Zatrzymany za nielegalne kopiowanie utworów i gier

Strona główna Aktualności

O autorze

5 czerwca br. policjanci z Sekcji do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Koszalinie zatrzymali nauczyciela informatyki jednej z koszalińskich szkół. Jak ustalono, 36 letni mężczyzna wykorzystując łącza internetowe, zarówno w szkole jak i w domu, pozyskiwał utwory prawnie chronione.

W tym celu używał aplikacji służącej do pracy w sieciach Peer-to-Peer (p2p). Aplikacja umożliwiała wymianę plików pomiędzy podłączonymi do sieci p2p komputerami. Przy jej pomocy swobodnie pozyskiwał wybrane programy, gry oraz pliki z muzyką dla siebie. Oprócz procederu dalszego udostępniania pobranych plików w sieci, kopiował je na płyty CD i DVD w celu dalszego rozpowszechniania.

Policjanci przeszukali miejsce zamieszkania informatyka, gdzie znaleźli i zabezpieczyli około 607 płyt CD i DVD zawierających bezprawnie skopiowane programy i gry komputerowe oraz cztery dyski twarde. Wstępnie oszacowano, że wartość utworów znajdujących się na płytach wynosi około 46.660 zł, jednakże po sprawdzeniu zawartości dysków twardych z pewnością kwota ta znacznie wzrośnie. Za ten czyn mężczyźnie grozi kara wysokiej grzywny oraz kara pozbawienia wolności do lat 2.

© dobreprogramy
s