YouTube na Orange i jego powolne buforowanie - co robić?!

Najpierw TP, a potem Orange - te same podejście do klientów, stosunkowo niewiele zmieniło się w tej kwestii..

Nieistotne ile płacimy za internet, nieistotne w jakiej lokalizacji znajdujemy się, nieistotne jaki router mamy, bo i tak większość ma okazję narzekać na to, że po południu YouTube muli.. niemiłosiernie! Recepta na to? Większość pisze/mówi - uciekaj do innego dostawcy Internetu. Cóż, są tacy, którzy mają wybór i tacy, którzy nie mają tego wyboru. Lokalny dostawca internetowy na wsi raczej nie zapewni tego,co Orange, nie wspominając, że takich dostawców często brakuje na wsi. Od pewnego czasu korzystam z niezawodnej Neostrady od Orange i cóż, doświadczyłem coś nieprzyjemnego, co stało się monotonią i codziennym mankamentem. Postarałem się o zbadanie przyczyny tego problemu, nie ingerując ani trochę w konfigurację routera, bo wiadomo, że gdy coś spieprzę, to technicy już nie będą tacy mili dla mnie - nadmienia się także, że technicy, to pracownicy zewnętrznej firmy wynajęci przez właśnie Orange Polska.

Z oficjalnego oświadczenia Orange Polska wynika, że nie dyskryminuje ruchu z/do YouTube i jednocześnie stara się wyeliminować ten problem. Po części ten problem ustąpił, niemniej jednak pobieranie filmu(ów) z YouTube nie idzie pełną przepustowością łącza. Rekomendowane rozwiązania przeze mnie:


  • YouTube Center (na Chrome, Firefox i Operę) z wyłączonym SPF i DASH;
  • AdBlock Plus z wszystkimi włączonymi funkcjami;
  • Serwery DNS OpenDNS (208.67.222.222 i 208.67.220.220) lub OpenNIC (46.182.18.228 i 31.31.78.39);
  • VPN (min. 40 ms i 6 Mb/s).

W głównej mierze problem z buforowaniem filmu na YT wynikał i wynika z braku uczestnictwa Orange w Google Global Cache. Można zauważyć, że w przypadku UPC, Netia i innych dostawców uczestniczących w tym GGC nie mają problemów z ruchem z/do YouTube.

VPN (Virtual Private Network) wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Niestety, aby uzyskać odpowiednią jakość, należy zapłacić za nią. Można zestawić tunelowanie połączenie na routerze z DD-WRT oraz Tomato lub inne rozwiązanie wspierające OpenVPN/PPTP.