Zamiennik DAEMON Tools na Linuksa.

Zanim zaczniesz czytać (lub przerażony ilością, zrezygnujesz (jak ja)): Niepostrzeżenie wyszła mi ściana tekstu. Jako, że znam wartość czasu: meritum tego wpisu znajduje się w #3d "przepisane cdemu-tray 0.6.2"

Witam. Wpis ten powstał celem pomocy dla nowych jak i starszych użytkowników Linuksa w poszukiwaniu zamiennika legendarnego DAEMON Tools na ten system.

Krótki wstęp

Istnieją takie aplikacje, bez których nie można sobie wyobrazić pracy na komputerze. Jedną z takich aplikacji jest z pewnością tytułowy DAEMON Tools - narzędzie umożliwiające w łatwy i przyjemny, bo graficzny, sposób montowanie praktycznie każdego rodzaju obrazu płyty cd/dvd. Jednak, kiedy śmiertelnik decyduje się z różnych pobudek na wypróbowanie Linuksa, szybko stwierdza, że jego ulubiony program nie istnieje w wersji na ten system. Szybkie googlowanie zwraca kilka rozwiązań tego problemu. Żeby jednak zaoszczędzić śmiertelnikowi czasu na testowanie każdego z tych rozwiązań, opiszę tutaj kilka z nich, oraz przedstawię moje ulubione.

#1 Hardway (konsola + mount)
Każdy "szanujący się" "linuksowiec" na pytanie "Jak zamontować mój obraz.mdf" stanowczo odpowie: "Użyj konsoli!". Nie będę się rozwodził zbyt długo nad tą opcją, gdyż dotykanie konsoli w codziennym użytkowaniu komputera uznaję za skrajnie niewygodne, choć nie przeczę, że niektóre operacje można wykonać o wiele szybciej przy jej użyciu.

Zalety:
- mount jest standardowym narzędziem dostępnym w każdej dystrybucji Linuksa

Wady:
- z tego co pamiętam, mount normalnie obsługuje tylko obrazy .iso. Obrazy innych typów należy najpierw przekonwertować do .iso, co jest procesem dość czasochłonnym
- dotykanie konsoli w codziennym użytkowaniu komputera = kupowanie krowy, kiedy chce się szklankę mleka

#2 Hardway (konsola + cdemu-daemon + cdemu-client)
To rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne od poprzedniego pod tym względem, że cdemu-daemon wspiera całą paletę różnych typów obrazów płyt bez żadnych sztuczek. Niemniej jednak cdemu-client dalej jest narzędziem konsolowym, co linuksowego lenia (jak ja) odrobinę zniechęca.

Zalety:
- wsparcie dla wielu typów obrazów płyt; w praktyce nie spotkałem się jeszcze z obrazem płyty, którego nie mógłbym zamontować przy użyciu cdemu-daemon
- oficjalne ppa dla Ubuntu na launchpad.net (dla linuksowych leni): link (pominę fakt, że w Ubuntu dodawanie repozytoriów jest bajecznie proste, np. dla tego repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:cdemu/ppa && sudo apt-get update

Wady:
- dotykanie konsoli w codziennym użytkowaniu komputera = patrz wyżej

#3 MS Windows style - GUI do cdemu-deamon
Przyznam szczerze, że cdemu-daemon jest moim faworytem w tej kategorii. Zresztą od samego początku nie zamierzałem porównywać aplikacji z interfejsem konsolowym. Czas więc na najistotniejszą część tego wpisu - porównanie GUI do cdemu-daemon.

a) gcdemu

Gcdemu jest oficjalnym gui do cdemu-daemon napisanym w pythonie oraz pyGTK+.

