Z nowego Windows 10 build 16193 usunięto funkcje telefoniczne

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Te wszystkie deklaracje Microsoftu o zainteresowaniu przyszłością Windowsa 10 na smartfonach trzeba traktować po prostu jak deklaracje. Firma mówiąc jedno, w rzeczywistości robi zupełnie coś innego. Wygląda na to, że wraz z Windows 10 Redstone 3 (Fall Creators Update), „okienka” przestaną obsługiwać podstawowe funkcje telefoniczne.

Kilka dni temu Joe Belphiore zapewniał, że smartfony z Windowsem wciąż będą wspierane, nawet wówczas, gdy Microsoft skończy z udawaniem, że na rynku jest coś poza Androidem i iOS-em (Windows Pcs love All Your Devices). Ale co to będzie za wsparcie?

Znany windowsowy haker WalkingCat (@h0x0d) przeanalizował zmiany w interfejsach programowania WinRT między buildami 16193 i 16188 Windows 10. Umieszczona na Pastebin wklejka ukazuje dodanie kilku nowych klas, w tym związanych z komunikacją przez sieci komórkowe, geolokacją i obsługą mediów.

Jednocześnie z systemu wyleciało 25 funkcji związanych z wybieraniem połączeń, ich blokowaniem, pocztą głosową – w praktyce całe Phone Call API.

Biorąc po uwagę to, że Windows 10 rozwijane jest jednocześnie na wszystkie urządzenia wchodzące w skład Universal Windows Platform (niewiele tego zostało), wycięcie funkcji telefonicznych musi dotyczyć też odmiany mobilnej. Nowe Windows build 16193 po prostu domyślnie raportuje o nieposiadaniu możliwości obsługi telefonów, zwracając dla AppServiceCallerCapabilityStatus wartość zero.

© dobreprogramy