reklama

Z nową aplikacją Google'a zmienisz ostrość zdjęcia już po zrobieniu, a efekt będzie jak z lustrzanki

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Od kilku tygodni użytkownicy urządzeń z Androidem mniej lub bardziej niecierpliwie czekali na nową aplikację do obsługi aparatu. Aparat Google już znalazł się w Google Play i mogą go pobrać posiadacze urządzeń z Androidem 4.4. Jej wyróżnikiem jest możliwość, już po zrobieniu zdjęcia, ustalenia punktu ostrości i rozmycia tła, charakterystycznego raczej dla bardziej skomplikowanych układów optycznych, niż te montowane w smartfonach.

Interfejs aplikacji jest bardzo prosty i nie znajdziemy tu możliwości zmiany parametrów aparatu ani efektów, poza HDR. Przesuwając palcem z prawej strony ekranu przywołuje się galerię, z lewej zaś tryb robienia zdjęć — zwykły, film, panoramę, zdjęcie sferyczne (pod warunkiem, że nie używamy Moto G lub Moto X) lub rozmycie soczewkowe. To właśnie pod tą ostatnią opcją kryje się najbardziej eksponowana funkcja tej aplikacji.

Robienie zdjęć w ten sposób wymaga nieco wprawy. Przede wszystkim, obiekt fotografowany musi znajdować się relatywnie blisko — Google podaje odległość maksymalnie 2 metrów od obiektywu. Po naciśnięciu spustu migawki aplikacja pokazuje kierunek, w jakim należy przesunąć smartfon, jednocześnie utrzymując w centrum kadru obiekt, na który fotograf chce zwrócić uwagę oglądających zdjęcie. Podczas ruchu aparat zarejestruje obrazy, na których podstawie powstanie trójwymiarowy model sceny i mapa głębi. Odległości punktów na obrazie od obiektywu zostanie obliczona na podstawie pozycji na różnych ujęciach, przy czym algorytm zakłada, że podobne piksele w pobliżu będą w podobnej odległości od aparatu.

W Google'u powstały algorytmy, które pozwalają nadać zdjęciom robionym smartfonem płytką głębię ostrości i symulować charakterystyczny efekt bokeh. Moduł Lens Blur w nowej aplikacji pozwala zmienić punkt ostrości zdjęcia już po tym, jak zdjęcie zostanie zrobione. Po przejściu do galerii, między opcjami edycji i udostępniania, znalazło się narzędzie do zmiany głębi ostrości zdjęcia. Tu można wybrać punkt ostrości oraz siłę efektu, co pozwoli osiągnąć efekty od subtelnych po zupełnie surrealistyczne. Przed jego użyciem warto w ustawieniach aplikacji wybrać jakość efektu — szybką bądź precyzyjną.

Efekty są ciekawe i warto wypróbować nową aplikację Aparat Google. Należy pamiętać, że wymaga Androida 4.4 i przynajmniej na Moto G i Moto X nie można skorzystać ze wszystkich funkcji. Warto też zaznaczyć, że panoramy świetnie prezentują się w galerii Google'a — na przykład tak i tak.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama