ZOHO Mail - alternatywa czy zagrożenie dla Gmaila ?


Witam, w moim pierwszym wpisie postaram się przedstawić alternatywę dla popularnego Gmaila. Mam nadzieję, że sami sprawdzicie czy jest to tylko alternatywa, zagrożenie, a może zdecydowanie lepszy produkt.

Moja przygoda z ZOHO Mail zaczęła się dosyć dawno. Poszukiwałem skrzynki pocztowej z odpowiednią polityką prywatności. Nie satysfakcjonował mnie regulamin oraz warunki oferowane przez Google. Tak więc rozpoczął się proces poszukiwania nowej skrzynki. Pierwszym krokiem było przeczytanie Terms of Services oraz Privacy Policy. Warunki satysfakcjonujące, a więc rozpoczął się proces zakładania konta.

How secure is your Information

"We adopt industry appropriate data collection, storage and processing practices and security measures, as well as physical security measures to protect against unauthorized access, alteration, disclosure or destruction of your Personal Information, username, password, transaction information and data stored in your user account. Access to your name and email address is restricted to our employees who need to know such information in connection with providing Zoho Services to you and are bound by confidentiality obligations."

Jak założyć konto ?

1. Należy udać się na stronę domową skrzynki.
2. Klikamy na czerwony przycisk "Get started".
3. Oferowane są nam konta płatne, jednak poniżej mamy Free Personal Account - To get yourself a free personal username@zoho.com email account i przycisk Click Here
4. Podajemy standardowe informacje: nazwa użytkownika, e-mail (tak, wymagana jest inna skrzynka do potwierdzenia i aktywacji konta), hasło, kod z obrazka, akceptujemy warunki i klikamy w przycisk Sign Up Now.
5. Logujemy się na konto pocztowe, które podaliśmy przy rejestracji i aktywujemy konto ZOHO.

Interfejs
Zoho Mail oferuje klarowny i minimalistyczny interfejs, w ustawieniach można zmienić kolorystykę. Po lewej stronie mamy dostępne programy ZOHO takie jak Kalendarz, Kontakty, Notatki, Łącza, Spotkanie, Faktura, Raporty, Kadry, Rekrutacja itp. programy można dodawać z listy, wystarczy kliknąć dodaj program. Dodatkowo jest obsługa dodawania programów działających przez przeglądarkę (należy podać adres do programu). Obok mamy standardowe opcje jak Foldery (Skrzynka odbiorcza, Wysłane, Spam itp.), Etykiety. Zaletą jest proste dodawanie folderów czyli coś czego nie ma standardowo w Gmail, oraz adaptacja "gwiazdki" z Gmaila czyli oznaczanie wiadomości flagą. Na górze mamy nasz adres i przyciski z programami ZOHO, ustawieniami itp.

Konfiguracja

ZOHO Mail udostępnia wiele opcji do ustawienia konta pod nasze potrzeby. Od podstawowych opcji dotyczących danych personalnych poprzez ustawienia antyspamowe do ograniczeń i restrykcji adresów IP.

Ogólne wrażenia z użytkowania

Z poczty korzysta mi się bardzo przyjemnie. Klarowny interfejs, duże możliwości skonfigurowania ułatwiają pracę. Dochodzą wszystkie wiadomości, a zakładam konta na bardzo rożnych forach i stronach. I to co jest bardzo ważne czyli SPAM, otrzymuję go jak na lekarstwo, czasem trafi się jedna sztuka na miesiąc czy dwa, ale wiąże się to z tym, że dużo stron czy for udostępnia adresy dla botów. Dla pewnej grupy użytkowników minusem może być nie w pełni spolonizowana strona, jednak co jakiś czas się to zmienia na lepsze.

Zachęcam do założenia konta i wypróbowania, to nic nie kosztuje. Trzeba być otwartym na nowe rozwiązania.