Z wiekiem Wine coraz lepsze – nowa wersja, nowe gry, nowe repozytorium

Z wiekiem Wine coraz lepsze – nowa wersja, nowe gry, nowe repozytorium

Z wiekiem Wine coraz lepsze – nowa wersja, nowe gry, nowe repozytorium
24.04.2017 11:15

Czy desktopowy Linux nadaje się do gier? Mija kolejny rok, wciążśmiało twierdzącej odpowiedzi na to pytanie udzielić nie można.Ale na pewno można powiedzieć, że w kwietniu 2017 roku nadaje siędo gier znacznie bardziej, niż w kwietniu 2016 roku, nie mówiącjuż o kwietniu 2007 roku. Nie tylko nieustannie poszerza się listatytułów bezpośrednio na Linuksa przenoszonych, ale też corazlepiej Linux radzi sobie z grami wydanymi tylko na Windowsa.Deweloperzy Wine pracują jak szaleni – w ostatnich dniachdostaliśmy nowe wersje tego środowiska uruchomieniowego zarówno zgałęzi stabilnej, jak i rozwojowej (staging).

Po wydaniu w styczniu Wine2.0, dostajemy teraz poprawkowe wydanie 2.0.1. Kilkadziesiątłatek pozwoliło poprawić 47 błędów – w tym wykrywanie układówgraficznych GeForce GT 525M oraz AMD Fiji (z serii Radeon R9 300)oraz wyeliminować błędy i zawieszenia kilku gier, silników gier iaplikacji – to m.in. Need For Speed, Magic: The Gathering Online4.0, Venom Codename: Outbreak, Odallus The Dark Call, oraz gierkorzystających z Unreal Engine 4 i DirectDraw.

Wraz z nowym wydaniem porzucono dotychczasowe repozytorium Ubuntu(PPA) – deweloperzy przerzucają się na własną infrastrukturę.Aby przełączyć się na nowe repozytorium na systemachubuntupochodnych (w tym Linux Mincie) i zainstalować najnowsze Winenależy wydać polecenia:

sudo dpkg --add-architecture i386 sudo apt-add-repository 'https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/' # na Mincie 18.1 należy zamiast tego dodać repozytorium # sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/xenial main' wget https://dl.winehq.org/wine-builds/Release.key && sudo apt-key add Release.key sudo apt update && sudo apt install winehq-stable

W wielu sytuacjach, gdynormalne Wine nie daje rady, można zainteresować się Wine Staging.To wydanie-eksperyment, zawierające wszystko to, czego w normalnymWine nie znajdziemy. Czasem jego użycie może zakończyć siękompletną porażką, czasem naprawdę pomaga. To tutaj znajdziemyłatki wprowadzające mechanizm Command Stream Multithreading, dziękiktóremu możemy zapewnić właściwą kolejność rysowania sceny wgrach DirectX 11.

Niezłym rozwiązaniem problemu zarządzania wieloma wersjami Wine oraz windowsowymi grami i aplikacjami na Linuksie jest PlayOnLinux. Radykalnie upraszcza on instalację różnych wersji Wine oraz konfigurację windowsowego oprogramowania, w tym pobranie i zainstalowanie niezbędnych zależności.

Nowa wersja Wine Staging nosi już numer2.6, przynosząc lepsze wsparcie dla tekstur 3D, więcejobsługiwanych instrukcji Shader Model 5, ulepszoną obsługę fontówprzez DirectWrite, oraz wsparcie dla najnowszych wersji interfejsuOSMesa,pozwalającego na renderowanie pozaekranowe. Aktualne możliwościWine 2.6 w uruchamianiu Wiedźmina 3 możecie zobaczyć na poniższymwideo.

[PL] Gry Linux: Witcher 3 wine 2.6 staging

Jak widać, największe przeszkody zostały już pokonane, jedna znajważniejszych gier DirectX 11 zaczyna być grywalna na Linuksie. Wtym tempie może się okazać, że w przyszłym roku nikt nie będziejuż mógł narzekać na nasze proponowane zestawy komputerowe dogrania, że nie uwzględniają kosztów licencji Windowsa.

A nie uwzględniają – bo jak ktoś ma do wydania 1000 zł na komputer,to wydanie przynajmniej 350 zł na licencję na system operacyjnyjest takim sobie interesem. Ubuntu czy Mint z Wine mogą być dlakogoś z ograniczonym budżetem znacznie lepszym rozwiązaniem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (248)