możesz sprecyzować, tak bardziej szczegółowo cóż takiego bezmyślnego i wg Ciebie niezgodne z faktami wypisuję? Ale merytorycznie proszę. Przykład - z mojego wpisu - kontr przykład. Potrafisz? Czy tylko kłapać buzią a raczej klawiaturą klepać? :D Bardzo proszę - chętnie odniosę się do merytorycznych argumentów :)

Bo jak na razie to potrafisz mnie tylko obrażać, a to potrafi każdy...

@Anonim (niezalogowany) Ciebie to też dotyczy.

dannyUIC   3 #166 29.03.2014 23:20

Xanthia jeden z przykładów to ta wielka ściema jaką nam Apple niby strasznie wciska..... Kompletna bzdura


Klepać to widzę że ty też potrafisz jakie (jakie to brzydkie, jakie niedopracowane, jakie słabe) ale nie widzę nic co mógłbym uznać za fakt. Historia owszem może i masz rację ale co do jakości oraz spraw technicznych to same brednie. Nie mówiąc już o sprawie polityki biznesowej Apple bo tu jak widze nie masz zielonego pojęcia na temat spraw konsumenckich itd.

dannyUIC   3 #167 29.03.2014 23:25

Xanthia kolejna sprawa. Napisałaś że wydanie tylu pieniędzy na słabego MacBook'a jest bezsensowne. Proszę o jakieś rzetelne testy które to potwierdzają. Jak widzę to udało Ci się znaleźć jakieś amatorskie filmiki na Youtube i trochę zdjęć z Google i to wszystko.

Wytykanie komuś błędów bez jakiegokolwiek zapoznania się wcześniejszego przetestowania jest bardzo proste. Jak widzę jesteś bardzo dobra w wytykaniu błędów i szukaniu obrazków na Google ale twoje artykuły nie zawierają nic co mogłoby być przekonywujące że produkty firmy Apple są aż tak słabe.

dannyUIC   3 #168 29.03.2014 23:33

Xanthia w końcu jeśli prosisz o coś merytorycznego to możę najpierw sama zaczniesz się do tego odnosić? Bo już wiele razy zauważyłem że pytania oraz uwagi użytkowników na które albo nie umiałaś odpowiedzieć albo były dla Ciebie po prostu nie wygodne zwykle unikałaś bez odpowiedzi.

Xanthia   11 #169 30.03.2014 16:42

@dannyUIC
"Xanthia jeden z przykładów to ta wielka ściema jaką nam Apple niby strasznie wciska..."
Sam Jobs mówił, że gdyby nie Apple do dziś używalibyśmy terminali a Microsoft wszystko ukradł. Poczytaj sobie poprzednią część wpisu. Co do podejścia do konsumentów - rok gwarancji jest wystarczającym dowodem na to, że Apple nie ufa swojemu sprzętowi. Owszem mam bardzo dobre pojęcie o sprawach konsumenckich - Apple oferuje płatną gwarancje na 3 lata, ale nie na swoje wspaniałe gadżety typu iPod, iPhone czy iPad. A najlepsze z tego wszystkiego jest to, że pracownicy AppStorów nie mogą używać słowa "niemożliwe".

Kiedyś pewien dyrektor, który odszedł od Apple powiedział, że Jobs od lat doskonale zdawał sobie sprawę z warunków panujących w fabrykach Foxconna - gdzie pracowników się podtruwa, zastrasza i doprowadza do skrajnej rozpaczy kończącej się bardzo dużą liczbą samobójstw - do tego stopnia, że zamontowano tam siatki.

A wszystko po to by sprzedać badziewny telefonik, który jest 2-3 lata za konkurencją z 55% marżą - wystarczy wyprać klientom mózgi i wcisnąć kit, że Apple robi najlepsze telefony i systemy na świecie - co zresztą Apple doskonale wychodzi w pewnych, niezbyt rozgarniętych technicznie grupach społecznych :)

Najbardziej jaskrawym przykładem jest wciskanie fanom sadownictwa, że to Apple coś wymyśliło. A już te wszystkie zachwyty, emezingi, osomy, inkrelebly... Jak się to ogląda mając średnią albo sporą wiedzę o branży to po prostu robi mu się niedobrze. Także nie zarzucaj mi czegoś bezpodstawnie.

Co do MacBooka - najlepszym powodem by go nie kupować jest posiadanie paru szarych komórek i odpowiednie IQ. Jeżeli lepszy sprzęt można kupić za połowę lub nawet 1/3 ceny i to po względem wydajności i szybkości to chyba coś z Makami jest nie tak. Poszukaj sobie testów wydajności OSX vs Ubuntu na ich sprzęcie - jest tego dużo na przykład - http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=osx_109_mavericksgl&n... od lat nic się nie zmienia - system Apple wymięka przy skrzypiącym linuchu :D I to na Makach!

Nie widzę nic merytorycznego, co mógłbyś mi przedstawić do dyskusji. Próbujesz mi coś zarzucić, ale nie masz naprawdę ŻADNYCH argumentów przeciw temu co napisałam. Nie widzę więc sensu dalszego prowadzenia tej nazwijmy to eufemistycznie dyskusji.

Na wszystkie komentarze nie jestem w stanie odpisać, widzisz pewnie, że jest ich mnóstwo...

dannyUIC   3 #170 30.03.2014 17:29

@Xanthia "Apple oferuje płatną gwarancje na 3 lata, ale nie na swoje wspaniałe gadżety typu iPod, iPhone czy iPad. A najlepsze z tego wszystkiego jest to, że pracownicy AppStorów nie mogą używać słowa "niemożliwe"

Takich bredni dawno nie czytałem. To właśnie ukazuje jakie masz pojęcie na temat tego co dzieję się w firmie Apple. Apple oferuje gwarancje na 3 lata na wszystkie swoje urządzenia.