Zalety:
- jest to oficjalne gui - pewność wsparcia programu; również: jest w ppa cdemu-daemon
- umożliwia dostęp do całej funkcjonalności cdemu-daemon spod poziomu wygodnego i intuicyjnego gui
- napisany przy użyciu GTK+ - GNOME-puryści będą z pewnością zachwyceni
- autostart z systemem (jak każdy aplet)

Wady:
- jest to aplet do panelu GNOME - oficjalnie nie uruchomisz tego w innych środowiskach (nieoficjalnie: w Xfce można uruchamiać aplety GNOME bez problemu przy pomocy xfce4-xfapplet-plugin)
- [moje zdanie] jest napisany w języku skryptowym - wolniejsze działanie w porównaniu z aplikacją kompilowaną (chociaż przy dzisiejszych komputerach ta różnica w szybkości działania jest pomijalna (z drugiej strony niektórzy dalej mają sześcioletnie komputery))
- [w porównaniu z DAEMON Tools] nie oferuje funkcji automontowania przy starcie systemu

b) qcdemu

Qcdemu - gui napisane w C++/Qt.

Zalety:
- program działa w tacce systemowej (tray), w związku z czym można go używać w praktycznie każdym środowisku graficznym
- [moje zdanie] program napisany w języku kompilowanym C++ oraz przy użyciu Qt - szybkość, prestiż i elegancja + KDE-puryści będą zachwyceni
- mniejsza funkcjonalność niż gcdemu, ale wciąż wystarczająca

Wady:
- [w porównaniu z DAEMON Tools] nie oferuje funkcji automontowania przy starcie systemu
- nie startuje przy logowaniu (trzeba samemu to dodać do autostartu)
- [moje zdanie, szczegół] odrobinę kole mnie w oczy brak ikonek w menu tego programu

c) cdemu-tray 0.2
Program napisany w C przy użyciu GTK+.

Zalety:
- program działa w tacce systemowej
- [moje zdanie] program napisany w języku kompilowanym

Wady:
- [w porównaniu z DAEMON Tools] nie oferuje funkcji automontowania przy starcie systemu
- tylko podstawowa funkcjonalność
- nie startuje przy logowaniu (trzeba samemu to dodać do autostartu)

d) przepisane cdemu-tray 0.6.2 link
Cdemu-tray 0.6.2 to przepisane od nowa w C++/Gtkmm cdemu-tray 0.2 (chociaż część dbus-handlera została praktycznie nieruszona). Mówiąc krótko: jest to mój faworyt wśród gui do cdemu-daemon jak i wśród zamienników do DAEMON Tools. Również z tego powodu, że jestem jednym z jego autorów.

Zalety:
- program działa w tacce systemowej (nie jest zależny od środowiska graficznego)
- pokrywa większość funkcjonalności oferowanej przez cdemu-daemon oraz kluczowe funkcjonalności DAEMON Tools (póki co, nie oferuje jedynie zmiany ID napędów wirtualnych ze względu na uciążliwość implementacji tego przy użyciu C/GTK+)
- [w porównaniu z DAEMON Tools] oferuje funkcję automontowania przy starcie systemu oraz autostart z systemem
- oferuje szybki i łatwy dostęp do pliku konfiguracyjnego cdemu-daemon - m. in. umożliwia bardzo łatwą i wygodną modyfikację liczby napędów wirtualnych
- dostępny w menu kontekstowym "Otwórz z..."
- dostępność paczki .deb (Ubuntu i debianopochodne) dla linuksowych leni (jak ja)
- [moje zdanie] program napisany w języku kompilowanym C++ przy użyciu Gtkmm (ze wstawkami w C w miejscach, gdzie Gtkmm nie oferuje gotowego rozwiązania)

Wady:
- jeżeli skonfigurowany do startowania razem z logowaniem - trzy sekundowe opóźnienie w starcie programu ze względu na upewnienie się, że cdemu-daemon uruchomi się pierwszy
- [moje zdanie] nie podoba mi się miks C z C++

Krótki epilog

Jako, że wyszła mi mała ściana tekstu, zakończenie będzie krótkie: jeżeli szukasz satysfakcjonującego zamiennika DAEMON Tools na Linuka - gorąco polecam wypróbowanie nowego Cdemu Tray (download, instalacja, użytkowanie, bugtracker: link