ZUS zaoszczędzi na IT – stawia na własne zasoby, udostępni API mniejszym firmom

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Dla polskich informatycznych gigantów ZUS był od lat kluczowym klientem – nikt inny przecież w sektorze publicznym nie miał tak ogromnych budżetów IT. To się jednak skończy. Nowy zarząd Zakładu stawia na oszczędności. Pod kierownictwem wiceprezesa Michała Możdżonka doszło do zatrzymania większości dużych zamówień, prowadzony jest przegląd infrastruktury, wydatków, jak również samej strategii zakupowej, wcześniej kręcącej się wokół ogromnych zamówień publicznych. Dość powiedzieć, że firmy informatyczne liczyły na 700 mln złotych nakładów na utrzymanie przez cztery lata centralnego systemu ZUS-u, tymczasem Możdżonek chce ograniczyć je do 200-300 mln.

Plan zmian dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest już gotowy. Już wiadomo, że zakupy zejdą na drugi plan. W pierwszej kolejności ZUS będzie próbował osiągać swoje organizacyjne cele w zakresie informatyki za pomocą własnej infrastruktury i własnych kadr. Dopiero gdy uzna, że dana kwestia wykracza poza własne kompetencje, wybierze się na zakupy – wcześniej sprawdzając, czy nie da się już jakoś wykorzystać rozwiązań posiadanych przez inne instytucje państwowe.

Puls Biznesu podaje, że przykładem stosowania nowego podejścia w praktyce ma być ogłoszony w grudniu przetarg na rozbudowę serwerowni – zamiast budować nową, ZUS miał zdecydować się na rozbudowę już istniejącej. Zapoznając się z opisem zadania inwestycyjnego można mieć co do tego wątpliwości: to robota praktycznie od podstaw, po prostu w pomieszczeniach, które kiedyś były już przeznaczone na serwerownię. Być może taniej byłoby sięgnąć po kolokację w jakimś już istniejącym centrum danych?

Nowy zarząd ZUS-u chce też przysporzyć oszczędności innym instytucjom, udostępniając swoją platformę informatyczną do dostaw e-usług administracji dla obywateli. Mielibyśmy w ten sposób móc załatwiać na stronach ZUS-u sprawy innych urzędów – i vice versa, tam gdzie to będzie możliwe, realizować usługi ZUS-u na innych platformach. Docelowo wszystkie one miałyby one zostać zcyfryzowane i dostępne na wszystkich platformach.

Wśród tych wszystkich planowanych zmian największe konsekwencje będzie miała jedna, o której Puls Biznesu wspomniał na końcu. Wygląda na to, że Michał Możdżonek chce udostępnić interfejsy programowania nowej platformy e-usługowej ZUS-u. Dzięki temu każda firma, niezależnie od rozmiarów będzie mogła łatwo tworzyć aplikacje wchodzące w interakcje z danymi i usługami Zakładu. Czy to pozwoli przełamać monopol dostępnego tylko na Windowsa programu Płatnik?

© dobreprogramy