Zautomatyzuj swoje życie czyli Prosty Blog o AutoHotKey — wstęp

Co to jest AutoHotKey?

AHK to darmowy open-source'owy język skryptowy dla środowiska Windows, który pozwala użytkownikowi na łatwe tworzenie małych jak i skomplikowanych skryptów dla różnorodnych zadań: twórz własne skróty klawiszowe, automatyzuj czynności, wypełniaj formularze, graj w idle-clickery itp.

Osobiście trafiłem na AHK poprzez sterowniki do myszek (Natec, Razer, Logitech) - starałem się ułatwić codzienną pracę - następnie był Clavier+ potem XMouseButtonControl. AHK odesłał w niebyt wszystkie tego typu aplikacje.

Prosty przykład aby nie przynudzać

Załóżmy że piszesz 10 email ze swoim CV, jesteś na swoim koncie w przeglądarce, nie miałeś ochoty nigdy wcześniej bawić się w ustawianie podpisów(sygnatur) ale wypadałoby zakończyć korespondencję czymś innym niż "Pozdro Jasiu".
Moje rozwiązanie (pomijając oczywiście ctrl+c i ctrl+v) to skrypcik bazujący na jednej z podstawowych funkcjonalności AHK czyli na gorących-łańcuchach-znaków (hotstring, obiecuję że drugi raz tego nie przetłumaczę), wyglądać to będzie tak:

::pozdro::Pozdrawiam Jan Kowalski

("Jak" - Dziękuje PabloWawa)
Gdy zapiszesz swój skrypt i go uruchomisz (o czym będzie świadczyć ikonka z białą literką H na zielonym tle w zasobniku koło zegarka), w każdym miejscu Windows gdy wpiszesz słowo "pozdro" i po nim naciśniesz spację - zostanie ono zamienione natychmiast w pełna wersję twojego hotstringa. W każdym!!
Napisałeś swój pierwszy skrypt i rozesłałeś pozostałe maile. Robota zrobiona.

Hola hola, jak to działa, co ty zrobiłeś, gdzie? Nic nie kumam!

Jasne - wróćmy do początku. Oczywiście nie obędzie się bez instalacji właściwego programu, oraz jakiegoś edytora: Notatnik, Sublime, Vim, co ci pasuje - Ja piszę w Notepad++, który osobiście polecam. Oba programy są również w bazie DP:

Po instalacji AHK możesz zaobserwować jedynie skróty w menu start i dodatkowe opcje w menu kontekstowym:

Aby stworzyć swój skrypt wystarczy stworzyć plik tekstowy z rozszerzeniem .ahk - dla ułatwienia możesz kliknąć prawym przyciskiem na pulpicie i wybrać z menu "Nowy>":

Nadać skryptowi nazwę:

Po czym edytować go w swoim edytorze:

W moim przypadku (używam czcionki .... SegoeUI ...... oraz własnego kolorowania składni w N++) taki plik wygląda tak:

Zapisany plik skryptu uruchamiamy na przykład dwuklikiem - w zasobniku wyląduje ikonka:

Posiada ona dodatkowo wbudowane menu kontekstowe (z którego przydaje się Suspend i Exit):

Dziękuję za uwagę. Do następnego przeczytania. 

Następny: Epizod 2