Zatrzymany za jeden plik

Strona główna Aktualności

O autorze

Zespół do walki z Przestępczością Intelektualną i Internetową Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymał 24-letniego mieszkańca Kielc, który nielegalnie pobrał plik z najnowszym, przedpremierowym utworem zespołu Depeche Mode z serwera niemieckiej firmy będącej producentem wideoklipu i umieścił go na ogólnodstępnej stronie.

Kielczanin zdołał pokonać zastosowane przez niemiecką firmę zabezpieczenia w dostępie do serwera. Właściciel praw do nagrania po przeanalizowaniu logów z serwera stwierdził, że było aż czterdzieści prób zanim plik został odnaleziony i pobrany. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że połączenia z serwerem niemieckiego producenta pochodziły z adresu przydzielonego na terenie Kielc. Ślady te doprowadziły do 24-letniego mieszkańca Kielc.

Podczas przeszukania miejsca zamieszkania zabezpieczono dwa komputery oraz nośniki CD. Biegli sprawdzą czy znajdowały się na nich nielegalnie pobrane pliki. Właściciele praw autorskich i producenckich do nagrania zespołu Depeche Mode określają swoje potencjalne straty na kwotę 130 tysięcy funtów (!). Prowadzący sprawę policjanci przypuszczają, że młody człowiek popełnił przestępstwo (z art. 116 i 117 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych) nieświadomie, ale nie zwalnia to go od odpowiedzialności karnej.

Jak pisze kielecka Policja w oficjalnym komunikacie prasowym wszyscy użytkownicy Internetu będący zwolennikami nie autoryzowanego "ściągania z sieci" różnych dóbr intelektualnych powinni tę sprawę - o charakterze międzynarodowym - potraktować jako swoistą przestrogę.


Uaktualnienie, 19.08.2005, 11:17

Jak wynika z jednego z komentarzy do tego materiału (autor Fani DM), oficjalna informacja prasowa kieleckiej Policji, na podstawie której został napisany ten materiał, nie odzwierciedla rzeczywistego przebiegu zdarzeń. Zapraszamy do lektury.

© dobreprogramy
s