Xfce 4.4 wydane

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano kolejną stabilną wersję lekkiego środowiska graficznego Xfce. Wydanie 4.4 wnosi bardzo dużo nowości w stosunku do poprzednich stabilnych wersji.

Jedną z najczęściej zgłaszanych przez użytkowników Xfce uwag był dotychczas brak możliwości umieszczania ikon na pulpicie. Na początku tworzenia środowiska twórcy uznali, że ikony na pulpicie można z powodzeniem zastąpić konfigurowalnymi panelami, ale teraz postanowili spełnić prośby użytkowników w tej kwestii. Nowe Xfce to także nowy menedżer plików Thunar, który zastąpił oferowany wcześniej niezbyt wygodny Xffm. Thunar posiada kilka ciekawych funkcji, między innymi narzędzie do masowej zmiany nazw plików, podgląd miniaturek plików i pełną obsługę odłączanych nośników.

Xfce 4.4 to także prosty edytor tekstu, narzędzie do precyzyjnego dostrajania wyglądu środowiska, nowe możliwości paneli i wtyczek, nowy emulator terminala systemowego, lepsza obsługa systemu drukowania CUPS i wiele innych drobniejszych zmian. Nowe Xfce można uznać za całkiem dobrą alternatywę dla bardziej popularnych GNOME i KDE, zwłaszcza na słabsze maszyny.

Pakiety instalacyjne nowego Xfce powinny wkrótce być dostępne w repozytoriach dystrybucji. Jednym z systemów, który pozwala zapoznać się z Xfce to Xubuntu, jego najnowsza wersja zawiera pierwszą betę Xfce 4.4.

© dobreprogramy
s