Sprzęt

Strona główna Sprzęt Zasilanie
Chieftec GPS-650C

Chieftec GPS-650C

Zasilanie

Producent: Chieftec, Moc: 650 W, Standard: ATX, Ilość wentylatorów chłodzących: 1

EVGA SuperNOVA 1000 G3

EVGA SuperNOVA 1000 G3

Zasilanie

Producent: EVGA, Moc: 1000 W, Standard: ATX, Mbf: 100000 godz., Ilość wentylatorów chłodzących: 1

Chieftec GDP-750C

Chieftec GDP-750C

Zasilanie

Producent: Chieftec, Moc: 750 W, Standard: ATX, Ilość wentylatorów chłodzących: 1

Chieftec CTG-550C  550W

Chieftec CTG-550C 550W

Zasilanie

Producent: Chieftec, Moc: 550 W, Standard: ATX, Ilość wentylatorów chłodzących: 1

Gigabyte GP-P650B

Gigabyte GP-P650B

Zasilanie

Producent: Gigabyte, Moc: 650 W, Standard: ATX, Ilość wentylatorów chłodzących: 1

be quiet! POWER ZONE 750W

be quiet! POWER ZONE 750W

Zasilanie

Producent: be quiet!, Moc: 750 W, Standard: ATX, Mbf: 100000 godz., Ilość wentylatorów chłodzących: 1

Chieftec APS-850CB

Chieftec APS-850CB

Zasilanie

Producent: Chieftec, Moc: 850 W, Standard: ATX, Ilość wentylatorów chłodzących: 1

Zasilanie

Kupując zasilacz do komputera należy na początku oszacować, jakiej powinien być mocy. W tym celu warto użyć jednego z kalkulatorów dostępnych w internecie. Wystarczy stworzyć bazę urządzeń, które będą działać w komputerze (wymieniając konkretne modele procesorów, dysków czy kart graficznych), aby dowiedzieć się, jakiej minimalnej mocy zasilacz będzie nam potrzebny, choć oczywiście warto kupić mocniejszy, by zapewnić zapas mocy w razie rozbudowy.

Poza samą mocą istotne są również dostępne złącza oraz certyfikaty sprawności. Rozsądne minimum to certyfikat 80 Plus, który gwarantuje, iż pod różnymi obciążeniami procesor zachowuje co najmniej tytułowe 80 procent sprawności. To z kolei przekłada się na mniej wydzielanego ciepła i niższy rachunek za prąd.

Myśląc o złączach warto wziąć pod uwagę rodzaj podłączanych sprzętów. Jeśli z góry wiemy, że komputer będzie wyposażony w dużą liczbę dysków twardych, sprawdźmy, czy zasilacz wyposażono w odpowiednią liczbę złączy zasilania SATA, z kolei jeśli planowany jest zakup wydajnej karty graficznej – czy wśród przewodów znajdziemy taki do zasilenia sekcji PCI Express. Warto tu dodać, że złącza te występują w rożnych konfiguracjach, na przykład 1x6 lub 2x8. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie będzie niezbędne dla danej karty graficznej.

Wybierając zasilacz do komputera warto kierować się nie tylko ceną, ale i marką. W sieci można znaleźć wiele informacji o tak zwanej czarnej liście zasilaczy, czyli spisie modeli, których warto unikać ze względu na zastosowanie kiepskich komponentów. Da bezpieczeństwa lepiej wybrać nieco droższy, firmowy zasilacz z zabezpieczeniami. Chcą ułatwić sobie organizację przewodów w obudowie, warto wybrać model z okablowaniem modułowym. Wówczas nieużywane fragmenty wiązki będzie można odpiąć od zasilacza, by niepotrzebnie nie przeszkadzały w obudowie komputera.