Yahoo! odrzuca ofertę przejęcia przez Microsoft

Strona główna Aktualności

O autorze

Wygląda na to, że Yahoo! tak łatwo nie odda skóry, a obie firmy czekają cenowe negocjacje i gra nerwów. Zarząd Yahoo! odrzucił ofertę zakupu firmy, jaką Microsoft oficjalnie skierował tydzień temu. Przypomnijmy, że w ramach tej oferty Microsoft zobowiązał się do zakupu wszystkich akcji Yahoo! będących w obiegu po cenie 31 dolarów za sztukę, co łącznie dawało naprawdę sporą sumę ponad 44,6 miliarda dolarów.

Zarząd Yahoo! w poniedziałek ma przesłać do Microsoftu list z oficjalnym wyjaśnieniem powodów odrzucenia oferty. Według Wall Street Journal i jego dobrze poinformowanego źródła, Yahoo! uznało wycenę na poziomie 31 dolarów za "znacznie niedoszacowaną" i niedającą żadnych zabezpieczeń przed wejściem w tak ryzykowną transakcję. Zarząd miał wręcz uznać, że Microsoft próbuje zwyczajnie ukraść firmę. Yahoo! według tego samego informatora oczekuje kolejnych propozycji na poziomie minimum 40 dolarów za akcję, co dawałoby już sumę 56 miliardów dolarów. Warto zaznaczyć, że akcje Yahoo! ostatnio osiągnęły taką wartość w 2005 roku.

Pytanie brzmi nie tylko "czy Microsoft może sobie pozwolić na taką cenę", ale raczej "czy zdoła przekonać do tego swoich akcjonariuszy"? Już teraz transakcja jest niemożliwa bez zewnętrznego zastrzyku gotówki, a co dopiero po dodaniu do jej wartości kolejnych 12 miliardów dolarów. Zawsze możliwy jest też wariant, że odrzucenie oferty i wygórowane oczekiwania co do ceny to tylko gra na zwłokę zarządu Yahoo!, który sam nie ma żadnego innego pomysłu na wyciągnięcie firmy z kryzysu...

© dobreprogramy

Komentarze