Druga sprawa byłaś kiedykolwiek w sklepie Apple? Widziałaś jak klient jest traktowany? Bo ja byłem i to że za gwarancję trzeba płacić ma swój powód. Jeżeli twój sprzęt jest uszkodzony lub wadliwy to dostajesz od firmy Apple identyczne, nowe urządzenie bez żadnych wad. To jest właśnie to na czym polega płatna gwarancja firmy Apple. Pokaż mi czy Samsung coś takiego prowadzi. Nie mówiąc już o tym że na aktualizację Androida trzeba czekać miesiącami.

dannyUIC   3 #171 30.03.2014 17:32

Jakbyś czytała wiadomości regularnie to wiedziałabyś również co dzieje się w fabrykach firmy Foxconn a nie wciskałabyś mi tu teraz jakieś przestarzałe artykuły które już dawno mijają się z prawdą.

dannyUIC   3 #172 30.03.2014 17:37

Kolejna rzecz pokaż mi ilu jest teraz użytkowników którzy potrafiliby sobie poradzić z obslugą Linuxa. Na kij komuś jakiś komputer którego nie umie nawet obsłużyć więc przestań mi wciskać poraz kolejny brednie i porównania Maków z Linuxem. Ile masz teraz komputerów sprzedawanych w sklepach z zainstalowanym Linuxem a ile z Windowsem i MacOS'em . Co z tego że Linux jest wydajniejszy skoro większa część osób nie potrafiłaby sobie z instalacją tego systemu nie mówiąc już o najprostszych czynnościach.

Albo mówimy o sprawach konsumenckich albo będziemy zagłębiać się w informatykę a skoro masz tyle szarych komórek to powinnaś być świadoma że Apple tworzy produkty dla dużej grupy użytkowników a nie dla informatyków z szeroką wiedzą na ten temat.

dannyUIC   3 #173 30.03.2014 17:42

Ty również nie posiadasz żadnych argumentów które byłyby przekonywujące oprócz kilku śmiesznych artykułów oraz testów które tak na prawdę mają się nijak do tego co obecnie dzieje się na rynku. Nie posiadasz również chociażby podstawowej wiedzy na temat obsługi klienta w sklepie Apple a to jest przecież podstawą aby móc później coś zarzucać tej firmie.

Xanthia   11 #174 30.03.2014 19:26

@dannyUIC
"Takich bredni dawno nie czytałem. To właśnie ukazuje jakie masz pojęcie na temat tego co dzieję się w firmie Apple. Apple oferuje gwarancje na 3 lata na wszystkie swoje urządzenia. "
To mi to pokaż w jakimś sklepie :) Choćby tu - gdzie tu można zakupić AppleCare dla iPada? - http://store.apple.com/pl/buy-ipad/ipad-retina/16gb-czarny-wifi - No pokaż mi opcję zakupu Apple Care dla iGadżetów! :D

"Widziałaś jak klient jest traktowany?"
Tak. I sporo widziałam. Nie można obejrzeć kupowanego sprzętu, czy nie ma wad, wgnieceń itd. Nie jednokrotnie czytałam jak zdesperowani klienci próbowali wymienić iPady 2 z wadą ekranu czy porysowane fabrycznie iPhony ;) - źródło - forum MyApple

Czytam wiadomości - Apple udaje, że coś go obchodzi los nieletnich Chińczyków pracujących tam za miskę ryżu, zgarnianych często ze szkół i uczelni. A wiem to, bo czytam wiadomości.

Apple nie tworzy produktów, ono je składa. Z ogólnie dostępnych podzespołów dostępnych na wolnym rynku. Apple nigdy nic nie stworzyło. Wbij to sobie do głowy raz i na zawsze ;)

Ja dysponuje faktami i dowodami. Również ogólnie dostępnymi - twardymi i niepodważalnymi. A z historią się nie dyskutuje.

Nie masz nic, daruj sobie :) Jesteś jak dziecko zagubione we mgle ;) Chcesz używać śmiesznie wydajnych komputerów i przestarzałego sprzętu, Twoja sprawa, ale nie wciskaj innym kitu, że jest inaczej. Polansuj się trochę w swoim środowisku, na ludzi mojego pokroju bzdury Apple nie działają :)

Xanthia   11 #175 30.03.2014 19:44

@dannyUIC Mały błąd z mojej strony. Wygląda na to, że faktycznie Apple wprowadziło AppleCare dla iGadżetów. Widać niedawno ;)

dannyUIC   3 #176 31.03.2014 03:26

@Xanthia
"Tak. I sporo widziałam. Nie można obejrzeć kupowanego sprzętu, czy nie ma wad, wgnieceń itd. Nie jednokrotnie czytałam jak zdesperowani klienci próbowali wymienić iPady 2 z wadą ekranu czy porysowane fabrycznie iPhony ;) - źródło - forum MyApple"

Właśnie że nic nie widziałaś. To że przeczytałaś coś na forum MyApple nie daje mi żadnych dowodów na to w jaki sposób są klienci traktowani. Jeżeli chcesz ponarzekać na obsługę klientów to najpierw sama musisz się o tym przekonać. Skąd mam pewność że ktoś sobie po prostu nie wymyśla tak jak ty wymyślasz swoje bzdurne teorie?

Sam wybrałem się niejednokrotnie do sklepów Apple i wszystko co chciałem zakupić a było wadliwe mogłem wymienić w dowolnym momencie więc kolejna bzdura.

Kolejna sprawa pokaż mi te aktualne wiadomości jakieś linki z ostatnich tygodni w których firma Apple zaniedbuje pracowników.... Skoro twierdzisz że masz fakty to proszę o jakieś fakty.

