ZFS w Snow Leopardzie wreszcie z GUI

Strona główna Aktualności

O autorze

Według informacji bliskich Apple, w zbliżającej się wersji 10.6 systemu Mac OS X znanego pod nazwą Snow Leopard, znajdzie się wiele zmian przygotowanych z myślą o użytkownikach ZFS.

Obecna implementacja ZFS w Leopardzie pozostawia wiele niedociągnięć. Przede wszystkim brakuje możliwości tworzenia pul ZFS. Nie można graficznie opróżniać kosza podczas pracy z tego typu woluminami. Podobnie sprawa ma się z odłączaniem urządzeń należących do danej puli - dysk wtedy zostaje prawidłowo odłączony w pierwszej kolejności z linii poleceń. Co prawda, każdy zainteresowany może pobrać i zainstalować najnowszą kompilację ZFS. Wykonywanie jednak takich operacji jak tworzenie pul i zapisywanie danych wciąż odbywa się za pomocą interfejsu wiersza poleceń. Brakuje też polskiej wersji językowej.

Snow Leopard Server oferować ma nie tylko najnowszy build ZFS, ale udostępniać graficznie szereg funkcji pozwalających na wygodną pracę z tym systemem plików. Dzięki aplikacje takie jak Finder czy Disk Utility pozwolą na bezproblemową pracę z ZFS jako bazowego systemu plików. Jest to o tyle ważna informacja nie tylko dla administratorów, ale zwykłych użytkowników, gdyż aplikacje te zawsze pozostawały identyczne w przypadku serwerowej, jak i desktopowej wersji Mac OS X. Podobnie sprawa wyglądała z technologią IP over Firewire, które także po raz pierwszy znalazła się w Mac OS X Server, zanim trafiła do edycji dekstopowej w ramach bezpłatnej aktualizacji. Premiera Snow Leoparda planowana jest w pierwszej połowie tego roku.

© dobreprogramy