Zakończyła się 17. Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna

Strona główna Aktualności

O autorze

Zwycięzcami 17. Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej (International Olympiad in Informatics, w skrócie IOI) rozgrywanej w Nowym Sączu zostali jednocześnie czterej zawodnicy - dwaj z Chin, jeden z USA i jeden z Ukrainy. W pierwszej dziesiątce najlepszych młodych informatyków na świecie znalazł się Polak - Filip Wolski, który zdobył złoty medal Olimpiady. Reprezentanci Polski wywalczyli również dwa srebrne i jeden brązowy medal.

Pierwsze miejsce, zdobywając maksymalną ilość punktów, zajęli jednocześnie Weidong Hu i Yuan Zhou (Chiny), Eric Price (USA) oraz Yuriy Znovyak (Ukraina). 10 miejsce i złoty medal Olimpiady zdobył Filip Wolski, uczeń III LO Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Srebrne medale zdobyli Adam Gawarkiewicz (X LO w Toruniu) oraz Tomasz Kulczyński (VI LO w Bydgoszczy). Brązowy medal wywalczył czwarty z naszych reprezentantów - Daniel Czajka do czerwca br. uczeń LO im. KEN w Stalowej Woli, od października br. student AGH w Krakowie. Łącznie organizatorzy IOI 2005 przyznali 140 medali. Złote medale otrzymało 24 najlepszych olimpijczyków, srebrne 48, a brązowe 68.

Zmagania najzdolniejszych młodych informatyków globu rozpoczęły się 17 sierpnia br. W kampusie Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu walczyło rozwiązując zadania algorytmiczno-programistyczne 276 zawodników z 70 krajów. Wcześniej elita młodych informatyków została wyłoniona w Olimpiadach krajowych. Czterech najlepszych Polaków musiało wcześniej pokonać 1000 zawodników aspirujących do miejsca w polskiej kadrze.

Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna, to coroczne zawody programistyczne dla najlepszych uczniów szkół średnich z całego świata. Olimpiada została powołana przez UNESCO w 1987 roku. Jej celem jest umożliwienie najlepszym informatykom z całego świata porównania wiedzy i umiejętności oraz wymiana doświadczeń naukowych i kulturowych. Pierwsza Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna odbyła się w Pravetzu w Bułgarii w 1989 roku. Kolejnym miejscem po Polsce będzie w 2006 roku Meksyk.

© dobreprogramy
s