To co może Samsung albo Windows coś tworzy w takim razie?

To ty właśnie wciskasz kit jakie to Apple jest złe i niedopracowane ale jak narazie nie masz nic innego prócz pustego wytykania wszystkich wad tej firmy tak jakby konkurencja nie miała żadnych. A może po prostu nie stać Cię na produkty firmy Apple i chcesz w ten sposób się jakoś dowartościować poprzez wypisywanie wszystkich wad tej firmy.Jak widać na 500 milionów osób na całym świecie jednak te bzdury działają. (tak Apple sprzedało już ponad 500 milionów swoich telefonów to jest fakt o który tak marudzisz)


Przestań więc wciskać ludziom brednie że telefony tej firmy są tak słabe i niedopracowane. To co w takim razie według Ciebie ta ogromna liczba osób która zakupiła Iphone'y też nie posiada szarych komórek?

Możesz sobie wytykać że Apple nic nie wymyśliło ale jest za to jedną z niewielu firm którym udało się trafić w gusta tylu osób.

Lepiej zakończyć już tą nic nie znaczącą rozmowę bo i tak nie dojdziemy do żadnego wniosku ja mam swoją opinię a ty swoją.

  #177 31.03.2014 17:51

Xanthia napisałaś że Apple nie tworzy produktów tylko składa tak tylko ze te produkty to Apple zaprojektowało i zleciło ich produkcję inej firmie,wielu producentów tak robi,nawet Samsung,który też ściągał od innych ile się dało.Układy Arm tez nie wynalazł Samsung.ARM Holdings zajmuje się rozwojem projektowaniem i licencjonowaniem tej technologi ale sami ich nie produkują,tak więc procki są zlecane przez Apple Samsungowi i nic wtym złego.IPfone nic nie znaczy a zastanów się co było przed nim i nie klep tu głupot.Owszem były dotykowce tylko co one wnosiły jak wyglądały i jak się je obsługiwało,co z tego że przed sklepem z muzyką Apple były inne jak nie można było kupić jednego kawałka tylko całą płytę,co z tego że Apple nie wymyśliło myszki ale ją rozpowszechniło i unowocześniło i obniżyło cenę (było o tym na Discovery jak Jobs oglądał te myszki u Xeroxa i stwierdził że dobrze by było jak by działała na spodniach).Czy Ford wynalazł samochód czy Boeing wynalazł samolot nie ale Apple ze zwyczajnych niekiedy bardzo kiepskich wynalazków robiło coś co da się używać.Niestety ale coby się nie działo ty zawsze będziesz nastawiona na NIE takie masz podejście do życia i pogódź sięz tym że nie wszyscy muszą się z tobą zgadzać a z tym że nie odpowiadasz na niewygodne ci pytania to u ciebie norma

  #178 31.03.2014 18:09

Gdy pierwszy system androida był prawie gotowy na rynku pojawił się Iphone i włodarze o Google stwierdzili że muszą pisać system od nowa bo z tym co mają nie mogą się pokazać

Xanthia   11 #179 03.04.2014 14:01

@dannyUIC

"Właśnie że nic nie widziałaś. To że przeczytałaś coś na forum MyApple nie daje mi żadnych dowodów na to w jaki sposób są klienci traktowani. Jeżeli chcesz ponarzekać na obsługę klientów to najpierw sama musisz się o tym przekonać. Skąd mam pewność że ktoś sobie po prostu nie wymyśla tak jak ty wymyślasz swoje bzdurne teorie?"

Oczywiście! Najlepszym źródłem informacji o tym jak traktuje się klientów jest dział marketingu i public relations Apple a nie opinie użytkowników :D

"To ty właśnie wciskasz kit jakie to Apple jest złe i niedopracowane ale jak narazie nie masz nic innego prócz pustego wytykania wszystkich wad tej firmy tak jakby konkurencja nie miała żadnych. A może po prostu nie stać Cię na produkty firmy Apple i chcesz w ten sposób się jakoś dowartościować poprzez wypisywanie wszystkich wad tej firmy."
Polecam wpisy o MacBooku Pro i Macu Pro oraz o systemie Apple, a także relację z którychś tam płatnych pokazów ;) Nowości bez liku! Takich znanych od paru lat ;)

"Jak widać na 500 milionów osób na całym świecie jednak te bzdury działają. (tak Apple sprzedało już ponad 500 milionów swoich telefonów to jest fakt o który tak marudzisz)"
Wliczasz w to hurtowych posiadaczy niesprzedanych iPhonów i iPadów na przestrzeni ostatnich 7 lat? Dolicz też muchy, które siadały na tych "cudach" a także każdą osobę, która widziała kiedykolwiek iGadżet na oczy. A co się będziesz ograniczać! Jak wciskać kit to na całego!

"Możesz sobie wytykać że Apple nic nie wymyśliło ale jest za to jedną z niewielu firm którym udało się trafić w gusta tylu osób."
Tu mamy problem. Apple klientów ma niewiele, reszta to wyznawcy ;) Tacy jak ty. Ślepi, głusi na rzetelne argumenty kupią każdą bzdurę wciskaną przez wspaniałe Apple ;)

"Przestań więc wciskać ludziom brednie że telefony tej firmy są tak słabe i niedopracowane. To co w takim razie według Ciebie ta ogromna liczba osób która zakupiła Iphone'y też nie posiada szarych komórek?"
Jak ktoś chce telefon to kupuje telefon. Jak się chcę polansować to kupuje iPhona ;) Zresztą samo Apple uznało, że wyznawcy i kilku klientów są zbyt mało rozgarnięci aby odróżnić Samsuna od iPhona i teraz się sądzą o zaokrąglone rogi ;)

