reklama

YouTube zapłaci polskim artystom - jest umowa z ZAiKS

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych oraz należący do Google serwis YouTube podpisały umowę licencyjną, dzięki której polscy artyści będą wynagradzani za treści udostępniane w YouTube.

Na mocy zawartego porozumienia Google podzieli się z naszymi artystami zyskiem, jaki generują reklamy towarzyszące ich teledyskom. Pieniądze będą wypłacane także w przypadku wykorzystania polskiej muzyki w dowolnym klipie umieszczonym w serwisie YouTube. Umowa - choć ogłoszono ją dopiero dzisiaj - obowiązuje od 1 stycznia 2011 roku. ZAiKS podkreśla, że zgoda na umieszczenie klipów z muzyką w YouTube będzie zależała od indywidualnej decyzji każdego artysty i nikt ich do tego nie będzie zmuszał. Możliwość większych zysków powinna jednak sprawić, że YouTube wzbogaci się o wysokiej jakości polskie teledyski i filmy wykorzystujące rodzimą muzykę.

Przedstawiciele serwisu YouTube podkreślają, że umowa z ZAiKS nie wpłynie negatywnie na dostępność polskiej muzyki - oglądanie wszystkich klipów pozostanie bezpłatne. W przyszłości porozumienie może zostać rozszerzone o twórczość naszych plastyków i rodzimych fotografów.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSzef Wykopu o cenzurze w Internecie: Czujemy się zmuszeni do ucieczki z Unii