Kolejny krok ku lepszemu portalowi i zmiany kadrowe

Jako że sezon urlopowy w Redakcji trwa w najlepsze, tym razem ja informuję o zmianach, jakie zaszły ostatnio na naszym portalu. A jest o czym pisać.

Sporo zmian zostało wprowadzonych w systemie komentarzy. Przede wszystkim kod został odchudzony i przy okazji Tomick usunął kilka przyczyn wolnego przewijania czy też zacięć przy przewijaniu długich stron. Przy okazji poprawiony został system wyświetlania awatarów — teraz wszystkie są tego samego rozmiaru i przeskalowanie ich nie obciąża przeglądarki, na czym również pośrednio zyskało wyświetlanie komentarzy. Naprawiona została również lista podpowiedzi użytkowników biorących udział w dyskusji w komentarzach – po kliknięciu w login (zamiast wybrać go przy pomoc klawiatury), tekst wprawdzie się pojawiał w formularzu, lecz nie był „oznaczony”. Zostało jeszcze kilka miejsc, w których przyda się optymalizacja, ale zostałam dziś zapewniona, że prace idą systematycznie do przodu.

W dziale z programami również wprowadziliśmy kilka zmian, o które prosiliście. W tabelkach prezentujących listy programów lada dzień pojawią się oznaczenia licencji, więc wybór programu będzie łatwiejszy. Jeśli wersje 32- i 64-bitowa programu znajduje się w jednym pliku, co niekiedy się zdarza, stosowna informacja będzie wyświetlona. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i rozwieje wątpliwości przy pobieraniu. Ujednolicone zostanie nazewnictwo i wyświetlanie różnych wersji programów, które w naszej bazie figurują w kilku wersjach z różnych źródeł, co również powinno pomóc zorientować się na karcie programu.

Zgodnie z powtarzającym się życzeniem osób, które czytają nas przez kanał RSS, zmieniliśmy zawartość głównego kanału z agregatu wszystkich publikacji na zawartość strony głównej. Trochę materiałów o grach tam będzie, ale staramy się trzymać ich ilość na rozsądnym poziomie. W SVN czeka już naprawiona wyszukiwarka na podstronach portalu oraz kolejne poprawki CSS i JavaScript. Nie jestem pewna, czy mogę o tym powiedzieć, ale pracujemy również nad czymś takim (ale nie wiem, kiedy, czy i z jakimi ewentualnie kolorkami wejdzie na stronę):

W międzyczasie trwają prace nad uruchomieniem działów z programami dla urządzeń mobilnych. Dzięki pracy sporego już, bo 8-osobowego zespołu miłośników technologii mobilnych (część z nich znacie :)), udało się nam już stworzyć (na razie) niewielką bazę aplikacji dla Androida, Windows Phone oraz iOS. Materiały te są właśnie weryfikowane i przenoszone do zasobów portalu, niebawem zostaną udostępnione szerokiej publiczności. Zaczniemy od działu z aplikacjami dla Androida, który to rośnie najszybciej ze względu na ogromną popularność tego systemu. Potem zajmiemy się Windows Phone, zaś na koniec zostawimy iOS. Początkowo baza będzie skromna, ale podobnie jak baza programów dla Windows, będzie stopniowo rozbudowywana. Tempo zależeć będzie od wielu czynników, ale staramy się, aby było jak najszybsze.

Kiedy już zakończone zostaną planowane prace nad serwisem, nasz dział deweloperski, zgodnie z obietnicą, weźmie na warsztat platformę blogową. W założeniach ma ona zostać ujednolicona i lepiej zintegrowana z portalem, planujemy również dodać nieco funkcji czysto społecznościowych i mamy kilka (tysięcy!) pomysłów na wypromowanie najbardziej wartościowych wpisów. Oczywiście czekamy na Wasze sugestie, jako że to Wy będziecie najintensywniej z tych narzędzi korzystać. Piszcie więc, co chcielibyście wykorzystać? Co się Wam podoba na innych platformach? Co się Wam nie podoba w obecnych blogach? Wszystkie propozycje zostaną przeanalizowane z każdej strony i rozpatrzone.

Na koniec chciałabym oficjalnie poinformować wszystkich Czytelników o tym, że z początkiem września redakcja dobrychprogramów powiększyła się o dwie świeże dusze. Dołączyli do nas djfoxer i lukasamd, których nie sposób nie rozpoznawać, zwłaszcza jeśli ktoś zagląda do dobroprogramowych blogów. Uznaliśmy, że nieco fanbojstwa Windows Phone oraz szczypta krytycznego spojrzenia na antywirusy będą doskonałymi dodatkami do naszego barwnego grona.

Na koniec piosenka.