Zalman bankrutuje? To nieprawda, producent coolerów ma się dobrze

Strona główna Aktualności

O autorze

Od wczorajszego poranka Sieć zalały bardzo smutne informacje dla wszystkich fanów podkręcania, modowania komputerów i ich wyciszania – mówiły one o rzekomym złożeniu przez firmę Zalman wniosku o upadłość. Taka strata byłaby dla świata entuzjastów komputerowych, a także producentów sprzętu znacząca. Plotki okazały się jednak nieprawdziwe. Zalman ma pewne kłopoty, ale nie wynikają one z kondycji producenta, lecz problemów firmy nadrzędnej, do której Zalman należy.

Po tym, jak Internet zalała fala nieprawdziwych informacji zainterweniować postanowił prezes firmy, Min Park. W swoim otwartym piśmie zdecydowanie zaprzeczył on temu, jakoby Zalman umierał, wybierał się na przyśpieszoną emeryturę i miał za chwilę zupełnie zniknąć z rynku. Jest wprost przeciwnie. Firma trzyma się bardzo dobrze i nigdzie się nie wybiera. Problemy dotyczą nadrzędnego koncernu Moneual i w pewien sposób odbiją się na Zalmanie, ale fani produktów tej firmy mogą spać spokojnie i nie muszą się martwić. Wspomniana firma miała do spłacenia długi w wysokości niemal 900 milionów dolarów, ale nie uregulowała ich. W wyniku kiepskiej sytuacji finansowej i zbyt małych zysków musiała ustąpić pola i złożyć wniosek o bankructwo. Co więc w wyniku całego tego zamieszania stanie się z Zalmanem?

Na szczęście osoby zarządzające tą południowokoreańską firmą są znacznie bardziej roztropne. Zalman w wyniku tej sytuacji złożył pismo, ale dotyczy ono restrukturyzacji firmy, jaka ma nastąpić w niedługim czasie. Obecnie 60% udziałów tego producenta należy do upadającego Moneuala, który w ramach pozyskiwania środków na spłatę długów może zdecydować się na sprzedaż Zalmana. Marka jest na tyle silna i ugruntowana, że nie powinno to stanowić żadnego problemu: znamy przecież z rynku tak sprzętu, jak i oprogramowania wiele podobnych sytuacji. Firmy przechodzą z rąk do rąk, ale na dobrą sprawę dla użytkowników końcowych nic się nie zmiana. Właściciele Moneuala mają natomiast poważne kłopoty – wszystko wskazuje na to, że przedstawione przez nich wyniki dotyczące eksportu były fałszywe, pieniądze zniknęły, a firma straciła płynność finansową. Osoby te zostały już aresztowane w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.

Na chwilę obecną nie wiadomo, czy pracownicy Zalmana byli zaangażowani w ten proceder. Jeżeli okaże się, że nie, firma może uzyskać dodatkową pomoc, która uchroni ją przed ewentualnymi problemami związanymi z działalnością firmy Moneual, przez którą została przejęta w 2011 roku. Szkoda byłoby stracić z rynku producenta, który wprowadził do komputerów nieco ciszy, nieco sztuki (bo nie możemy odmówić im naprawdę przyzwoitego wzornictwa, co jest nietypowe w przypadków układów chłodzących), a także znacznie niższe temperatury. Zalman słynie nie tylko z coolerów dla klientów indywidualnych – produkuje on takie elementy także w ramach umów np. z producentami kart graficznych. To koreańskie przedsiębiorstwo jest także producentem obudów, adapterów i wielu akcesoriów komputerowych.

© dobreprogramy
s