Zamiana formatu .avi do VCD/SVCD

Strona główna Aktualności

O autorze

Zauważyłem że na naszym forum bardzo dużo użytkowników zakłada temat typu "Jak zmienic np. format .avi do VCD" a prawde mówiąc jeszcze nie spotkałem się z tematem w którym jasno jest wyjaśnione jak to zrobić, postanowiłem więc spróbować w jasny, bardzo prosty i zrozumiały sposób to objaśnić.
Więc zaczynamy.

Krok I: Zmiana formatu napisów


Pierwszym krokiem będzie zmiana formatu napisów do formatu .ssa (Sub Station Alpha) za pomocą programu SubEdit-Player. Dlaczego wybrałem SubEdit-Player, odpowiedz jest prosta ponieważ program jest bardzo znany jak i używany przez bardzo dużą liczbę użytkowników a drugą sprawą jest to iż w SubEdit można w bardzo szybki i łatwy sposób zmienić format napisów.


Plik do pobrania: SubEdit-Player build 4043


Więc uruchamiamy SubEdit-Player, klikamy Plik -> Otwórz plik z napisami (Shift+Ctrl+O) następnie szukamy naszego pliku z napisami, zaznaczamy go i klikamy "Otwórz"
Gdy już otworzyliśmy nasz plik z napisami to oczywiście musimy go przekonwertować, klikamy więc Napisy => Konwertuj format napisów (Ctrl+T) po czym wyskoczy nam okienko gdzie musimy wpisać wartość FPS naszego filmu.

Najprostszym sposobem aby dowiedzieć się jaką wartość FPS wpisać, wykonujemy następującą czynność. Klikamy PPM na nasz film -> Właściwości -> Zakładka "Podsumowanie" i na dole widzimy "Szybkość klatek" (patrz obrazek).

Oczywiście tą wartość wybieramy w okienku gdzie mamy wpisać wartość FPS naszego filmu lecz gdy np. nasz film ma 23 klatki na sekundę to w oknie gdzie mamy tą wartość wpisać, wybieramy poprostu przybliżoną wartość, taką wartością bedzie np. 23.976 klatek na sekunde i klikamy OK, po czym wyskoczy nam takie okno (obrazek niżej) gdzie w sekcji "Format docelowy" zaznaczamy na jaki format chcemy przekonwertować nasze napisy. W naszym przypadku zaznaczamy SSA i klikamy OK.

Jeżeli wystąpi jakiś błąd podczas konwertowania, ignorujemy go i klikamy OK.

Po skończeniu konwertowania klikamy Plik -> Zapisz jako.. i zapisujemy nasz plik z napisami jako SSA

Krok II: Obliczanie birate video i audio filmu.


Potrzebny nam będzie birate audio oraz video aby go obliczyć skorzystamy z kalkulatora AVI/(X)(S)VCD Bitrate Calculator.


Plik do pobrania: AVI/(X)(S)VCD Bitrate Calculator


Uruchamiamy kalkulator i wypełniamy poszczególne pola:

Długość filmu - Tutaj wpisujemy długość naszego filmu, czas filmu można sprawdzić w następujący sposób PPM na nasz film => Właściwości =>Zakładka Podsumowanie i mamy "Czas trwania filmu"

Rodzaj video - Tutaj zaznaczamy VCD chyba że ktoś chce nagrać SVCD to zaznacza SVCD

Wymiar i liczba CD - Tutaj zaznaczamy na jakiej płycie chcemy wypalić nasz film i na ilu płytach (proponuje wypalaniena na 2 płytach, lepsza jakość).


Po wypełnieniu tych okienek otrzymamy nasz potrzebny birate audio i video (zaznaczone na czerwono).

Krok III: Ustawiena, konwertowanie oraz wklejanie napisów w plik video.


Te wszystkie czynności wykonamy programem TMPGEnc ale przed tym instalujemy filtr VobSub który bedzie podczas konwertowania automatycznie wklejał napisy w nasz film, instalujemy go i nic wiecej z nim nie robimy.


Plik do pobrania: TMPGEnc-2.510.49.157

Plik do pobrania: VobSub


Do wypalenia płytki np. VCD nasz film powinien posiadać format MPEG-1 więc w tym kroku opiszę jak to zrobić.

