Z WebIDE wbudowanym w Firefoksa, Mozilla chce radykalnie uprościć pisanie mobilnych aplikacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Od kilkunastu kolejnych wydań Firefoksa Mozilla rozwija wbudowane w przeglądarkę narzędzia programistyczne. Osiągnęły one dziś taki poziom zaawansowania, że w większości zastosowań mogą zastąpić tak niegdyś popularnego Firebuga. Z nowym wydaniem przeglądarki w kanale Nightly, narzędzia deweloperskie od Mozilli wchodzą na nowy poziom – Firefox staje się kompletnym IDE (zintegrowanym środowiskiem programistycznym).

WebIDE przeznaczone jest na razie głównie do budowania aplikacji dla Firefox OS-a i Firefoksa na Androidzie. Cały cykl pracy nad oprogramowaniem, od pisania, przez pakowania, po wdrażanie i zdalne testowanie na urządzeniu mobilnym odbywa się bezpośrednio z poziomu IDE, bez potrzeby stosowania dodatkowych narzędzi. Środowisko programistyczne powstało wokół edytora JavaScriptu CodeMirror, który połączono ze znanym już debuggerem, narzędziami analitycznymi i konsolą skryptową. Całość działa w ramach całkiem spójnego interfejsu zarządzającego, w którym rozpoczęcie pracy nad nową aplikacją z wybranego szablonu czy przekierowanie jej do testów sprowadza się do kilku kliknięć.

Według Mozilli wbudowanie kompletnego środowiska programistycznego do przeglądarki ma dwie zalety. Po pierwsze, narzędzia, z których ono powstało, są dobrze już webdeweloperom znane, mogą więc niemal od razu przystąpić do pracy. Po drugie, narzędzia te są lekkie i darmowe, zwalniają z konieczności pobierania ogromnych pakietów Eclipse czy Visual Studio. Wbudowane IDE dostępne jest dla każdego, i prawdopodobnie za sprawą popularności przeglądarki, będzie najbardziej rozpowszechnionym narzędziem tego typu na świecie.

Twórcy WebIDE przyznają, że CodeMirror może dla wielu być zbyt prostym edytorem, więc udostępnili interfejs, poprzez który można podłączyć do IDE własny edytor programistyczny, który zyska wówczas pełen dostęp do możliwości pakietu – zarządzania środowiskami uruchomieniowymi, łączenia się z narzędziami deweloperskimi Firefoksa, wgrywania aplikacji na urządzenia lub symulatory Firefox OS-a, a nawet wprowadzania ich do Firefox Marketplace.

Jak na razie środowisko deweloperskie jest schowane nawet w Nightly – by je włączyć, należy ustawić w panelu about:config wartość flagi devtools.webide.enabled na true. Można je uruchomić następnie poprzez wywołanie App Managera (w przyszłości zmieni nazwę na WebIDE). Na poniższym wideo zobaczycie, jak w praktyce wygląda praca z tym narzędziem.

Tak jak wspomnieliśmy, WebIDE dziś ogranicza się do „ekosystemu” Mozilli, ale docelowo ma być narzędziem znacznie bardziej uniwersalnym. Powstają adaptery protokołu, które pozwolą wszystkim klientom korzystającym z Firefox Remote Debugging Protocol (w tym WebIDE i narzędziom deweloperskim Firefoksa) komunikować się ze wszystkimi mobilnymi przeglądarkami, w tym Safari na iOS-ie i Chrome na Androidzie.

© dobreprogramy
s