Zaśmiecenie, uszkodzona sygnalizacja? Powiadom władze dzięki Localspot

Strona główna Aktualności

O autorze

Warszawska firma Xentivo udostępniła w ostatnim czasie aplikację Localspot. Dostępny na urządzenia z systemem Android i OS program, pozwala na nieskomplikowane i szybkie informowanie lokalnych władz o problemach czy niedogodnościach, które uprzykrzają życie w przestrzeni publicznej. Z Localspot można także korzystać za pośrednictwem serwisu internetowego.

Zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i w przypadku strony internetowej, funkcjonalność Localspot pozostaje taka sama i trzeba przyznać, że niezwykle praktyczna. Dzięki aplikacji jest możliwe zgłaszanie takich problemów, jak uszkodzona sygnalizacja świetlna, uszkodzenia nawierzchni, efekty aktów wandalizmu, zaśmiecenie oraz wiele innych.

Podstawowe udogodnienie polega przede wszystkim na tym, że oprogramowanie wykorzystuje moduł GPS, co po zsynchronizowaniu z bazą danych urzędów z całej Polski, doprowadza do automatycznego uzupełnienia informacji o instyttucji i nie wymaga od użytkownika samodzielnego wyszukiwania i weryfikowania danych kontaktowych. Po zarejestrowaniu się w serwisie, choć nie jest to wymogiem, użytkownik zyskuje dostęp do tworzenia zgłoszeń. Aplikacja wykorzystuje Mapy Google: po kliknięciu na wybrany punkt uruchamia się okno, w którym dodać można opis zgłoszenia, umieścić je w jednej z kilkunastu kategorii, a także dodać zdjęcie.

Następnie zostaje ono w formie e-maila dostarczone do odpowiedzialnego za zarządzanie danym rejonem urzędu. Istnieje także swojego rodzaju aspekt społecznościowy: możliwe jest popieranie, poprawianie i komentowanie zgłoszeń dodanych przez innych użytkowników.

Statystyki nie są być może szczególnie imponujące, w ciągu ostatniego miesiąca urzędy rozwiązały tylko 10 z 83 zgłoszonych problemów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Localspot stanowi novum i można się spodziewać, że wkrótce wartości będą się systematycznie powiększać. Zwłaszcza, że twórcy aplikacji mają doświadczenie we wdrażaniu podobnych systemów w stolicy, gdzie liczba zgłoszeń w podobnym systemie wynosi już niemal 600 tysięcy. Localspot w wersji na Androida i iOS-a można już znaleźć w naszej bazie programów.

© dobreprogramy