Xfire - komunikator dla prawdziwego gracza.


Dziś długo zastanawiałem się nad nowym wpisem, aż zorientowałem się, że przecież ciekawy program jest cały czas “obok” mnie. Xfire to aplikacja, z którego korzystam na co dzień i jest włączony cały czas gdy korzystam z komputera.

Program bardzo popularny wśród graczy. Warto go opisać bo posiada kilka ciekawych, praktycznych funkcji.

reklama

Xfire w głównej mierze pełni funkcję komunikatora dla graczy, który umożliwia rozmowę w czasie gry w wygodny sposób. Wystarczy kombinacja dwóch klawiszy. Ponadto program potrafi robić screenshot’y, filmiki z rozgrywki oraz prowadzić transmisję na żywo. Te dwie ostatnie funkcje wymagają trochę lepszego komputera by swobodnie uwieczniać grę na filmie (niska ilość fps).

Aplikacje najlepiej pobrać z oficjalnej strony. Można to zrobić przy okazji rejestracji, która jest niezbędna do korzystania z programu. Po tej operacji otrzymujemy profil, w którym znajdują się nasze dane, filmy, screeny, lista gier, w które aktualnie gramy. Ponadto można prowadzić bardzo okrojonego bloga. Przedstawię wam mój publiczny profil:

Mój profil na Xfire

Sama aplikacja, która znajduje się na naszym dysku nie jest szczególnym kombajnem. Po zalogowaniu się naszym oczom ukazuje się główne okno gdzie możemy zobaczyć czy są aktywni nasi znajomi i ostatnie wydarzenia (na przykład dodanie zdjęć przez znajomego do publicznego profilu).

Z boku mamy do dyspozycji przyciski, które kolejno odpowiadają za pokoje czatowe, serwery gier, pliki, screeny z gier oraz nagrania wideo.

Komunikacja ze znajomymi jest bardzo łatwa. Wystarczy wybrać kolegę z listy prawym przyciskiem i wybrać opcję rozmowy. Okno czatu posiada kilka dodatkowych funkcji takich jak rozmowa głosowa, zaproszenie większej ilości osób czy dołączenie do serwera, na którym jest znajomy.

Twórcy Xfire bardzo dobrze rozwiązali sprawę z korzystaniem z programu podczas gry w łatwy, przyjemny sposób. Po wywołaniu aplikacji skrótem klawiaturowym naszym oczom ukazuje się obszar z przydatnymi funkcjami. Nie trzeba minimalizować gry. Obszar ten jest trochę podobny do pulpitu Windowsa. Na dole mamy pasek z opcjami nagrywania filmu, transmisji live, zrobienia screenów. Możemy sprawdzić aktualną godzinę, ilość fps’ów w grze, porozmawiać ze znajomym.

Bardzo spodobała mi się funkcja przeglądarki. Nie jest ona może super wygodna ale na nagłe przypadki w sam raz. Przy okazji przeglądania stron nie ma żadnych spowolnień systemu itp. .

Funkcja nagrywania materiałów wideo bezpośrednio z gry jest godna przetestowania. Podczas gry możemy nagrać co się dzieje w rozgrywce. Xfire nagrywa obraz, który początkowo zajmuje dość dużo miejsca na dysku w stosunku do czasu nagrania filmu, ale przy wysyłaniu materiału na profil - konwertuje go do jak najmniejszego rozmiaru. W moim przypadku jedna połowa meczu w PES 2010, która początkowo zajmowała 1,2GB po przeróbce zajmuje około 15MB.

Cały czas korzystam z funkcji screenshot’ów aby uwiecznić ciekawe, ładne, zaskakujące momenty z gry (aktualnie 917 zdjęć w profilu). Proces robienia screenów przebiega szybko i sprawnie – kombinacja dwóch klawiszy i zdjęcie zrobione. Po wyłączeniu gry otwiera nam się okno, w którym dodajemy opis do zdjęcia i decydujemy o tym, które wysłać na publiczny profil.

Twórcy programu organizują różne konkursy. Aktualnie można zabawić się w kręcenie ciekawych filmów za które można otrzymać niezłe nagrody (karty graficzne, monitory, wypaśną obudowę dla naszego pieca).

Na różnych forach, stronach spotkacie się ze statusami tego programu, w którym zawarte są informacje o waszej aktywności i statystykach ilości przegranych godzin w najbardziej lubianą przez nas grę. Każdy użytkownik może wygenerować swój banner za pomocą wygodnego kreatora. Możemy w nim dostosować wygląd i rozmiar naszej tabliczki informacyjnej.

Xfire to zdecydowanie bardzo przydatny program dla graczy. Szybkie komunikowanie się podczas grania, garść przydatnych funkcji. Wszystko to w lekkim programie nie obciążającym system (co dla mnie jest priorytetem w przystępowaniu do jakichkolwiek dalszych testów).

Serdecznie polecam ten program. Pobierzcie za darmo, przetestujcie i wyraźcie swoją opinie w komentarzach! Najbardziej liczę na ciekawe screeny z waszych rozgrywek. 

Komentarze