reklama

YouTube będzie bronić dozwolonego użytku, pomoże twórcom

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

YouTube obiecuje wesprzeć twórców, którzy zostali oskarżeni o nieuprawnione używanie utworów, mimo że ich działanie mieściło się w ramach dozwolonego użytku. Właściciele platformy filmowej zamierzają udzielać pomocy prawnej i finansowej tym, których filmy zostały usunięte na mocy DMCA niesłusznie zdaniem specjalistów z YouTube'a.

Fred Von Lohmann ze sztabu prawniczego YouTube'a, zapewnił, że jeśli autorzy filmów się na to zgodzą, filmy będą wciąż dostępne na terenie Stanów Zjednoczonych i zostaną zaprezentowane w YouTube Copyright Center jako przykłady dozwolonego użytku materiałów objętych prawami autorskimi.

Oczywiście firma nie jest w stanie zapewnić takiej ochrony wszystkim twórcom, którzy zostali niesłusznie oskarżeni o naruszanie praw autorskich. Nie jest to jednak powód by rezygnować z inicjatywy. Nawet jeśli uda się wesprzeć tylko kilku twórców, społeczność powinna odczuć pozytywny wpływ działań. Celem akcji jest stworzenie warunków, które pozwolą twórczości filmowej kwitnąć i zbierać zasłużone nagrody.

Cztery filmy objęte ochroną zostały zebrane na liście odtwarzania. Autor pierwszego z nich, Constantine Guilitos, zbiera i analizuje filmy innych, znajdujących ślady działalności istot pozaziemskich, i demaskuje oszustwa. To wymaga oczywiście wykorzystania filmów innych autorów. W wywiadzie dla New York Timesa Giulitos powiedział, że cieszy go troska firmy o dozwolony użytek. Pozostałe filmy wykorzystują materiały objęte prawem autorskim w podobny sposób.

Dbałość o przyjazne środowisko to tylko jeden z celów YouTube'a. Jeśli platforma zyska sobie miano przychylnej, szanującej prawo autorskie i broniącej praw twórców, może przyciągnąć nowe osoby. To oczywiście oznacza więcej treści i często będzie to treść wysokiej jakości. Obecnie YouTube nie ma dobrej opinii wśród niezależnych filmowców i często jest oskarżany o faworyzowanie większych producentów.

Możliwe jednak, że YouTube pożałuje swojej decyzji. Jeśli trafi się kanał, którego materiały otrzymały liczne wnioski o usunięcie na mocy DMCA od bardziej zawziętej wytwórni, sprawa może ciągnąć się latami.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama