[ubuntu] Ubuntu 11.04 Alpha 2

Ubuntu 11.04 Alpha 2
Czyli krótka recenzja co nowego w tym wydaniu.

Z powodu ostatniego ruchu przy wiadomości Ulepszone Unity w drugiej alfie Ubuntu 11.04 autorstwa Tomasza Janusza (tomick) postanowiłem opisać krótką przygodę z nowym wydaniem testowym nadchodzącego Ubuntu 11.04.

Instalacja nowego wydania testowego

Postanowiłem zainstalować 64-bitową edycje nowego Ubuntu, więc musiałem zastosować się do porady z wiadomości, czyli usunięciu pakietu "ubiquity-slideshow-ubuntu" poprzez uruchomienie systemu LiveCD i wpisanie "sudo apt-get remove ubiquity-slideshow-ubuntu" w Terminalu.

Bez tego instalator 64-bitowego Ubuntu 11.04 Alpha 2 się "crash'uje" (zawiesza) po zakończeniu wprowadzania danych maszyny/użytkownika.

Instalacja systemu na wirtualnej maszynie programu VirtualBox odbyła się bardzo szybko i bezproblemowo. Uruchomiłem instalator o godzinie 22:45, a o 22:53, czyli po 8 minutach system był już gotowy do pracy.

W tej wersji instalatora uwzględniono (nareszcie) wielowątkowość i podczas instalacji systemu uzupełniamy dane maszyny i użytkownika, co wcześniej robiło się przed przejściem do "właściwej" instalacji.

Przykuć uwagę może fakt obecności opcji "Encrypt my home folder" (Szyfruj mój folder domowy) w karcie "Who are you?" (Kim jesteś?) dająca możliwość właśnie szyfrowania swojego folderu domowego.

Zmiany estetyczne, czyli co nowego w interfejsie

Interfejs graficzny Unity, którym zastąpiono znane z poprzednich wydań "Gnome" wydawał się czymś nowym i złym, lecz jak się okazało już po chwili użytkowania zmieniłem tą opinię.

Interesujący jest sposób w jaki interfejs Unity "traktuje" menu narzędziowe aplikacji, które jest w górnej "belce systemowej".

Zmiany widać również w podstawowych programach, takich jak "Nautilus" oraz "Ubuntu Software Center" (Centrum Oprogramowania Ubuntu). To ostatnie dokładnie pokazałem na zrzutach ekranu. Zmieniono odrobinę szatę graficzną, dodano system ocen i komentarzy.

Nowe oprogramowanie

W Ubuntu 11.04 Alpha 2 możemy między innymi zobaczyć przeglądarkę Mozilla Firefox w wersji 4 Beta 10.

Odtwarzacz muzyczny "Rhythmbox" został zastąpiony przez odtwarzacz "Banshee".

Jedna z kluczowych zmian w asortymencie domyślnych aplikacji to zastąpienie pakietu "OpenOffice" firmy Oracle na otwarty "LibreOffice".

Z niecierpliwością oczekuje wersji stabilnej Ubuntu 11.04

Premiera finalnego wydania Ubuntu 11.04 będzie miała miejsce 28.04.2011 roku.