Zagrożenia w polskim Internecie – czy boicie się zostać obrażeni?

Zagrożenia w polskim Internecie – czy boicie się zostać obrażeni?

Zagrożenia w polskim Internecie – czy boicie się zostać obrażeni?
15.03.2017 14:23

Polacy mają cienką skórę – można wywnioskować z najnowszegoraportu CERT Orange Polska, poświęconego zagrożeniom w polskimInternecie. Analitycy tej jednostki mieli wykryć w 2016 ponad 17tysięcy incydentów związanych z bezpieczeństwem. Zanim jednakwpadniemy w panikę i odłączymy się od tej groźnej sieci, wartozapoznać się z naturą tych zagrożeń.

To wcale nie malware czy phishing należały bowiem do najczęściejwystępujących incydentów. Wręcz przeciwnie, znalazły się naszarym końcu listy. W Polsce najpoważniejszym zagrożeniem były…obraźliwe i nielegalne treści, stanowiące ponad 41% wszystkichprzypadków, tj. ponad 7 tys. incydentów obsłużonych przez CERTOrange Polska. Kto wpadł na pomysł, by tę obyczajowo-politycznąkwestię rozpatrywać jako zagadnienie z dziedziny bezpieczeństwa –nie mamy pojęcia.

Obraz

Oczywiście pozostałe klasy zagrożeń są już jak najbardziejgroźne. To próby włamań (ponad 20%), ataki DDoS (niemal 17%) orazaktywność spyware (niemal 12%). Autorzy raportu uważają, że podwzględem struktury zagrożeń nie ma specjalnych różnic międzyPolską a resztą świata, może tyle, że ataki są krótsze, a celewybierane precyzyjniej.

Intensywność występowania incydentów jest raczej stała.Wyraźny skok w kwietniu zeszłego roku to pośrednio wynik programu500+. Wtedy to mieliśmy do czynienia z licznymi kampaniamiphishingowymi i spamowymi związanymi z rozpoczęciem wypłatyświadczeń. Phishing i spam pozostają stale skuteczne, otwieraniepodejrzanych załączników wciąż trzyma się nieźle. Co więcejoperacje phishingowe są coraz lepiej dopasowane do profilu ofiar,więc CERT Orange Polska uważa, że w tym roku będą jeszczeskuteczniejsze.

Obraz

Za najbardziej groźne zjawisko uznano rosnącą komercjalizacjęusług z zakresu cyberataków – dostępność gotowego ransomwareczy wynajmowanie botnetów do ataków DDoS czy kampanii spamowych. Toostatnie dopiero da się nam we znaki, szczególnie za sprawą boomuna urządzenia Internetu Rzeczy. Według danych CERT Orange Polskaponad 50% końcówek sieci z testowanej próbki miało styczność zezłośliwym oprogramowaniem.

Miejmy nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł stworzeniabotnetu, który zacznie masowo obrażać internautów.

Z całym raportem CERT Orange Polska zapoznać się możecie tutaj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)