Uruchamiamy TMPGEnc przy pierwszym starcie programu pojawi sie kreator by sie go pozbyć przy kolejnym starcie programu odchaczamy okienko zaznaczone na poniższym obrazku lub klikamy Cancel.

Pierwszym krokiem jaki wykonamy w TMPGEnc bedzie ustawienie priorytetu DirectShow Multimedia File Reader (jest to bardzo ważne ponieważ jeżeli tego nie zrobimy to po konwertowaniu może się okazać że nasz film nie posiada dźwięku) w tym celu wykonujemy następujące czynności:

W TMPGEnc klikamy Option -> Environmental setting następnie klikamy na zakładkę VFAPI plug-in i tam z prawokliku ustawiamy najwyższy priorytet dla DirectShow Multimedia File Reader (patrz obrazek niżej).

Gdy mamy już nasze przygotowane napisy w formacie .ssa i nasz obliczony birate video i audio to nie pozostało nam nic innego jak przejść do konwertowania a więc tak w sekcji Video source wpisujemy ścieżkę do naszego filmu, ta sama ścieżka automatycznie pojawi się w sekcji Audio source a w sekcji Output file name podajemy ścieżkę gdzie nasz
przekonwertowany film ma się znajdować (obrazek niżej).

Klikamy Load i wybieramy interesujący nas format VideoCD (Pal) lub SuperVideoCD (Pal) i klikamy OK.

Następnie powtórnie klikamy Load wchodzimy w folder Extra zaznaczamy unlock.mcf i klikamy Otwórz (jest to potrzebne do zmiany w Setting birate audio i video), po tej czynności klikamy Setting w zakładce Vdeo w polu birate wpisujemy wyliczony birate video który uzyskaliśmy za pomocą kalkulatora, a w zakładce Audio w polu birate wybieramy birate audio który także otrzymaliśmy za pomocą kalkulatora i zatwierdzamy wprowadzone dane klikając OK (patrz obrazeki niżej).Po klikniecu Start rozpocznie się konwertowanie oraz automatycznie odpali się filtr VobSub który zacznie wklejanie napisów w film, dowodem tego jest pojawienie się w pasku Windowsa koło godziny zielona strzałka.

Uwaga:

upewnij się że napisy jak i nasz film znajdują się w tym samym folderze i czy napisy posiadają taką samą nazwe co film, poniewaz jeżeli napisy będą miały inną nazwę niż film to proces wklejania napisów nie rozpocznie się.

To były pokazane czynnosci gdy chcemy nagrać film na jednej płycie, jeżeli chcemy nagrać nasz film na dwóch płytach to robimy te same czynności co powyżej z tym, że w kalkulatorze w sekcji Wymiar i ilość CD w polu Ilość CD zaznaczamy że chcemy nagrać na dwóch płytach no i oczywiście w tym wypadku przed kliknięciem Start musimy nasz film podzielić na dwie części a robimy to w następujący sposób. Klikamy Setting w zakładce Advanced zaznaczmy Source range i po dwukrotnym kliknięciu wchodzimy w Source range (obrazek nizej).

Gdy już jestesmy w Source range to po kliknięciu Move to end frame na górze pojawi się nam liczba klatek (patrz obrazek wyżej) czyli w opisywanym przypadku będzie to b>131528 i dzielimy tą liczbę na dwa co nam daje 65764 i ten wynik wpisujemy w pole End frame oczywiście zatwierdzamy wszystkie dane i klikamy OK a nastepnie Start.

Gdy już konwertowanie pierwszej części filmu się ukończy to zabieramy się do przerabiania drugiej części filmu powtarzając tą samą czynność czyli Setting -> Advanced -> Source range z tym, że w polu Start frame wpisujemy liczbę z End frame czyli 65764
a w polu End frame wpisujemy -1 (patrz obrazek wyżej), no i oczywiście zatwierdzmy zmianę danych klikając OK i następnie klikamy Start.


Uffff myśle że wszystko jest zrozumiałe :)


Gdy już mamy nasz przekonwertowany film w formacie .mpg to teraz wystarczy nasz film wypalić na płytke np. programem Nero no ale chyba jak to zrobić nie musze opisywać.
(Jeśli ktoś nie wie jak w nero nagrać VCD lub SVCD to prosze napisać to postaram sie tą czynność opisać)


Kontakt z autorem artykułu: kuz5

© dobreprogramy
s