"Lepiej zakończyć już tą nic nie znaczącą rozmowę bo i tak nie dojdziemy do żadnego wniosku ja mam swoją opinię a ty swoją."
Z argumentami, którymi dysponujesz ja bym się bała w ogóle odzywać :)

@Darmin000 Oczywiście. Tyle, że dla odmiany Samsung produkuje też pamięci, procesory i np matryce do wyświetlaczy. Ale nie umieszcza swojego loga na procesorach produkcji Intela tak jak robi to Apple.
Apple nie jest w stanie zaprojektować nawet dobrze działającej anteny, a więc nie może fizycznie projektować procesorów lepszych od największych producentów na rynku jak nVidia, Intel czy Samsung. Oczywiście Apple zakupiło kiedyś producenta procesorów, ale nic z tego nie wyszło. Rozmowy inżynierów Apple muszą wyglądać tak - no i tu macie zrobić, żeby był szybszy. I jakiś ficzer ma być! Samsung dostaje sporo kasy za malowanie znaczka Apple na własnych procesorach i od lat żadna firma na świecie nie może zastąpić Samsunga mimo że się szarpią od lat po sądach na wszystkich kontynentach świata :D

"Gdy pierwszy system androida był prawie gotowy na rynku pojawił się Iphone i włodarze o Google stwierdzili że muszą pisać system od nowa bo z tym co mają nie mogą się pokazać"
Oj mało wiesz o historii ;)
http://www.dobreprogramy.pl/Co-bylo-pierwsze-Android-czy-iOS,News,28728.html

Xanthia   11 #180 03.04.2014 14:16

@Darmin000 Aha, polecam też pierwszy wpis z serii - tam jest o myszkach ;) To co Jobs mówił naprawdę nie ma znaczenia. Był zawodowym łgarzem i kłamcą ;)

dannyUIC   3 #181 03.04.2014 18:12

@Xanthia i wzajemnie. Twoje argumenty są tak bardzo beznadziejne jak twoja nienawiść do firmy Apple....

Ze wszystkich Twoich argumentów żaden nie przekonał mnie to tego że firma Apple jest rzeczywiście taka zła. Oprócz paru informacji znalezionych w Google, nie posiadasz praktycznie nic co mogłabyś użyć w swojej obronie.

W dodatku przejrzałem poprzednie Twoje wpisy i zauważyłem że twoje argumenty są jedynie przepełnione nienawiścią i nic poza tym.

Nie posiadasz żadnej wiedzy na temat giełdy oraz finansów co pokazałaś w swoich wpisach o obrotach firmy.

Twoja wiedza na temat obsługi klienta jak również spraw konsumenckich jest również mierna.

W dodatku wszystkie swoje "fakty" oraz "teorie" uzupełniasz głębokim przekonaniem że nie ma praktycznie żadnej rzeczy za którą Apple można pochwalić.

Na koniec to co rozbawiło mnie najbardziej a mianowicie to w jaki sposób próbujesz uniknąć prawdziwie merytorycznej dyskusji. Na wszystkie wpisy które są dla Ciebie albo za trudne albo po prostu nie możesz pogodzić się z pewnymi faktami odpowiadasz bezmyślnymi pytaniami albo nie odpowiadasz na nie wcale. To świadczy tylko o tym że z Tobą nie można przeprowadzić prawdziwie merytorycznej dyskusji. W dodatku na większość wpisów przez użytkowników którzy chcą po prostu przeprowadzić recenzję danego produktu firmy Apple odpowiadasz jak kilkunastolatek żeby tylko pokazać że to ty wiesz wszystko i że Apple jest beznadziejne.

"Apple klientów ma niewiele, reszta to wyznawcy" a to zdanie jest tylko dopełnieniem kompletnego braku wiedzy na Twój temat.

I to wszystko co mam do napisania.

Vanshei   16 #182 03.04.2014 18:19

dobrze że wasze kontrargumenty są rzeczowe... ech sadownicy :)

dannyUIC   3 #183 03.04.2014 18:23

@Xanthia "Jak ktoś chce telefon to kupuje telefon. Jak się chcę polansować to kupuje iPhona ;)" jakbys rzeczywiście miała pojęcie na ten temat to wiedziałabyś że to właśnie lans i moda wyznaczają kierunki również te w informatyce. Jak narazie jedna z firm która to dostrzegła jest Apple która produkuje rzeczy z innej jakości materiałów a nie taniego plastiku jak robi to Samsung.

dannyUIC   3 #184 03.04.2014 18:25

@Vanshei wcale nie mowie ze ja mam racje można coś zarzucić firmie Apple ale Xanthia jest typowym świadectwem braku wiedzy na ten temat. Próbuje każdemu narzucić swoje zdanie a co do niektórych aspektów to nie ma zielonego pojęcia na ten temat.

dannyUIC   3 #185 03.04.2014 18:28

@Xanthia "Oczywiście! Najlepszym źródłem informacji o tym jak traktuje się klientów jest dział marketingu i public relations Apple a nie opinie użytkowników :D" najlepszym źródłem informacji na temat jak traktuje się klientów jest przetestowanie to na własnej skórze.....

