XenServer za darmo?

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak donosi serwis virtualization.info, w przyszłym tygodniu wydana pod koniec września ubiegłego roku piąta wersja hypervisiora XenServer stanie się zupełnie darmowa. Oznacza to, że Citrix umożliwi bezpłatne wykorzystanie swojej platformy wirtualizacyjnej, co nie pozostaje bez znaczenia w kontekście niedawnej premiery Hyper-V Server 2008 - specjalnej, niewymagającej Windows Server 2008, bezpłatnej edycji swojej platformy do wirtualizacji mającej konkurować z VMware ESXi. Wcześniej ceny XenServer rozpoczynały się w granicach tysiąca dolarów dla jednego serwera.

Mimo sporej redukcji kosztów, nowy XenServer nie zostanie udostępniony na licencji Open Source. Aby zrekompensować straty, Citrix wyda narzędzie Citrix Essentials, o którym kilkukrotnie wspominaliśmy w kontekście konkurencyjnego Hyper-V. Ma ono uprościć administrację maszynami wirtualnymi, w tym przygotowywanie i wdrażanie nowych. Umożliwi instalację wirtualnych i fizycznych serwerów z pojedynczego obrazu, ułatwi także konfigurowanie i wykonywanie innych operacji oraz będzie się nadawać do pracy w centrach danych. Aplikacja ma być oferowana w dwóch wariantach cenowych zaczynając od 1500 dolarów dla serwera.

Pakiet dostępny będzie zarówno dla XenServera, jak i Hyper-V Microsoftu w ramach projektu Encore. Dzięki niemu, narzędzia do scentralizowanego zarządzania Microsoft z rodziny System Center pozwolą na administrację również pierwszym z nich. Być może też w produktach Novella i Red Hata pojawi się wsparcie dla nowego XenServera Citrix Essentials for XenServer. Co prawda oboje współpracują z Microsoft w zakresie wirtualizacji, ale nie jest pewne czy tak się stanie.

© dobreprogramy

Komentarze