Zadbaj o zęby jak nigdy wcześniej dzięki szczoteczce do zębów z kamerą

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Nie masz pewności, że Twoje zęby są czyste? Chcesz je obejrzeć z każdej strony, ale nie wiesz jak? Na pomoc może przyjść niewielkie lusterko albo gadżet o wiele bardziej zaawansowany – elektryczna szczoteczka do zębów Prophix, która nie tylko porządnie wyczyści co trzeba, ale też zrobi zdjęcia i wyśle je na smartfon.

Szczoteczka, podobnie jak wiele innych znanych nam urządzeń, mogła powstać dzięki miniaturyzacji aparatu fotograficznego. Skoro mamy już kamerki w telefonach, zegarkach i samochodach, czemu nie w szczoteczce do zębów? W Prophix znalazł się aparat z matrycą o rozdzielczości 10 megapikseli, która może nagrywać filmy 1080p.

Jak to działa? Sama szczoteczka nie jest szczególnie innowacyjna. Urządzenie do mycia zębów zostało wyposażone w kilka wymiennych końcówek, które niewiele różnią się od tego, co oferują inni producenci. Znajdziemy tu klasyczną, obrotową szczotkę, szczoteczkę precyzyjną, gumową nasadkę do masowania dziąseł, lusterko, a w bardziej rozbudowanej wersji zestawu także końcówkę do usuwania kamienia z wewnętrznej strony zębów.

Kamerka zamontowana tuż obok nasadki, na którą nakładane są końcówki szczoteczki, rejestruje obszar jej działania. Obraz można oglądać na żywo na ekranie smartfona, można też robić zdjęcia i zapisywać w aplikacji, by śledzić postępy w dbaniu o higienę jamy ustnej. Pole widzenia może obejmować jeden ząb lub trzy sąsiadujące zęby. Szczoteczce towarzyszyć będzie aplikacja (już dostępna dla iPhone'a, dla Androida właśnie powstaje), która będzie gromadzić informacje i podpowiadać, jak można lepiej dbać o zęby. Obraz można przesyłać przez WiFi lub Bluetooth.

Szczoteczka z kamerką została wymyślona przez dentystę z Chicago. Zauważył on, że najlepiej przekonać pacjentów do dbania o zęby, pokazując im wnętrze jamy ustnej z pomocą kamery i ekranu. Zamontowanie kamerki na szczoteczce umożliwia wprowadzenie do każdej łazienki techniki dotychczas dostępnej tylko w gabinetach dentystycznych.

Na razie szczoteczki Prophix można zamówić w przedsprzedaży. Będą dostarczane na terenie Stanów Zjednoczonych na początku przyszłego roku. Producent nie wyklucza, że wysyłka do Europy też będzie możliwa, ale jeszcze nie podaje żadnych terminów. Zestawy będą kosztować 299 i 399 dolarów, zależnie od zestawu dostępnych końcówek.

© dobreprogramy