Zagrożenia w polskim Internecie – czy boicie się zostać obrażeni?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Polacy mają cienką skórę – można wywnioskować z najnowszego raportu CERT Orange Polska, poświęconego zagrożeniom w polskim Internecie. Analitycy tej jednostki mieli wykryć w 2016 ponad 17 tysięcy incydentów związanych z bezpieczeństwem. Zanim jednak wpadniemy w panikę i odłączymy się od tej groźnej sieci, warto zapoznać się z naturą tych zagrożeń.

To wcale nie malware czy phishing należały bowiem do najczęściej występujących incydentów. Wręcz przeciwnie, znalazły się na szarym końcu listy. W Polsce najpoważniejszym zagrożeniem były… obraźliwe i nielegalne treści, stanowiące ponad 41% wszystkich przypadków, tj. ponad 7 tys. incydentów obsłużonych przez CERT Orange Polska. Kto wpadł na pomysł, by tę obyczajowo-polityczną kwestię rozpatrywać jako zagadnienie z dziedziny bezpieczeństwa – nie mamy pojęcia.

Oczywiście pozostałe klasy zagrożeń są już jak najbardziej groźne. To próby włamań (ponad 20%), ataki DDoS (niemal 17%) oraz aktywność spyware (niemal 12%). Autorzy raportu uważają, że pod względem struktury zagrożeń nie ma specjalnych różnic między Polską a resztą świata, może tyle, że ataki są krótsze, a cele wybierane precyzyjniej.

Intensywność występowania incydentów jest raczej stała. Wyraźny skok w kwietniu zeszłego roku to pośrednio wynik programu 500+. Wtedy to mieliśmy do czynienia z licznymi kampaniami phishingowymi i spamowymi związanymi z rozpoczęciem wypłaty świadczeń. Phishing i spam pozostają stale skuteczne, otwieranie podejrzanych załączników wciąż trzyma się nieźle. Co więcej operacje phishingowe są coraz lepiej dopasowane do profilu ofiar, więc CERT Orange Polska uważa, że w tym roku będą jeszcze skuteczniejsze.

Za najbardziej groźne zjawisko uznano rosnącą komercjalizację usług z zakresu cyberataków – dostępność gotowego ransomware czy wynajmowanie botnetów do ataków DDoS czy kampanii spamowych. To ostatnie dopiero da się nam we znaki, szczególnie za sprawą boomu na urządzenia Internetu Rzeczy. Według danych CERT Orange Polska ponad 50% końcówek sieci z testowanej próbki miało styczność ze złośliwym oprogramowaniem.

Miejmy nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł stworzenia botnetu, który zacznie masowo obrażać internautów.

Z całym raportem CERT Orange Polska zapoznać się możecie tutaj.

© dobreprogramy