reklama

Zaćmienie Słońca na żywo na stronach UW

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

13 listopada wieczorem naszego czasu Słońce, Księżyc i Ziemia ustawione będą tak, że Księżyc przesłoni światło słoneczne, dzięki czemu zaobserwować można będzie zjawisko szeroko znane jako zaćmienie Słońca. Niestety nie będzie ono widoczne w Europie, ale dzięki dobrodziejstwom technologii i Internetu będziemy mogli obserwować je na żywo z własnych domów.

Najgłębsze zaćmienie nastąpi jutro o 23:11 naszego czasu, faza całkowitego zaćmienia trwać będzie 4 minuty, widoczne będzie jednak ze środka Oceanu Spokojnego (ścieżkę przesuwania się cienia rzucanego przez Księżyc widać na filmie). Zjawisko obserwowane z Australii będzie trwało ponad 2 minuty i nastąpi około 21:39 czasu polskiego. Wszystko będzie można obserwować na żywo dzięki projektowi GLORIA (GLObal Robotic-Telescope Intelligent Array) — międzynarodowy projekt koordynowany przez Universidad Politechnica de Madrid — który wysłał ekspedycję do Australii. Zjawisko będzie monitorowane przez teleskopy słoneczne i kamery cyfrowe, oglądać je będzie można między innymi za pośrednictwem serwerów Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego na tej stronie oraz oczywiście na stronie projektu GLORIA, tam też można znaleźć szczegółowe dane dotyczące wydarzenia.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić