YouTube z darowiznami dla niezależnych twórców. Polacy muszą jeszcze poczekać

Strona główna Aktualności

O autorze

Niezależni autorzy filmików na YouTube otrzymali nowe narzędzie, które pozwolą w lepszy sposób monetyzować ich pracę. Google – właściciel portalu – postanowił umożliwić twórcom otrzymywanie małych datków, które pomogą im w rozwoju artystycznej działalności. Jest to kolejna forma wspomagania artystów, którzy często „wybijają się” dzięki filmom wgranym do sieci. Usługa jest dostępna w kilku krajach, wśród których brakuje Polski.

Podczas oglądania materiałów, których twórcy decydują się na przyjmowanie dotacji, pojawia się ikona namawiająca do złożenia datków. Owa ikona pojawia się w lewym górnym rogu wyświetlanego filmu. Po najechaniu na ikonę rozwijany jest komunikat z odpowiednią informacją dotycząca wsparcia konkretnego kanału.

Kliknięcie ikony otwiera okienko z informacją o wsparciu użytkownika. Kwota przelewu jest dowolna i zależy od intencji wspierającego. Kanały akceptujące dotacje są w odpowiedni sposób oznaczone. YouTube nie dodaje jednak funkcji wsparcia bezinteresownie. Od każdej transakcji pobierana jest nieduża opłata za obsługę transakcji. W Stanach Zjednoczonych jest to 5% transakcji oraz 21 centów. W Japonii kwota wynosi 5% oraz 22 jeny. Transakcje są przetwarzane poprzez usługę Google Wallet.

Na chwilę obecną wsparcia można dokonać na terenie Australii, Japonii, Meksyku oraz USA. Google planuje dodać wsparcie dla innych państw w nadchodzących miesiącach. Wsparcia będzie można dokonać za pośrednictwem wersji dla PC oraz Androida. Twórcy YouTube'a pracuje również nad dodaniem wsparcia dla innych platform.

© dobreprogramy
s