Zarzuty wobec VPN-a w Operze? Nikt nie twierdził, że będzie inaczej

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wczorajszą wiadomością dnia była bez wątpienia informacja, że Opera jako pierwsza przeglądarka internetowa oferuje wbudowany VPN. Choć rzeczywiście jest to istotna funkcja, to narosły wokół niej pewne wątpliwości, np. te dotyczące faktu, ze szyfrowany jest tylko ruch przeglądarki.

Zarzuty zostały te opublikowane między innymi na łamach Zaufanej Trzeciej Strony. Słusznie zwrócono tam uwagę, że wirtualna sieć prywatna wbudowana w deweloperską Operę nie jest tym samym, co w przypadku skonfigurowania sieci na poziomie ustawień systemowych.

W drugim przypadku możliwe jest bowiem także szyfrowanie połączeń poza przeglądarką. Opera natomiast, co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, gdyż nikt nie deklarował, że jest inaczej, oferuje szyfrowanie w ruchu wygenerowanego przez samą przeglądarkę.

Jeżeli zatem skorzystamy podczas połączenia z publicznym Wi-Fi na przykład z natywnego komunikatora, to Opera nie może gwarantować szyfrowania komunikacji dzięki wbudowanemu VPN-owi. To zaś pozwoliło na sugerowanie, że VPN w Operze to po prostu połączenie za pośrednictwem serwera proxy.

Nie wpłynęło to jednak na sukces, jakim okazała się implementacja wirtualnej sieci prywatnej już w wersji deweloperskiej. Opera chwali się, że nawet w stosunku do nowości, jaką była implementacja blokowania reklam, kolejna zmiana w przeglądarce zwiększyła liczbę probrań wersji deweloperskiej sześciokrotnie.

Kwestię wyjaśnia także przedstawiciel Opery, Sławomir Sochaj. Zwraca on uwagę, że przeglądarkowy VPN w samych założeniach nie miał wiązać się z szyfrowaniem ruchu generowanego poza samą przeglądarką. Tę można w najnowszej wersji deweloperskiej pobrać z naszej bazy oprogramowania, dostępna jest w zakładce Wszystkie wersje (wersja rozwojowa).

© dobreprogramy

Komentarze