Yahoo! ma furtkę do anulowania umowy z Microsoftem

Strona główna Aktualności

O autorze

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o podpisaniu porozumienia pomiędzy spółkami Yahoo! i Microsoft. Okazuje się jednak, że jeżeli duet ten zacznie w zdecydowany sposób przegrywać walkę z Google to zarząd firmy z Sunnyvale ma prawo anulować umowę o współpracy.

Jak wynika z dokumentu opublikowanego przez amerykańską komisję papierów wartościowych i giełd, Yahoo! może zrezygnować z porozumienia jeśli dochód za jedno wyszukiwanie w Stanach Zjednoczonych (średnia liczona z ostatnich 12 miesięcy) spadnie poniżej pewnego procenta analogicznego dochodu Google. Co więcej, umowa o współpracy może być również zagrożona jeśli udział w amerykańskim rynku wyszukiwarek połączonych sił Yahoo! oraz firmy Microsoft spadnie poniżej pewnego poziomu.

Przypomnijmy, że według danych zebranych przez ComScore, obecnie Google posiada około 65% udziału w rynku wyszukiwarek w Stanach Zjednoczonych. Yahoo! oraz Microsoft mogą pochwalić się jedynie wartością rzędu 28%. Jeśli zaś chodzi o dochody za jedno wyszukiwanie to, jak podaje Associated Press, w przypadku Google wartość ta wynosi 7 centów. Yahoo! za każde zapytanie wpisane w swojej wyszukiwarce zarabia 4,3 centa, a Microsoft jedynie 3,9 centa.

Przedstawiciele Yahoo! nie sprecyzowali ile dokładnie wynoszą wymienione wyżej progi pozwalające na anulowanie umowy. Przypomnijmy jednak, że przez pierwsze 18 miesięcy trwania porozumienia Microsoft gwarantuje swojemu partnerowi dochody na stałym poziomie. Ewentualne wcześniejsze zakończenie współpracy może więc mieć miejsce jedynie po upływie tego okresu. Warto również odnotować, że w dokumencie opublikowanym przez amerykańską komisję znajdują się zapisy zobowiązujące Microsoft do zatrudnienia około 400 pracowników firmy Yahoo! oraz gwarantujące ograniczoną wymianę patentów.

© dobreprogramy