  #186 03.04.2014 18:52

Xanthia ty dalej nic nie rozumiesz,w dokumencie,który był przedstawiony na Discavery to rozmówca Jobsa opowiadał o tym spotkaniu nie Jobs i o reakcji Jobsa na myszkę (Jobs już nie żył) i o tym co Jobs zaproponował aby tak proste urządzenie mogło pracować na różnych powieżchniach i zbić cenę ile się tylko da.Oczywiście Samsung produkuje wszelkiej maści wyświetlacze, pamięci i tak dalej lecz nie produkuje nic co jest z wyższej półki i jest solidne (Matryce Pen Tile),mój kilku letni Kuro bije pod każdym względem wszystkie matryce tv Samsunga pod względem jakości obrazu(szkoda że zaprzestali produkcji).Tobie to podstawiłby pod nos czarne to stwierdziła byś że to białe nic się nie liczy tylko twoje zdanie,tak to jest jak ludzka nienawiść przejmuje kontrole nad samozachwaniem i samouwielbieniem.Wskaż mi smartfona przed pierwszym Iphonem,który normalnie pracował,(dotyk,system,i prostota szczególnie i tak dalej) pokaż proszę odtwarzacz mp3 przed pierwszym Ipodem,który umożliwiał bezproblemowe przewijanie ,wyszukiwanie utworów.Zawiodę cię, nie mam nic od Apple ale pisze to bo twój blog to jakaś wyprawa krzyżowa .Sama nie posiadasz żadnej wiedzy opierasz się na internetowych treściach i bzdurnych filmikach you tube dla gimbazy.Dalej obrażasz nieżyjącego człowieka,za kogo ty się uważasz,jego będą pamiętać a ciebie jako nawiedzoną złośnicę.na kolejnym portalu gdzie starasz się zaistnieć, nie podawaj mi proszę różnych linków bo nie robi to na mnie wrażenia.Zbyt wiele mam w domu elektronki wyższej klasy aby twoje bzdety brać do siebie.A jeszcze jedno twierdzisz, co Jobs mówi nie ma znaczenia, był łgarzem, dokładnie uświadomiłaś mi kim jesteś,fałszywa pseudoznawca,zazdrośnica. Bo jeśli by Jobs powiedział prawdę to ty i tak nazwiesz go kłamcą.Pisz dalej mam darmową dobrą komedię z życia wziętą w wydaniu niomylnej laluni.Twierdze że posiadam znacznie większą więdze o elektronice od ciebie i to w praktyce i twoje bujanie w obłokach mam gdzieś,nie jesteś pierwsza bzdurna blogerka i nie ostatnia.Boli cięto że ktoś wybiera to co chce, na co go stać, co się komu podoba,życie jest różnorodne i nie twój interes co kto robi.Zabolało,taki był zamiar mojej odpowiedzi na twoje głupie pisanie, pisz dalej będzie się czego śmiać jak to jedna lalka tworzy front bojowy przeciwko Apple

Vanshei   16 #187 03.04.2014 19:27

Nigdzie nie widzę żeby mi coś narzucała. Widzę tylko że podała konkretne przykłady tego czego Apple nie wymyśliło tylko podkradło komuś innemu :)

  #188 03.04.2014 19:40

Na procesorach produkowanych dla Apple przez Samsunga jest logo Apple i jak myślisz Apple po kryjomu je tam umieścił, taka jest umowa między dwoma firmami(jedna na drugą zarabia).Matryce do tv ,Samsung ma swoje jak i pakuje od Auo, nawet w tych samych modelach są różne dając własne logo.Fabryka paneli Samsunga gdzie główną produkcją jest S Pva, to częściowo technologia, część projektów jak i kasa pochodzi od Sony.Dziś wyświetlacze czy to do tv,monitor do kompa,tablet czy smartfon są bardzo zbliżone i różnicę robi zawarta elektronika a ta tania Samsungowa czy od LG jest kiepska.Dlaczego nie napiszesz że w smartfonach Samsunga wybuchały baterie, nie z winy bateri tylko kiepskiej elektroniki,ale jak jakiś Iphone się zapali coś wybuchnie to pierwsza o tym napiszesz.Sharp kiedyś miał bardzo dobre matryce dzis to już przeszłość ale nawet Samsung nie jest w stanie pokonać starych matryc Sharpa,o audio szkoda pisać bo Samsung i audio to dwie sprzeczności.Widzisz jak się zechce to na każdą firmę można najechać i powyciągać różne bzdety z internetowych wpisów, oprawić we własną nie zawsze miłą opinie i tyle dzisiejszego serialu pod tytułem Xanthia kontra reszta świata.

Xanthia   11 #189 03.04.2014 19:59

@dannyUIC

"Ze wszystkich Twoich argumentów żaden nie przekonał mnie to tego że firma Apple jest rzeczywiście taka zła. Oprócz paru informacji znalezionych w Google, nie posiadasz praktycznie nic co mogłabyś użyć w swojej obronie."
No trudno, jeśli białe jest dla Ciebie czarne to trudno. A dowody masz w wielu moich wpisach ;) Tylko trzeba umieć je nie tylko przeczytać, ale - tu niespodzianka - zinterpretować - bo nie wszystko napisałam wprost.

"W dodatku przejrzałem poprzednie Twoje wpisy i zauważyłem że twoje argumenty są jedynie przepełnione nienawiścią i nic poza tym."
Jasne, te dziesiątki linków i faktów są po prostu dla Ciebie niewidziane. Tak to jest jak jest się "ślepym" na argumenty ;)

"Nie posiadasz żadnej wiedzy na temat giełdy oraz finansów co pokazałaś w swoich wpisach o obrotach firmy."
Nie posiadam też wiedzy o sposobie połowu śledzia bałtyckiego, co jednak zupełnie nie przeszkadza pisać mi o produktach firmy ze znakiem ogryzka :) Rozumiem, że to żart bo to po prostu nie mógł być "argument" :D No chyba, że Cię przeceniłam.

"Twoja wiedza na temat obsługi klienta jak również spraw konsumenckich jest również mierna."
Polecam ten tekst - http://myapple.pl/content/1137-wyznania-pracownika-apple-store.html i książkę Sekrety Apple ;)
Jak mówi pracownik Apple Store wg innego źródła - http://www.chip.pl/news/wydarzenia/trendy/2011/02/spowiedz-bylego-pracownika-apple

"- Możesz wpaść w niezłe tarapaty, jeśli spekulujesz, zwłaszcza z klientem. Pytany jestem pięć razy dziennie o następną wersję iPada lub iPhone’a, a ja o nich nie mam pojęcia. Ale wpadłbym w kłopoty, gdybym powiedział, że „następny iPad będzie miał aparat”. Ja omijam nawet działy z techniką w gazetach, by nie wyrobić sobie jakiejkolwiek opinii, którą niechcący mógłbym okazać w rozmowie. Lepiej pozostać głupim­ wyznaje."

