Zagrożenia wynikłe z wprowadzenia 5G i nie tylko

Jako wieloletni czytelnik dobrych programów po lekturze artykułu wyśmiewającego przeciwników 5G postanowiłem się zarejestrować oraz zabrać głos. Tym bardziej, że sam parę lat temu podchodziłbym z wielką rezerwą do takich osób bojących się wkroczenia nowych technologii.

Ustalmy jedno. Postęp technologiczny jest niezbędny wraz ze wzrostem liczby ludzi na ziemi oraz ich wymagań. Gdyby nie rozwój technologiczny to nadal większość z nas pracowałaby w rolnictwie jak kilkaset lat temu. Obecnie przemysł IT oraz telekomunikacji są jednymi z driverów nowych rynków i ocenia się, że 5G stworzy całą sieć powiązanych ze sobą smart urządzeń co zautomatyzuje wiele procesów w gospodarce jak produkcja, transport itd. Wszystko to w szczególności dzięki najważniejszym cechom 5G: bardzo małe opóźnienia, nawet poniżej 1 milisekundy na zapytanie i odpowiedź z serwera oraz duża przepustowość. Tak szybki response time wymaga właśnie dużej gęstości stacji bazowych, tym bardziej że fale milimetrowe na którym opierać się będzie 5g nie mają dużego zasięgu aby zapewnić tak dobre parametry.

Osobiście nie mam nic przeciwko rozwojowi technologii, ba, jestem programistą po szkole ekonomicznej oraz Politechnice Warszawskiej. Co więcej rozumiem w pełni wyśmiewanie osób, które często mieszają technikę z teoriami o płaskiej ziemi i podobnymi, dawno obalonymi mitami.

Niestety problem z negatywnym wpływem na zdrowie telefonii komórkowej istnieje i co więcej został zbadany przez lekarzy oraz naukowców. I proszę mi wierzyć nie pisałbym tego, gdybym sam nie był zmuszony do sprawdzenia tych badań. Dlaczego? Otóż od już dobrych kilku lat jestem chory na chorobę autoimmunologiczną, oczywiście zdjagnozowaną w szpitalu, przyjmuję leki itd. Jest z tą grupą chorób jeden problem, że nikt nie wie skąd się biorą co zachęciło mnie do szukania. Aleee chwila, czy jestem pewny, że moją chorobę spowodowały pola elektromagnetyczne? Tą odpowiedź zostawię dla siebie, natomiast przy okazji natrafiłem na wiele ciekawych informacji, którą każdy z czytelników może potwierdzić!

Dowody na szkodliwość telefonii komórkowej oraz świadomości problemu w wielkim biznesie:

1. National Toxicology Program niedawno opublikowało wyniki wieloletnich badań na szczurach oraz myszach, które poddane były codziennej dawce pól radiowych w dawkach jak u ludzi z technologii 2g i 3g. Tak dość stare ale dlatego że zaczęli z końcem lat 90-tych. Badania zostały opłacone przez Departament Zdrowia USA a Wyniki badań są dostępne tutaj, gdzie każdy może potwierdzić to co poniżej piszę: 

https://ntp.niehs.nih.gov/results/areas/cellphones/

  • Clear evidence of tumors in the hearts of male rats. The tumors were malignant schwannomas. - Jasny dowód nowotworów serca u męskich szczurów, były to złośliwe nerwiaki osłonkowe
  • Some evidence of tumors in the brains of male rats. The tumors were malignant gliomas. - Pewien dowód nowotworów mózgu, były to złośliwe glejaki
  • Some evidence of tumors in the adrenal glands of male rats. The tumors were benign, malignant, or complex combined pheochromocytoma. - Pewien dowód złośliwych nowotworów ślinianek

2. Meta analiza Polskiej Profesor nauk medycznych z łódzkiego instytutu medycyny pracy Alicji Bortkiewicz "Mobile phone use and risk for intracranial tumors and salivary gland tumors – A meta-analysis": http://ijomeh.eu/Mobile-phone-use-and-risk-for-intracranial-tumors-and...

"A significantly higher risk of an intracranial tumor (all types) was noted for the period of mobile phone use over 10 years" - Znaczące wyższe ryzyko zostało zaobserwowane dla wszystkich typów wewnątrzczaszkowych nowotworów dla użytkowników telefonii komórkowej powyżej 10 lat

3. W 2017 roku pojawiły się wyniki badań że nie-jonizujące pole elektromagnetyczne może przyczynić się do poronień: https://www.nature.com/articles/s41598-017-16623-8 Podsumowanie: 

After adjustment for maternal age, race, education, smoking during pregnancy, and prior miscarriage, overall, pregnant women who had higher MF exposure during pregnancy (higher 3 quartiles) had a 48% greater risk of miscarriage than women who had lower MF exposure. - Pomijając wiek, rasę, wykształcenie, palenie i wcześniejsze poronienia, w sumie wykazano że kobiety w ciąży ,które miały wyższą ekspozycję na pola podczas ciąży miały o 48% większe ryzyko poronienia...

Takich przykładów mógłbym podać znacznie więcej i nie trudno je znaleźć. W Polsce 5G będzie oczywiście i tak wprowadzone niezależnie od opisanego sprzeciwu niektórych osób. Głównie z uwagi na sprzedanie częstotliwości pod tą technologię oraz przeznaczeniu tych środków na coraz większe potrzeby budżetowe. Udostępnienie tych pasm to jest obligatoryjne, ale też sprawia naciski firm telekomunikacyjnych na zwiększenie norm maksymalnych emitowanych pól elektromagnetycznych w Polsce, a dokładnie podwyższenie ich stukrotnie. Biorąc pod uwagę wiele badań świadczących o możliwych konsekwencjach dla zdrowia pozostawiam czytelnikom odpowiedź na pytanie czy wprowadzanie 5g i przy okazji za tym potencjalnie większą liczbę nadajników pól w środowisku życia i pracy człowieka, czy będzie to dobre czy też nie.

Dziękuję za lekturę, nawet hejterom, jeśli ktoś w komentarzu osiągnie swoje katharsis wyśmiewając te potencjalne zagrożenia to nie ma problemu. Jedynie zachęcam do własnego intelektualnego wysiłku i sprawdzenia powyższych wybranych badań naukowych, które zresztą są opublikowane na pubmedzie, najważniejszej platformie dla takich publikacji.

Dodatkowo załączam mój filmik, gdzie prezentuje dodatkowe informacje, w szczególności raporty firm ubezpieczeniowych o polach elektromagnetycznych, raportach telekomów jak vodafone, tmobile i producentów sprzętu do FCC - Federalna Komisja Telekomunikacji USA, gdzie same te firmy przyznają że wiedzą o potencjalnym zagrożeniu z pól radiowych/EMF.

Pozdrawiam Serdecznie i proszę o wyrozumiałość w tym temacie, który jest kontrowersyjny i trudny. Nie mam żalu ani do prostych osób, które boją się technologii, której nie rozumieją i będą strajkowały przeciwko nim. Jak również nie mam problemu z wyśmiewaniem tego tematu, ale podkreślam że ważny jest dialog i chęć wysłuchania argumentów, które wielu mogą zaskoczyć, mnie również, gdyż byłem zmuszony do wgryzienia się w ten temat.