Z aplikacją NBP Safe sprawdzicie, czy Wasze banknoty nie są fałszywe

Strona główna Aktualności

O autorze

W lutym 2016 r. w Polsce pojawią się nowe banknoty o nominale 200 zł, lepiej zabezpieczone przed fałszerstwami. To, jakich metod użyto do ochrony przed oszustami, możecie sprawdzić w oficjalnej aplikacji NBP Safe, dostępnej na urządzenia z Androidem, iOS i Windows Phone.

Od kilku lat Narodowy Bank Polski wymienia banknoty będące w obiegu finansowym w naszym kraju na nowsze, wyposażone w lepsze zabezpieczenia, które mają chronić je przed podrobieniem. Już w 2014 r. poprawek doczekały się banknoty o nominale: 10, 20, 50 i 100 zł. Od 12 lutego br., czyli już za kilkanaście dni, do użytku wejdą także nowe banknoty o nominale 200 zł.

Szczegółowe informacje na temat zastosowanych metod bezpieczeństwa można znaleźć tutaj, a także w przygotowanej przez bank oficjalnej aplikacji mobilnej NBP Safe. Program pozwala dokonać swoistego wirtualnego przeglądu każdego z obowiązujących w Polsce banknotów rodzimej waluty. Można obejrzeć je z każdej strony, w widoku UV (czyli w ultrafiolecie) i w sposób imitujący patrzenie pod światło. Ciekawostką jest możliwość przyglądania się banknotom pod wybranym kątem. Aplikacja jest dostosowana do potrzeb osób niedowidzących. Można bowiem wybrać opcję, dzięki której wszystkie informacje odczyta lektor.

Dzięki aplikacji można sprawdzić, czy banknoty, które nosimy w portfelu, są bezpieczne i czy możemy korzystać z nich bez obaw, że używamy fałszywek. Program NBP Safe pobierzecie z naszej bazy aplikacji: Android, iOS, Windows Phone.

© dobreprogramy
s