ZUS: system informatyczny działa

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje Gazeta Wyborcza, prezes ZUS Aleksandra Wiktorow przedstawiła w poniedziałek posłom z komisji polityki społecznej informację na temat informatyzacji tej instytucji. Według przekazanych przez ZUS danych do końca ub.r. inwestycja kosztowała 1,446 mld zł, a średni roczny koszt utrzymania systemów informatycznych to 469 mln zł.

Z tej ostatniej kwoty na dotychczasowy EMiR Rentier (wykonawcą była firma ZETO) przypada 193 mln zł, a na nowy KSI ZUS, który wdrożyła gdyńska firma Prokom - 266 mln zł. Prokom pobiera rocznie za administrowanie i utrzymanie systemu 141 mln zł, a za jego modyfikację - 23 mln zł.

W Gazecie można znaleźć między innymi krzepiącą wypowiedź Ireneusza Fąfary, członka zarządu ZUS odpowiadającego za informatykę: "Dziś mamy pewność, że system będzie dobrze funkcjonował, choć na przełomie lat 2001-02 miałem co do tego wątpliwości..."

ZUS chce w tym roku wydać jeszcze 25 mln zł na zwiększenie mocy głównego komputera. Potem zostaną tylko wydatki związane ze starzeniem się sprzętu "fizycznym i moralnym" - według naszych informacji chodzi o kilkanaście milionów złotych rocznie.

© dobreprogramy
s