Z nowym GeForce Experience zagrasz w trybie co-op z kolegami przez Internet

Strona główna Aktualności

O autorze

NVIDIA przygotowuje kolejny powód, dla którego powinniśmy się zdecydować raczej na GeForce w swoim pececie, niż grafikę konkurencji. Nowa wersja oprogramowania GeForce Experience, udostępniona właśnie graczom do testów, wprowadza mechanizm kooperacji, dzięki któremu zaprosimy kolegów do naszej lokalnej gry, nawet jeśli mieszkają daleko od nas.

Oznaczona numerem 2.6 wersja GeForce Experience została udostępniona jako „early access” beta – cokolwiek by to miało znaczyć. Podejrzewamy, że ktoś w marketingu Nvidii po prostu zapatrzył się w popularność programu Early Access, wczesnego dostępu do gier na platformie Steam i wpadł na pomysł zastosowania tej samej nazwy.

Nowy mechanizm współdzielenia ma pozwolić na wygodny dostęp do paneli nagrywania rozgrywki i udostępniania przez Twitcha, a także wgrywania do YouTube, z podstawowymi opcjami edycyjnymi. Dostępna jest też galeria, w której możemy przeglądać ostatnio nagrane klipy i wgrywać je bezpośrednio do serwisu wideo. To miły dodatek, ale oczywiście nic niezwykłego.

Naprawdę za to interesująco zapowiada się mechanizm GameStream Co-op. Pozwala on na strumieniowanie większości zgodnych z DX9+, działających w pełnoekranowym trybie gier przez Internet do naszych znajomych i wspólne z nimi granie, tak jakby siedzieli na fotelu obok. NVIDIA sugeruje, że w ten sposób można sobie pomagać w przejściu trudnego poziomu, grać w trybach co-op, czy też po prostu zorganizować pokaz ciekawej gry.

Wymogi sprzętowe, w szczególności te dotyczące przepustowości sieci, sprawią, że taka zabawa nie będzie dla każdego. Nadawca strumienia gry musi posiadać komputer z kartą co najmniej GTX 650 (dla laptopów – GTX 660M) lub nowszą, podłączony do sieci najlepiej przez Ethernet lub działający w paśmie 5 GHz router 802.11n, oraz przepustowością w górę, do Internetu, na poziomie 7 Mb/s. Odbiorca powinien dysponować łączem internetowym o przepustowości min. 7 Mb/s w dół. Pozostałe parametry są dość standardowe: procesor co najmniej i3-2100, 4 GB RAM, system Windows 7, 8 lub 10.

U odbiorcy gra będzie odtwarzana przez przeglądarkę Chrome (stworzono w tym celu specjalną wtyczkę), w wersji co najmniej 44, co istotne nie musi mieć on GPU Nvidii, zadziałać to ma nawet na zintegrowanej grafice Intela. Jeśli chodzi o jakość grafiki, to ta nie oszałamia, ustalono ją na sztywno na 720p w 30 FPS. W przypadku gier rozgrywanych np. na ekranie telewizora nie jest to jednak jakaś tragedia, a przecież pomysł Nvidii wzbogaci rozgrywkę o tryb co-op dla wszystkich tych, którzy nie mają w domu z kim pograć ramię w ramię.

Więcej informacji znajdziecie na forach GeForce.

© dobreprogramy