Yahoo! i Microsoft - koniec batalii już w tym tygodniu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Niekończąca się walka Microsoftu o Yahoo! prawdopodobnie wreszcie znajdzie swój finał. Firmy mają ogłosić oficjalne warunki porozumienia jeszcze w tym tygodniu.

Próba przejęcia Yahoo przez Microsoft zaczęła się jeszcze na początku zeszłego roku. Informowaliśmy wtedy, że transakcja miała opiewać na kwotę 44,6 mld dolarów. Z przejęcia nic nie wyszło, a między firmami rozgorzała walka o wpływy trwająca nieprzerwanie aż do dziś. Dwa tygodnie temu pojawiły się pierwsze wiadomości o rychłym rozpoczęciu współpracy pomiędzy branżowymi gigantami. Wszystko wskazuje na to, że informacje te nie były przesadzone. Advertising Age poinformował dziś, że koniec batalii Microsoftu z Yahoo nastąpi jeszcze w tym tygodniu.

Niestety szczegóły umowy ciągle nie są do końca jasne. Wiadomo, że najważniejszym jej aspektem jest system wyszukiwania Yahoo!. Microsoft widzi w nim niepotrzebną konkurencję dla swojej inicjatywy - Bing. Dlatego też firma chce połączyć te dwie technologie pod swoim nadzorem i stworzyć poważną konkurencję dla Google. W zamian Yahoo! ma otrzymać udziały w rynku reklamowym Microsoftu (między innymi właśnie na Bing). Przy braku wydatków na obsługę wyszukiwarki pozwoli to Yahoo! na znaczne zwiększenie dotychczasowych zysków.

Nie wiadomo ciągle, czy Microsoft zastosuje logo Bing na stronach dotychczasowego konkurenta. Nieoficjalnie mówi się, iż firma może zrezygnować z tego rozwiązania gdy Yahoo! obniży kwotę jakiej domaga się na początku (w grę wchodzą setki milionów dolarów). Nie jest także jasne, czy nowy wielki system reklam będzie działać pod nadzorem platformy Yahoo! Panama czy Microsoft adCenter. Wiadomo jedynie, że Yahoo! nie na rękę jest dalsze zwlekanie z podpisaniem umowy. Od czasu wejścia na rynek platformy wyszukiwania Bing akcje firmy zaczęły wyraźnie spadać. Oznacza to, że Microsoft ma jeszcze silniejszą kartę przetargową niż wcześniej.

© dobreprogramy