I tacy właśnie ludzie pracują w sklepach Apple - jakie profesjonalne podejście do klienta, nieprawdaż? :D

Albo - "To niesamowite jak źle można zachowywać się w sklepie. Czasami zdarzy się klient z dwuletnim iPhone'em, którego chce wymienić. Płacze, krzyczy, przeklina, zawodzi. To działa. Czasem myślę, że to praca jak w McDonald's tylko z nieco lepszą pensją. Nigdy nie byłem traktowany tak źle."

Co wiele mówi o samych klientach ;)

"Na koniec to co rozbawiło mnie najbardziej a mianowicie to w jaki sposób próbujesz uniknąć prawdziwie merytorycznej dyskusji. Na wszystkie wpisy które są dla Ciebie albo za trudne albo po prostu nie możesz pogodzić się z pewnymi faktami odpowiadasz bezmyślnymi pytaniami albo nie odpowiadasz na nie wcale."
Tu drogi przyjacielu nie ma 20 komentarzy, 40, ani nawet 100, jest prawie dwa razy więcej. Nie jestem w stanie odpisać na każdy, nie mam tyle czasu... Znajdź mi choć 10 bezmyślnych pytań w moich komentarzach, dasz radę? ;)

"Apple klientów ma niewiele, reszta to wyznawcy" a to zdanie jest tylko dopełnieniem kompletnego braku wiedzy na Twój temat." Jasne - ja nic nie wiem ;)
http://webhosting.pl/A.jednak.religia.wizerunki.Apple.dzialaja.na.fanow.podobnie...

"W dodatku wszystkie swoje "fakty" oraz "teorie" uzupełniasz głębokim przekonaniem że nie ma praktycznie żadnej rzeczy za którą Apple można pochwalić."
A wymienisz choć 10 takich rzeczy? Lepiej nie, wymień tylko 5! Głupie 5 rzeczy które wymyśliło Apple. Chętnie Ci udowodnię, że jesteś w błędzie :)


"jakbys rzeczywiście miała pojęcie na ten temat to wiedziałabyś że to właśnie lans i moda wyznaczają kierunki również te w informatyce. Jak narazie jedna z firm która to dostrzegła jest Apple która produkuje rzeczy z innej jakości materiałów a nie taniego plastiku jak robi to Samsung."
Pewnie dlatego młodzi ludzie coraz częściej odwracają się od Apple i dlatego Samsung błyskawicznie wyprzedził Apple, a Android rządzi ;) Apple zostaje podawanie statystyk z kosmosu oderwanych od rzeczywistości. Bo wg Apple iOS ma 80% rynku co jest oczywistą bzdurą ;)
Apple jest parę lat za konkurencją w dowolnej dziedzinie. Można wciskać kit starszym, młodzi wybrali ;) Co z tego, że plastik? Telefon nie jest na 10 lat ;)

"najlepszym źródłem informacji na temat jak traktuje się klientów jest przetestowanie to na własnej skórze....."
Oczywiście można wierzyć słowa tego, który twierdzi, że ogień parzy. Ale są tacy co sami sprawdzą ;)

Merytoryczna dyskusja z Tobą wygląda jak dyskusja o mechanice kwantowej z pierwszym z brzegu napotkanym żółwiem lądowym ;) Wszędzie piszesz, że się nie znam, a jak na razie to ja używam przykładów na to, że wiem o Apple dużo więcej niż Ty - fan marki ;)

Bo - Twój najmocniejszy argument jak na razie to oczywiście - najlepszy, uniwersalny i niepodważalny argument każdego - nie bójmy się tu użyć właściwego słowa - prawdziwego fanboya Apple: " A może po prostu nie stać Cię na produkty firmy Apple (...)" :D Ja się nie potrzebuje dowartościowywać zabawkami z logo ogryzka ;) Wole realne rozwiązania nie wymagające plecaka pełnego przelotek i rozszerzeń aby w ogóle działać na jakim takim poziomie ;)

Bardzo fajnie było obserwować, jak ze zwykłego fana marki w paru komentarzach przeistoczyłeś się w ignoranta, hipokrytę i zwykłego pozera ;)

  #190 03.04.2014 20:32

Widzisz Xanthia w firmie ,której pracuje wymaga się aby do pracy przyjść przynajmniej w marynarce i do tego pasuje jakiś fajny fon,na kilkadziesiąt osób kilka ma Iphona porównywalnie kilka osób ma świecącego jak psu jajca plastikowego Samsunga a reszta używa firmowych BB, Noki i Sony ale ci z mocnymi bebechami w swoich Samsungach jak by się ich wstydzili i co raz więcej zmieniają je na Sony bo wiadomo że Samsung i prestiż nie idą w parze i nic na to nie poradzisz a twoja odpowiedź, jeśli będzie to będzie taka jak zwykle że to ty masz rację i nie nazywaj mnie fanem Apple bo nic od nich nie mam albo na złość tobie kupię coś od nich i wtedy będę czarował.Zmień swój styl pisania,opinie o zwykłych ludziach a będzie ok chyba że twoim celem jest poniżanie innych.Czekamy na dalszą szęćś serialu

