Zapomnijcie o Windows 8.1 Update 2. Powitajcie Aktualizacyjne Wtorki

Strona główna Aktualności

O autorze

Wreszcie poznaliśmy datę premiery Windows 8.1 Update 2. Jak donosi Brandon LeBlanc, opiekun oficjalnego bloga Windows, kolejna duża aktualizacja „okienek” z serii 8.x, na której temat przetoczyło się przez Sieć tyle spekulacji, i której wydania spodziewano się na sierpień, nie pojawi się nigdy – albo też, jeśli na to spojrzeć z innej strony, pojawi się już w najbliższy wtorek, w ramach Aktualizacyjnego Wtorku.

Zdezorientowani Czytelnicy muszą nam wybaczyć. Wygląda na to, że Wujek Cja z rosyjskiej grupy WZor, znanej z ujawniania tajemnic Microsoftu, w pewnym stopniu miał rację. W Redmond wszyscy muszą już mieć dość Windows 8.1, najchętniej skupiliby się wyłącznie na pracach nad Windows 9. Jednak niechęć okazała się większa, niż rosyjski bloger donosił – oczekiwanej aktualizacji Update 2, mającej pojawić się w formie analogicznej do kwietniowej Windows 8.1 Update 1, nie będzie. W zamian przygotowane do tej pory ulepszenia trafią poprzez mechanizm Windows Update do posiadających ważne licencje użytkowników aktualnej „ósemki” już w najbliższy Aktualizacyjny Wtorek.

Nazwa budzi oczywiste skojarzenia – i całkiem słusznie. Od tej pory dla Microsoftu każdy drugi wtorek miesiąca będzie nie tylko dniem publikacji biuletynów bezpieczeństwa i łatek chroniących jego produkty przed odkrytymi podatnościami, ale też przyniesie ze sobą konkretne ulepszenia oprogramowania. Jak podkreśla LeBlanc, zamiast czekać całymi miesiącami na duże pakiety nowości, użytkownicy Windows będą otrzymywali ulepszenia regularnie co miesiąc. Dotyczyć one będą zarówno systemowych aplikacji, jak i kluczowych komponentów „okienek”, przynosząc zwiększenie wydajności i stabilności pracy systemu.

W najbliższy aktualizacyjny wtorek, czyli 12 sierpnia, użytkownicy Windows 8.1 z aktualizacją Update 1 otrzymają więc trzy nowości. Będą to:

  • Dodatkowe ustawienia w panelu kontroli gładzika, które pozwolą pozostawić gładzik aktywnym po podłączeniu myszki, dopuścić symulację kliknięcia prawego przycisku i umożliwić przeciąganie zawartości okna przez podwójne pacnięcie.
  • Zbiór nowych interfejsów programowania, które pozwolą zamienić urządzenia z Windows w odbiorniki standardu Miracast.
  • Ułatwienie procesu logowania się do witryn SharePoint Online – teraz wystarczyć ma jednokrotne podanie hasła.

Za wiele jak widać tych innowacji nie ma, ale LeBlanc daje do zrozumienia, że kolejne nowości pojawią się już w drugi wtorek września. Te same procedury aktualizacyjne mają objąć też Windows Server 2012, choć w wypadku tego serwerowego systemu w sierpniu żadnych nowości jeszcze nie będzie, jego administratorzy będą musieli się obyć zwykłymi łatkami bezpieczeństwa.

Czy kiedykolwiek w ten sposób zostanie do Windows 8.1 wprowadzone słynne nowe menu Start, którym Microsoft się chwali od czasu kwietniowej konferencji BUILD, nie wiadomo. Wydaje się raczej, że ten niezbędny do życia dla wielu użytkowników element interfejsu zjawi się dopiero w Windows 9 – i będzie reklamowany jako podstawowa zaleta planowanego na 2015 rok systemu.

© dobreprogramy
s