Z Cortaną zainstalujesz Windowsa na urządzeniach bez ekranu. Wystarczy mikrofon

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Przy okazji najnowszej aktualizacji Creators Update dla Insiderów, Microsoft pokazał, że oprócz zwiększana funkcjonalności, zależy mu również na odświeżeniu wyglądu swojego systemu i ogólnego wrażenia, jakie wywiera na użytkowniku. Kolejnym elementem tej układanki jest integracja Cortany – głosowego asystenta Windowsa – z procesem instalacji systemu, nad czym właśnie toczą się prace.

Cortana będzie towarzyszyć użytkownikowi już od pierwszych chwil spędzonych z komputerem. Proces instalacji i konfiguracji Windowsa, choć momentami bywa zagmatwany, w całości będzie można przeprowadzić wydając jedynie głosowe komendy. Asystent systemu będzie miał za zadanie odpowiednio je zinterpretować i w razie nieporozumień dopytać użytkownika o szczegóły. W efekcie Windowsa 10 będzie można zainstalować nawet na urządzeniach, które nie mają ekranu.

Rozwiązanie to ma przybliżyć Microsoft do stworzenia własnego urządzenia i konkurowania z istniejącymi już na rynku Amazon Echo oraz Google Home – pozbawionymi ekranu asystentami domowymi. Komunikują się one z użytkownikiem wyłącznie głosowo, a ich działanie w dużej mierze sprowadza się do odpowiadania na pytania życia codziennego.

Naturalnie korzystanie z głosowych komend podczas instalacji Windowsa nie będzie obowiązkiem. Wszystkie urządzenia, w których dostępny jest ekran, będą nadal reagować także na dotyk czy też przyciśnięcia myszy. W tym przypadku Cortana ma być jedynie alternatywą.

Wszystko wskazuje na to, że głosowa obsługa instalatora zostanie przedstawiona wraz z mającą pojawić się w przyszłym roku, stabilną aktualizacją Creators Update. Niewykluczone jednak, że Cortana przemówi z okien instalatora nawet wcześniej, w którejś z kolejnych kompilacji w ramach niejawnego programu testów Windowsa 10.

© dobreprogramy