Xanthia   11 #191 03.04.2014 20:47

@Darmin000
"na kilkadziesiąt osób kilka ma Iphona porównywalnie kilka osób ma świecącego jak psu jajca plastikowego Samsunga a reszta używa firmowych BB, Noki i Sony ale ci z mocnymi bebechami w swoich Samsungach jak by się ich wstydzili i co raz więcej zmieniają je na Sony bo wiadomo że Samsung i prestiż nie idą w parze i nic na to nie poradzisz"
Czyli potwierdzasz, że najważniejszy jest lans ogryzkiem? ;)

"Jeśli będzie to będzie taka jak zwykle że to ty masz rację i nie nazywaj mnie fanem Apple bo nic od nich nie mam albo na złość tobie kupię coś od nich i wtedy będę czarował.Zmień swój styl pisania,opinie o zwykłych ludziach a będzie ok chyba że twoim celem jest poniżanie innych.Czekamy na dalszą szęćś serialu"
Ja nikogo nie poniżam. Nazwałam kolegę @dannyUIC dokładnie tak jak na to zasługuje. To mnie napisano, że się nie znam, nic nie wiem albo moja wiedza jest mierna i jeszcze, że mnie nie stać :D A argumentów merytorycznych przeciw moim - zero.
Dzięki, ostatnia na razie część będzie z poślizgiem, ale już raczej nie w tym tygodniu.

  #192 04.04.2014 17:08

Czy ty w ogóle zrozumiałaś co ja napisalem,czy pisałem coś o lansie,wymieniłem z grubsza kto jakich smartfonów mniej więcej używa i tyle a Iphona używają zarówno kobiety jak i faceci w dodatku dobrzy fachowcy we własnym fachu a nie ładne lalki.Jeśli mowa o lansie to co powiesz na takie Vertu,mało praktyczne w użytkowaniu ,brzydkie i drogie jak cholera(wiem,wiem,nie ta kategoria) to dopiero lans a nie jakiś tam Iphone.Chciałem abyś podała mi jeden tylko model odtwarzacza mp3,który przed Ipodem miał tak wygodną obsługę i wykonanie,były owszem brzydkie z problematycznym wyszukiwaniem i tyle, ale nie podasz mi żadnego modelu bo taki nie istnieje to samo dotyczy się Ipada w tych samych kategoriach.Jeśli chodzi o poniżanie obrażanie to nie miałem na myśli dannyUIC tylko nieżyjącego Jobsa i ne ze względu na sympatię do niego tylko to że facet nie żyje a ty jeździsz po nim.Poużywaj sobie na T.Cooku może ci odpowie kto wie.

  #193 05.04.2014 15:01

Czekam na model i firmę odtwarzacza mp3 jak i tabletu,który w tamtym czasie był lepszy od produktów Apple.Chyba jest to niewygodne dla ciebie, bo coś się znalazło co przeskoczyło konkurencje i otworzyło rynek dla tego rodzaju produktów.Microsoft Zune miał być konkurencją dla Ipoda a okazał się rynkową klapą i stratą wielkiej kasy.Telefonik o Microsoftu Kin jeszcze większa wtopa i jeszcze większa strata kasy niż w przypadku Zune i tak można wymieniać wiele produktów różnych firm ale to dopiero Apple pokazało jak zrobić coś z brzydkiego i przeciętnego urządenia coś fajniejszego.Oczywiście Apple nie jest lekiem na różne bolączki i nigdy nie będzie ale zejdźmy na ziemię i wybierajmy to co chcemy co nam sie podoba i na co nas stać a to że ty jesteś uprzedzona do Apple nic nie zmieni.Polska jest bardzo małym rynkem mieszczącym się w błędach statystycznych i nie odzwierciedla rzeczywistośći.W tej głupiej ameryce ludzie mają własne zdanie i żyją tak jak chcą,nie chą czegoś to nie kupują i twoje zdanie dla nich nie ma znaczenia a właściwie to istnienia.Pozdrawiam i życzę miłego weekendu.

  #194 05.04.2014 19:27

Zapomniałem odnieść się do linku,który podałaś http://www.dobreprogramy.pl/Co-bylo-pierwsze-Android-czy-iOS,News,28728.html .Ty rzeczywiście nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.Gdzie ja napisałem ze Iphone i jego system był pierwszy,wyraźnie podałem że Android był prawie gotowy gdy Iphon wszedł na rynek a zresztą android to nie było dzieło Google od podstaw tak samo jak i you tube nie stworzył Google.Pierwszy Iphone zaprezentowano 9 stycznia 2007,5 listopada 2007 roku Google oficjalnie ogłosiło Androida a pierwszym fonem,który trafił na rynek był Htc Dream.Przed nim były prototypy Gphone (2006 i HTC EXCA 2007),i to nie jest krytyka andka bo sam go między innymi smartami używam i lubie chodź bywa irytujący.A kto zapoczontkował prace nad andkiem jest mało istotne i nie był to google tylko Android Inc.Tak więc jak widzisz o historii wiem całkiem sporo bo to jest moja pasja, oprócz histori elektroniki interesuje mnie historia uzbrojenia i militarystyka.Musisz się jeszcze wiele w życiu nauczyć a jak dojdziesz do mojego wieku to pewnie nabierzesz pokory i dystansu do świata.

