Yahoo Messenger specjalnie dla Visty

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas gdy Microsoft tylko usprawnia dobrze znaną podstawę kodową swojego Windows Live Messenger dostosowując go do systemu Windows Vista, firma Yahoo idzie w tym temacie zdecydowanie dalej - postanowiła wydać zupełnie nową wersję swojego komunikatora Yahoo Messenger pisanego specjalnie, tylko i wyłącznie pod nowy system z Redmond.

Skoro aplikacja będzie pisana w całości tylko dla Visty, jej programiści mogą w pełni korzystać z wszystkiego, co oferuje nowy system - przede wszystkim z nowej platformy interfejsu Windows Presentation Foundation (WPF, wcześniej Avalon), która znacznie upraszcza proces tworzenia UI. W tym przypadku obejmuje on takie funkcje jak na przykład przeciąganie jednego okna rozmowy w drugie w celu ich połączenia (komunikator pokazuje wtedy zakładki). Są też dostępne efekty Aero Glass, dynamiczne skalowanie obrazów itp.

Nowy Yahoo Messenger jest na razie w fazie projektu, ale już dzisiaj można zobaczyć dwie jego prezentacje - jedną na oficjalnych stronach Yahoo, drugą w witrynie Microsoft on10.net. Warto na nie popatrzeć i przekonać się na własne oczy o możliwościach Windows Presentation Foundation zawartego w Windows Vista - już wkrótce interfejsy większości aplikacji przeznaczonych na ten system będą funkcjonowały w oparciu o tę właśnie platformę. Na blogu jednego z pracowników korporacji, notabene o swojsko brzmiącym nazwisku Karsten Januszewski można zaś zobaczyć próbki możliwości samego Windows Presentation Foundation.

Program beta Yahoo Messnger dla Windows Vista ma się rozpocząć w niedalekiej przyszłości. Planowane jest także wydanie dodatków, m.in. gadżetu dla Windows Sidebar z informacjami o kontaktach i usługach prosto z komunikatora. Pytanie brzmi: czy Microsoft również weźmie się do pracy i wyda specjalną wersję Windows Live Messenger w pełni wykorzystującą możliwości Windows Vista?

© dobreprogramy
s