Zatrzymania piratów komputerowych w czerwcu

Strona główna Aktualności

O autorze

W ubiegłym miesiącu policjanci z Katowic zatrzymali dwóch mężczyzn zajmujących się rozprowadzaniem płyt z nielegalnie skopiowaną muzyką i filmami. Dwaj 33-latkowie pracowali w jednym z katowickich przedsiębiorstw. Jeden z nich, zajmując tam kierownicze stanowisko, wykorzystywał do przestępczej działalności służbowy komputer podłączony do Internetu. Ogłaszając się w sieci, oferował płyty w cenie od 20 do 25 zł za sztukę. Zainteresowanym, którzy kontaktowali się z nim przy pomocy poczty elektronicznej, wysyłał zamówione CD za zaliczeniem pocztowym. Mając bardzo dużo zamówień, do pomocy zaangażował kolegę z pracy.

Jak ustalono proceder ten trwał od ponad roku. W chwili zatrzymania, w mieszkaniu mężczyzny komputer pracował nad ściąganiem kolejnych nielegalnych plików. W jego samochodzie znaleziono ponadto już gotowe do wysłania klientom przesyłki z płytami. Podczas przeszukań u zatrzymanych zabezpieczono łącznie prawie 7500 płyt z muzyką MP3 i filmami DivX, 16 twardych dysków i jednostkę centralną komputera. Wartość zabezpieczonego mienia oszacowano wstępnie na prawie 400 tys. zł. Wobec obu zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zabezpieczenie mienia.

Z kolei policjanci z Sosnowca, przy współpracy z funkcjonariuszami Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, zatrzymali siedmiu młodych mężczyzn w wieku od 19 do 21 lat, którzy zajmowali się piractwem komputerowym. Mieszkańcy jednego z sosnowieckich osiedli, wykorzystując Internet, rozprowadzali nielegalnie skopiowane płyty z oprogramowaniem, muzyką i filmami. W trakcie przeszukań policjanci zabezpieczyli prawie 5000 CD, 7 jednostek centralnych komputerów z zamontowanymi nagrywarkami, w tym serwer oraz 5 twardych dysków. Wartość rynkową nielegalnych nagrań oceniono wstępnie na... 1,5 mln zł.

© dobreprogramy
s