Dimatheus   23 #195 09.04.2014 08:51

Hej,

No nieźle - a faktycznie niektóre rzeczy są od razu kojarzone z jabłuszkiem. A tutaj taka niespodzianka. ;)

Pozdrawiam,
Dimatheus

  #196 12.04.2014 20:32

To naprawdę przykre widzieć tak maniacką niechęć wyrażaną wszelkimi możliwymi sposobami w stronę Apple.
Nie mam pojęcia, czy autorka miała możliwość pracować dłuższy czas na urządzeniach tej firmy. Nie mówię tu o paru minutach/godzinach użytkowania "domowego", ani zastosowaniach, do których normalnie składa się potężne PCty z jednym najczęściej zastosowaniem.
Zarówno sprzęt jak i system powinien być dostosowany do celu użytkownika: nie jest tu wówczas ważne, czy on ma nazwę taką, czy inną, czy jest najlepszy ze wszystkich, czy nie, jeśli spełnia nasze potrzeby. Jeśli chcesz grać w dobre gry i tworzyć zaawansowaną grafikę/filmy - weź zwykłego windowsa, jeśli cenisz bezawaryjność i prostotę, gdy dostajesz wszystko na talerzu - OSX, jeśli programujesz lub chcesz tylko coś obejrzeć, przejrzeć Internet czy napisać podanie w edytorze tekstu - linux będzie dobry.
Większość sprzętu jest dobra, ale zależy do czego!
Jestem informatykiem i w toku swojej nauki miałam możliwość pracy na wielu platformach - każda z nich spisywała się rewelacyjnie w swoim własnym zastosowaniu. Nie widzę absolutnie żadnego powodu odrzucania którejkolwiek.
To tak ogólnie, w związku z innymi postami na blogu.
Do tego konkretnego tematu natomiast, co z tego, że Apple nie było prekursorem swoich technologii. To nadal nie jest powodem do wyśmiewania ich i mieszania z błotem. Tak jak było powiedziane wcześniej, oni po prostu wzięli coś, co było fajne i udoskonalili. Pierwsze telefony komórkowe, które były w miarę poręczne, to były "cegły" z antenkami. Co by było, gdyby firmy tego nie udoskonalały? A jeśli już ktoś udoskonali, czemu inni nie mogą korzystać z tego rozwiązania, skoro jest dobre? Fakt, przywłaszczanie sobie pomysłów przez Apple nie jest w porządku, ale samo używanie ich, już jest przecież OK.
Nie mogę też się powstrzymać.. Gdzieś w komentarzach Xanthia napisała, że Androidy się już nie wieszają (nie dosłownie, ale z tym przesłaniem). Bzdura! Androidy od 4.0 w górę ma beznadziejne wręcz zarządzanie RAMem, testowałam to na wielu modelach, po włączeniu nieco bardziej wymagającej gry, na maszynie z 1GB RAM, 1GHz procesora dwurdzeniowego, a następnie wyłączeniu jej, telefon długo nie może się "pozbierać" i nie dopuszcza do uruchomienia innych wymagających aplikacji. Nie mówiąc że też zacina się i wiesza.
I co do komputerów od Apple jeszcze... Jakiś czas temu w mojej starej szkole (ah ten schowek ze wszystkim na strychu ;] ) znaleziono eMaci z przed 12 lat. Zainstalowano na nich Tigera (512MB RAM, 700MHz), działa płynnie, komputery są sprawne, działają zdumiewająco szybko - a na pewno powalająco szybciej niż porównywalny desktop z windowsem xp.

  #197 05.05.2014 19:32

Jak czytam te komentarze, zwłaszcza pod koniec to nabieram przekonania, że większość jabcofilów to debile. Artykuł to czyste fakty z którymi nie da się polemizować. Tak było i już. Ale zgraja "I"diotów swoje.
Xanthia świetny artykuł pokazujący prawdę o trollu patentowym i komentarze pokazujące jakimi debilami są użytkownicy jabcoka.

Xanthia   11 #198 05.05.2014 23:04

@zenu8 Dziękuję :)

  #199 03.11.2014 14:25

Dla mnie te inspiracje są na duży plus. Ważne jest to że dzięki temu mam dostęp do produktu, któremu od strony wizualnej nie można zarzucić że jest niedopracowany, jakieś elementy są zbędne, lub też że nie jest ze sobą spójny. I nie chodzi tu o świecidełka, windows też jest kolorowy. Codziennie spędzam wiele godzin przy komputerze, dlatego istotne jest dla mnie także między innymi jak wygląda to moje miejsce pracy. Do tego dochodzi logika i konsekwencja pewnych rozwiązań. To elementy, których do tej pory osobiście mi brakuje w windows. Plus możliwość przeglądania na macu miniaturek plików adobego z poziomu przeglądarki systemowej. Jeśli codziennie się pracuje z tymi plikami, to robi różnice. Jedni potrzebują karmić swoje zmysły estetycznymi doznaniami, inni nie zwrócą na to uwagi. Ktoś woli pójść na mecz, ktoś inny popatrzeć na obraz w muzeum a jeszcze ktoś inny odwiedzi oba miejsca. Każdy ma trochę inne potrzeby i to od nich przede wszystkim zależy jaki wybieramy produkt. Oczywiście są osoby, które nie bardzo mają świadomość za co płacą, ale te się znajdą po obu stronach.

  #200 22.08.2016 20:48

"A wręcz odwrotnie. Apple umiało się sprzedać, głównie w Ameryce. W kraju gdzie w TV najpopularniejsze są kryminały w których treść odcinka wyjaśnia się na sam koniec dokładnie opisując fabułę, oraz sitcomy - z wmontowanym śmiechem, by widzowie wiedzieli kiedy się śmiać. "

Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że produkty/usługi Google i microsoftu także są bardzo popularne w USA?

  #201 26.08.2017 21:12

@Xanthia

"oraz sitcomy - z wmontowanym śmiechem, by widzowie wiedzieli kiedy się śmiać. "

Błąd!
Śmiech w sitcomach nie jest wmontowany po to, żeby widownia wiedziała kiedy ma się śmiać, tylko po to, żeby serial wydawał się tejże widowni bardziej śmieszny, bo jak wynika z praw psychologii (oraz badań), kiedy inni się śmieją, także nam chce się śmiać, po prostu śmiech, tak jaki np. ziewanie jest bardzo zaraźliwy. :)