reklama

Zawieszanie się Worda normalną funkcją programu

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft poinformował, że zawieszanie się programu Word jest normalnym zachowaniem, które ma uniemożliwić rozprzestrzenianie się wirusów.

Mati Aharoni odkrył trzy błędy w Wordzie, które powodują zawieszenie się aplikacji przy próbie otwarcia odpowiednio spreparowanych plików. Sprawą zajęło się Microsoft Security Response Center, które stwierdziło, że przedstawione zachowanie nie świadczy o dziurze w Wordzie ale jest zachowaniem zamierzonym. Dzięki temu w przypadku napotkania nieprawidłowości w otwieranym pliku, które potencjalnie mogłyby spowodować wykonanie szkodliwego kodu, Word zawieszając się ochroni użytkownika. Ponadto do Microsoftu zostanie wysłany raport, który pozwoli zbadać sytuację. Według Microsoftu aplikacja biurowa to nie serwer i nie powinno się wymagać od niej wysokiej stabilności. Ponadto w sytuacji zagrożenia ważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa niż przerwanie pracy użytkownikowi.

Chociaż twierdzeniu o mniejszym złu nie można odmówić odrobiny racji to jednak pojawia się pytanie: dlaczego Word musi się zawiesić? Przecież mógłby przerwać otwieranie pliku i wyświetilć komunikat błędu. Rodzi się więc podejrzenie, że programiści w Microsofcie nie znają do końca działania swojego kodu i na wszelki wypadek przerywają działanie całej aplikacji. Przy okazji opisywana "funkcja" wpisuje się w panującą w Microsofcie tendencję do rozwiązywania wielu problemów po swojemu, bez sprawdzenia jak zmianę odczują użytkownicy i jak w podobnych sytuacjach radzą sobie inni producenci oprogramowania.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama