Za 5 lat Linux zdominuje rynek?

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak zapowiada serwis ITPro powołując się na raport firmy Saugatuck Technology, do końca 2011 roku prawie połowa największych firm ma uruchamiać pod Linuksem swoje najbardziej istotne aplikacje.

Z raportu wynika, że do końca tego roku odsetek firm używających Linuksa wzrośnie do 18 procent, przez kolejne dwa lata zwiększy się o 40%, a do końca 2011 roku urośnie o kolejne 80%. Te bardzo optymistyczne statystyki tłumaczone są tym, że Linux dopiero teraz zbliża się do poziomu przy którym może być traktowany jako równorzędny zamiennik Windowsa i w najbliższych latach coraz więcej firm będzie dostrzegać jego potencjał.

Do wzrostu jego popularności przyczynić może się także nowy model dostarczania oprogramowania znany pod nazwą Software as a Service. Polega on na programach uruchamianych przez sieć i korzystających z zasobów serwera, a nie komputera użytkownika, dzięki czemu są one niezależne od używanego systemu operacyjnego.

Twórcy raportu twierdzą, że Linux w najbliższych latach nie wyeliminuje komercyjnych systemów operacyjnych, jednak jego rosnące znaczenie wymusi na głównych graczach rynku IT, w tym na producentach sprzętu, uwzględnienie potrzeb jego użytkowników.


Aktualizacja, 03.01.2007, 11:23

Jak słusznie zauważyli nasi Czytelnicy, zdanie odnośnie wzrostów udziału Linuksa zostało błędnie sformułowane. Materiał został doprecyzowany. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.

© dobreprogramy
s