Zbliża się Firefox 1.1

Strona główna Aktualności

O autorze

Zgodnie z wszelką logiką Mozilla nie zamierza osiąść na laurach i intensywnie rozwija swoje oprogramowanie. Wchodząca przebojem na rynek przeglądarka Firefox przeszła do stadium testów Alpha wersji 1.1 oznaczonej kodową nazwą Deer Park.

Zapowiadana na wakacje kolejna wersja Firefox wniesie sporo zmian. Wersja 1.1 odda twórcom dodatków poszerzone API wtyczek, pozwalające na silniejszą interakcję z protokołem HTTP, co pozwoli na dalszy rozwój wtyczek takich jak HTTP Live Headers. Twórcom stron oddana zostanie do użytku poprawiona implementacja CSS2 i CSS3 oraz kilka nowych rozszerzeń CSS dostępnych wyłącznie w przeglądarce Firefox, w tym zaokrąglone narożniki elementów blokowych. Poprawiane jest także wsparcie dla XML, w tym implementowane są rozszerzenia ECMA Script dedykowane temu formatowi. Nowa wersja posiada też coraz pełniejsze wsparcie dla SVG 1.1.

Czego po nowej wersji mogą się spodziewać użytkownicy końcowi? Usprawniono kontrolę informacji prywatnych takich jak historia czy ciastka, dzięki czemu możliwe staje się automatyczne kasowanie i porządkowanie wybranej części z nich. Z nowych, drobnych funkcjonalności pojawiła się możliwość wyświetlania miniatury pliku graficznego wyświetlanego w zakładce (zamiast ikony pliku jak dotychczas) czy lepsze raportowanie użytkownikowi błędów. Usprawniono także obsługę FTP z poziomu przeglądarki - od teraz Firefox pytał będzie o login i hasło w przypadku nieudanego logowania anonimowego. Usprawniono także zarządzanie ciastkami poprzez możliwość wyszukiwania ich według zadanego kryterium. Poprawiono także integrację przeglądarki z ustawieniami profili użytkowników w systemie Windows oraz ogólną spójność przeglądarki w systemie Mac OS X. Oczywiście poprawiono także kilkadziesiąt pomniejszych zgłoszonych przez użytkowników błędów.

Jako że jest to wersja Alpha przeznaczona do wewnętrznych testów oraz jako wersja poglądowa dla deweloperów, nie zaleca się instalowania jej w systemie jako przeglądarki głównej. Zainteresowanych jednak wsparciem Firefoksa własnymi raportami o błędach odsyłamy do strony noty publikacyjnej Mozilla Deer Park Alpha 1.

© dobreprogramy
s