reklama

Z wiekiem Wine coraz lepsze – nowa wersja, nowe gry, nowe repozytorium

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Czy desktopowy Linux nadaje się do gier? Mija kolejny rok, wciąż śmiało twierdzącej odpowiedzi na to pytanie udzielić nie można. Ale na pewno można powiedzieć, że w kwietniu 2017 roku nadaje się do gier znacznie bardziej, niż w kwietniu 2016 roku, nie mówiąc już o kwietniu 2007 roku. Nie tylko nieustannie poszerza się lista tytułów bezpośrednio na Linuksa przenoszonych, ale też coraz lepiej Linux radzi sobie z grami wydanymi tylko na Windowsa. Deweloperzy Wine pracują jak szaleni – w ostatnich dniach dostaliśmy nowe wersje tego środowiska uruchomieniowego zarówno z gałęzi stabilnej, jak i rozwojowej (staging).

Po wydaniu w styczniu Wine 2.0, dostajemy teraz poprawkowe wydanie 2.0.1. Kilkadziesiąt łatek pozwoliło poprawić 47 błędów – w tym wykrywanie układów graficznych GeForce GT 525M oraz AMD Fiji (z serii Radeon R9 300) oraz wyeliminować błędy i zawieszenia kilku gier, silników gier i aplikacji – to m.in. Need For Speed, Magic: The Gathering Online 4.0, Venom Codename: Outbreak, Odallus The Dark Call, oraz gier korzystających z Unreal Engine 4 i DirectDraw.

Wraz z nowym wydaniem porzucono dotychczasowe repozytorium Ubuntu (PPA) – deweloperzy przerzucają się na własną infrastrukturę. Aby przełączyć się na nowe repozytorium na systemach ubuntupochodnych (w tym Linux Mincie) i zainstalować najnowsze Wine należy wydać polecenia:

sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt-add-repository 'https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/'
# na Mincie 18.1 należy zamiast tego dodać repozytorium
# sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/xenial main'
wget https://dl.winehq.org/wine-builds/Release.key && sudo apt-key add Release.key
sudo apt update && sudo apt install winehq-stable

W wielu sytuacjach, gdy normalne Wine nie daje rady, można zainteresować się Wine Staging. To wydanie-eksperyment, zawierające wszystko to, czego w normalnym Wine nie znajdziemy. Czasem jego użycie może zakończyć się kompletną porażką, czasem naprawdę pomaga. To tutaj znajdziemy łatki wprowadzające mechanizm Command Stream Multithreading, dzięki któremu możemy zapewnić właściwą kolejność rysowania sceny w grach DirectX 11.

Niezłym rozwiązaniem problemu zarządzania wieloma wersjami Wine oraz windowsowymi grami i aplikacjami na Linuksie jest PlayOnLinux. Radykalnie upraszcza on instalację różnych wersji Wine oraz konfigurację windowsowego oprogramowania, w tym pobranie i zainstalowanie niezbędnych zależności.

Nowa wersja Wine Staging nosi już numer 2.6, przynosząc lepsze wsparcie dla tekstur 3D, więcej obsługiwanych instrukcji Shader Model 5, ulepszoną obsługę fontów przez DirectWrite, oraz wsparcie dla najnowszych wersji interfejsu OSMesa, pozwalającego na renderowanie pozaekranowe. Aktualne możliwości Wine 2.6 w uruchamianiu Wiedźmina 3 możecie zobaczyć na poniższym wideo.

Jak widać, największe przeszkody zostały już pokonane, jedna z najważniejszych gier DirectX 11 zaczyna być grywalna na Linuksie. W tym tempie może się okazać, że w przyszłym roku nikt nie będzie już mógł narzekać na nasze proponowane zestawy komputerowe do grania, że nie uwzględniają kosztów licencji Windowsa.

A nie uwzględniają – bo jak ktoś ma do wydania 1000 zł na komputer, to wydanie przynajmniej 350 zł na licencję na system operacyjny jest takim sobie interesem. Ubuntu czy Mint z Wine mogą być dla kogoś z ograniczonym budżetem znacznie lepszym rozwiązaniem.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić