reklama

Zatoka Piratów już dziś na srebrnym ekranie

Strona główna Aktualności

O autorze

Z wykształcenia dziennikarz prasowy, prywatnie miłośnik nowych technologii, które mają ułatwiać codzienne życie. Jako niereformowalny fan rozrywki komputerowej, zaangażowany w społeczność gier Valve.

The Pirate Bay od momentu powstania elektryzuje internautów, natomiast wielu właścicielom praw autorskich spędza sen z powiek. Historia serwisu obfituje we wzloty i upadki, a ciemne karty (jak choćby udostępnianie zdjęć z sekcji zwłok dwójki zamordowanych dzieci) przeplatają się z tymi, które wspierają rozwój współczesnej kultury. Warto przypomnieć chociażby uruchomioną na początku ubiegłego roku inicjatywę The Promo Bay, która pomaga wypromować mniej znanych artystów. We wrześniu 2012 r. jej potencjał wykorzystał Sos Sosowski, twórca zwariowanej polskiej gry McPixel, który w ten sposób w ciągu tygodnia sprzedał ponad trzy tysiące kopii gry.

Przedstawieniem światowego fenomenu postanowił zająć się szwedzki reżyser Simon Klose. 82-minutowy dokument „The Pirate Bay – Away From Keyboard” to opowieść o trzech założycielach serwisu, którzy jego zdaniem „nie są zadzierającymi nosa złodziejami, ale raczej oderwanymi od rzeczywistości nerdami, których społeczne umiejętności i zdolność do zrozumienia analogowego świata są ograniczone”. Jeden z nich, Gottfrid Svartholm, odsiaduje obecnie wyrok w szwedzkim więzieniu, a dwóch pozostałych — Fredrik Neij i Peter Sunde — ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości.

Światowa premiera The Pirate Bay – Away From Keyboard odbędzie się dziś o godz. 17.00 podczas 63. Międzynarodowego Festiwalu w Berlinie. Na szczęście nie trzeba jechać do stolicy Niemiec, by go zobaczyć – po raz pierwszy w historii Berlinale, film zostanie równocześnie za darmo udostępniony w Sieci. Simon Klose zdecydował się na publikację swojego dzieła na licencji Creative Commons i wręcz zachęca do rozpowszechniania go. Istnieje jednak możliwość przesłania wynagrodzenia twórcy — dokument w wersji cyfrowej można zamówić na oficjalnej stronie filmu za minimalną kwotę 10 dolarów, natomiast wersja DVD to wydatek rzędu 23 dolarów.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić