r   e   k   l   a   m   a
reklama

Xfce 4.8 — nowe wcielenie środowiska graficznego

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Po prawie dwóch latach wytężonej pracy wydana została długo oczekiwana stabilna wersja Xfce 4.8, która zastąpi wersję 4.6.

Celem prac nad Xfce 4.8 było wprowadzenie do tej wersji środowiska funkcji znanych z innych środowisk graficznych, które pojawiały się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Ponadto Xfce 4.8 nie jest już zależny od Thunar VFS i HAL z GIO, udev, ConsoleKit i PolicyKit, dzięki czemu ta wersja środowiska ma szanse pojawić się we współczesnych dystrybucjach systemów operacyjnych.

Użytkownicy Xfce 4.8 będą mieli możliwość wygodnego korzystania z zasobów sieciowych (SFTP, SMB, FTP i wiele innych) paski postępu zostały zgromadzone w jednym oknie aby uniknąć nieładu na pulpicie. Panel środowiska został napisany od podstaw i charakteryzuje się dużo lepszą obsługą przezroczystości, uruchamiania programów i zarządzania obiektami umieszczonymi na nim, niż miało to miejsce w Xfce 4.6. Jednocześnie mechanizm wtyczek pozostał kompatybilny z poprzednią wersją środowiska. Ustawienia środowiska również zostały przebudowane a okna dialogowe są bardziej przyjazne użytkownikowi. Najwięcej nowości znalazło się w module odpowiedzialnym za konfigurację monitorów. Wsparcie dla RandR 1.2 zapewnia automatyczne wykrywanie wielu ekranów, wybieranie najlepszych ustawień dla nich (odświeżanie, rozdzielczość, obrót) oraz ich wzajemne położenie. Pełną listę zmian w tej wersji środowiska znaleźć można na stronie projektu. Stamtąd można również pobrać kod źródłowy nowego wydania Xfce, pakiety instalacyjne niebawem trafią do wybranych dystrybucji.

Zmiany nie ominęły infrastruktury związanej z projektem. Twórcy środowiska mają o dyspozycji nowy, webowy system zarządzania projektem, a w celu poprawienia jakości tłumaczeń Xfce, do projektu dołączony został serwer Transifex. Xfce będzie się dalej rozwijać zgodnie z przyjętym harmonogramem a twórcy mają nadzieję przekształcić projekt w organizację non-profit.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieW tym kraju nie ma prądu, ale mają za to najgroźniejszych hakerów